Kreatywna szkoła – jak pobudzić talenty artystyczne uczniów?

0
960
Zabawa w teatr
Oto prawdziwa scena – z kurtyną, kulisami, zestawem do windowania (podnoszenia i opuszczania kurtyny) i podestem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kreatywność jest niezwykle pożądaną cechą w XXI wieku. Wiąże się nie tylko z szeroko pojętymi zdolnościami artystycznymi. Przydaje się również przy rozwiązywaniu problemów, pozwalając wyjść poza ramki i schematy w poszukiwaniu pomysłów. Warto więc ją stymulować. Gdzie? Przede wszystkim w szkole!

Jak pobudzać kreatywność uczniów w szkole? Przede wszystkim – dając im jak najwięcej swobody myślenia i działania. To istotne zwłaszcza podczas lekcji przedmiotów o humanistycznym charakterze. Można jednak zrobić znacznie więcej, organizując ciekawe zajęcia artystyczne. Jakie? Oto kilka przykładów.

Zajęcia muzyczne

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez muzyki. To ona nadaje rytm każdemu dniu i zapewnia doskonałą rozrywkę. Można jednak nie tylko słuchać, ale i wykonywać ją. Dlatego w wielu szkołach powstają zespoły muzyczne. Warto jednak zadbać, by ich działalność nie ograniczała się wyłącznie do przygotowywania oprawy na szkolne akademie. Dobrym pomysłem jest stworzenie uczniom możliwości poszerzania horyzontów – np. przez umożliwienie im wykonywania muzyki ulubionego gatunku. Hip-hop, a może disco polo? Nieważne. Gra w zespole nie tylko pobudza kreatywność, ale i pomaga przełamać stres przed wystąpieniami publicznymi.

Z myślą o sztukach wizualnych

Sztuka to nie tylko muzyka. Wśród uczniów szkoły na pewno znajdą się osoby zainteresowane rozwijaniem swoich zdolności plastycznych, fotograficznych czy filmowych. Jak je pobudzać? Sposobów jest kilka. To na przykład:

  • wyjścia do galerii sztuki, na wystawy i spotkania z artystami – pozwolą znaleźć inspirację i pobudzą do myślenia,
  • stworzenie na szkolnych korytarzach miejsca na ekspresję artystyczną – w liceum czy technikum można zachęcić uczniów np. do wykonania muralu, zorganizować wystawę uczniowskiej fotografii czy pokazy filmów.

Więcej niż szkolne akademie

Akademie to polska tradycja szkolna. Odbywają się między innymi z okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, Dnia Nauczyciela czy rozmaitych świąt. Jeżeli mają być bardziej inspirujące i dla widzów, i dla wykonawców – trzeba zapewnić im profesjonalną oprawę. Być może warto pomyśleć choćby o wystawieniu „prawdziwej” sztuki teatralnej, zamiast kolejnego gotowego scenariusza? Wrażenie spotęguje również profesjonalna scenografia, a przede wszystkim – prawdziwa scena – z kurtyną, kulisami, zestawem do windowania (podnoszenia i opuszczania kurtyny) i podestem. Dobry przykład to uniwersalna scena teatralna dla szkoły od BSC System. Jej rozłożenie potrwa około 2 godzin, a z obsługą poradzą sobie bez problemu uczniowie starszych klas. Taka konstrukcja na wyposażeniu szkoły pozwoli sprostać nawet największym wyzwaniom teatralnym i zwiększy radość z występowania. Dlatego coraz więcej placówek edukacyjnych w Polsce decyduje się na zamówienie tego typu akcesoriów.

I na koniec najważniejsze: kluczowe dla pobudzania uczniowskiej kreatywności (nie tylko na polu artystycznym) jest stworzenie w szkole przyjaznej, otwartej atmosfery. To ona da młodym ludziom odwagę do wyrażania siebie i poszukiwania własnej drogi. Warto ją zatem stworzyć.


Materiał partnera zewnętrznego