Jakiej pościeli nie kupować dla dzieci?

0
786
Dziecko budzi się w pościeli
Zwykle pościele dziecięce wykonane są z bawełny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybór pościeli dla dziecka wydaje się sprawą dość prostą. Mnóstwo kołder i poszewek jest w każdym sklepie nie tylko z artykułami dla dzieci, ale i w supermarkecie. Problem z pościelą dla dziecka polega na tym, że w pewnym wieku dziecko chce, aby pościel była przede wszystkim kolorowa i “fajna”. Takich pościeli jest wiele, jednak łatwo też popełnić szereg błędów przy wyborze pościeli dziecięcej. Jak ich uniknąć?

Pościele w geometryczne wzory i pościele 3D

Jeśli decydujemy się na zakup pościeli o wielkości poszewki 160×200 – nasze dziecko jest już duże i może samo wybrać, pod czym chce spać. W innym przypadku, czyli dla dzieci bardzo małych (około 2 lat), dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, to my decydujemy i nasze zdanie powinno być ostateczne. Takie maluchy zwykle śpią pod kołdrami o wielkościach 90×120, 100×140, 120×160 i podobnych. Tej wielkości poszewki są oczywiście dostępne w wersjach 3D i geometrycznymi, wyrazistymi wzorami, ale nie warto ich kupować, a to dlatego, że zbyt odciągają uwagę małych ludzi od snu. Maluszek w wieku do 3 lat, nie może koncentrować uwagi na kontrastowych kolorach czy twarzach bohaterów z bajek – to jeszcze za wcześnie. Znacznie lepiej u małych dzieci sprawdzą się kolory spokojne, pastele, biele, brązy – to w nich będzie im się lepiej spało.

Tkaniny, których się dla dzieci nie poleca

Zwykle pościele dziecięce wykonane są z bawełny. To zresztą w ogóle najlepszy materiał na poszewki. Jednak są rodzaje bawełny, których dzieciom zdecydowanie się nie poleca. Są nimi satyna i kora. Satyna nie jest dla dzieci najodpowiedniejsza z uwagi na jej dużą gładkość, która w kontakcie ze skórą malucha będzie chłodna. Poza tym dla intensywnie w nocy “pracujących ciałem” dzieci, śliska tkanina będzie niewygodna do podciągania. Jeśli chodzi o korę, tu mamy odwrotną sytuację, bo pościele z kory są dla delikatnej skóry dziecka po prostu zbyt szorstkie.

Dla dzieci w żadnym wieku nie poleca się tkanin poliestrowych. Utrudniają cyrkulację powietrza i sprawiają, że maluchy zwyczajnie bardziej się pod nimi pocą. Jeśli chodzi o jakiekolwiek mieszanki tkanin poliestrowych – zdecydowanie odradzane są dla dzieci.

Wielkość pościeli ma znaczenie

Tak samo jak nam dorosłym najlepiej śpi się w szerokim łóżku, gdzie mamy swobodę ruchu, tak i dzieciom należy taką swobodę zapewnić. Co za tym idzie dokładnie dobrać wielkość kołdry do wielkości łóżka. Przykładowo dla dzieci w wieku dwóch lat, które śpią w łóżeczku o wymiarach 60×120, nie można kupować pościeli większej niż 90×120, bo za bardzo wypełni ona łóżeczko i nie pozostawi maluchowi miejsca na swobodny ruch. Pamiętajmy, że maluszki śpią w łóżeczkach, które z każdej strony mają szczebelki lub przynajmniej deseczkę ograniczającą ryzyko wypadnięcia i kołdra nie zwisa poza obręb łóżka. To sprawia, że dobranie za dużej kołdry w połączeniu z rosnącym malcem i pluszakami w łóżeczku, sprawi, że miejsca na wykonanie dwóch obrotów będzie stanowczo za mało.

Kupujmy z głową

Pościeli nie kupujmy nigdy za wiele na zapas, dzieci szybko rosną i może się okazać, że kupione kiedyś zestawy, nigdy nie zostaną przez nas rozpakowane. Pościel dziecięca zawsze powinna być kupowana w sprawdzonych miejscach. Najlepiej wybierać specjalizujące się w sprzedaży pościeli i ręczników sklepy, które podają dokładne informacje na temat materiałów i ich jakości.


Materiał partnera zewnętrznego