Jesteś w ciąży? Koniecznie musisz to przeczytać!

1
1107
Karmienie piersią niemowlaka
Suplementacja kwasu foliowego powinna opierać się zarówno na przyjmowaniu kwasu foliowego w naturalnej postaci przy jednoczesnym zażywaniu dodatkowych porcji w formie suplementu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dwie kreski na pasku ciążowym mogą wywołać prawdziwy szok. W głowie przyszłej mamy pojawia się milion myśli, radości i obawy związane z nadchodzącą zmianą, a przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za tworzące się w niej nowe życie. Bez względu na to, czy ciąża była planowana czy tez jest prawdziwym zaskoczeniem, należy pamiętać o jednej niezwykle ważnej rzeczy – suplementacji kwasu foliowego.

Jak kwas foliowy wpływa na rozwój dziecka?

Aby wiedzieć dokładnie jak rozwija się dziecko, warto śledzić tak zwany kalendarz ciąży, w którym tydzień po tygodniu można dowiadywać się, co dokładnie dzieje się w organizmie maluszka. Kluczowy jest pierwszy trymestr ciąży, w którym to wykształcają się najważniejsze układy: oddechowy, krwionośny, nerwowy itp. I właśnie układ nerwowy odpowiedzialny za przekazywanie cech dziedzicznych komórek w kodzie genowym ma niebagatelny wpływ na rozwój dziecka. Jeśli dojdzie do uszkodzenia cewy nerwowej powstającej podczas pierwszych czterech tygodni ciąży, to może dojść do pojawienia się bezmózgowia, przepukliny oponowej lub przepukliny oponowo-rdzeniowej.  Do zamknięcia cewy nerwowej dochodzi około 30 dnia ciąży, dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie przyjmować zwiększone dawki kwasu foliowego.  To właśnie ten związek z grupy witamin B reguluje rozrost, podział i wzrost komórek, a także wpływa na powstawanie czerwonych krwinek. Jak podkreśla lek. med. Anna Matyja, niedobór kwasu foliowego może „zwiększać podatność komórek na transformacje nowotworowe oraz powodować zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym.”  

Kwas foliowy – dawkowanie

Suplementacja kwasu foliowego powinna opierać się zarówno na przyjmowaniu kwasu foliowego w naturalnej postaci przy jednoczesnym zażywaniu dodatkowych porcji w formie suplementu. Foliany, czyli sole kwasu foliowego, zwane także jako acidum folicum, z natury są egzogenne to znaczy, iż nie odkładają się w organizmie na później. Dawkowanie kwasu foliowego powinno opierać się na zwiększonym spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. W jakich składnikach znajduje się najwięcej kwasu foliowego? Na stronie http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy znajduje się szczegółowy wykaz zawartości folianów na 100 gram produktu. Jest to na tyle istotna kwestia, iż na terenie USA oraz Wielkiej Brytanii dodaje się do pieczywa kwas foliowy w formie suplementu. Spożywanie kwasu foliowego w naturalnej postaci nie jest wystarczające, ponieważ jest to witamina bardzo łatwo utleniająca się pod wpływem działania promieni słonecznych i wysokiej temperatury, na dodatek częściowo jest on trawiony przez bakterie flory jelitowej. Światowa Organizacja Zdrowia oraz polski Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej rekomenduje, aby każda ciężarna oraz kobieta planująca ciążę, zażywała około 4mg kwasu foliowego dziennie. W przypadku kobiet, wśród których w rodzinie dochodziło do wad cewy nerwowej, zaleca się suplementację na poziomie 2mg dziennie. Acidum Folicum należy przyjmować przez cały okres ciąży. Prawidłowe dawkowanie kwasu foliowego dla dorosłej osoby wynosi 2 mg dziennie. Wyjątek stanowią wspomniane już osoby przyszłe matki, a także kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne (kwas foliowy znacznie gorzej się wchłania) oraz osoby spożywające regularnie alkohol.


Materiał partnera zewnętrznego