Jak znaleźć czas dla dziecka?

0
1934
czas z dzieckiem
Warto pamiętać, że czasem wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie, podczas których nasza pociecha dostanie naszą całą uwagę | fot.: Fotolia

Współcześni rodzice są bardzo zabiegani – świat nie pozwala im zwolnić. A jednak warto spróbować się zatrzymać i poświęcić swojemu dziecku trochę więcej uwagi. Warto pamiętać, że czasem wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie, podczas których nasza pociecha dostanie naszą całą uwagę. Bez spoglądania w ekran telefonu czy monitor telewizora, wykonywania czynności domowych czy plotkowania przez telefon. Zastanówmy się więc co zrobić, by wygospodarować dla dziecka chwilę w ciągu zajętego dnia.

Róbcie to razem

Są zajęcia, na które czas trzeba zawsze znaleźć. Należą do nich między innymi sprzątanie, gotowanie i jedzenie. Czy nie da się ich pogodzić z opieką nad dzieckiem? Oczywiście, że się da! I wcale nie musi to być bardziej pracochłonne – przeciwnie, będzie zabawniejsze i uruchomi ciekawość malucha. Zachęcając swoje dziecko do pomagania w domu uczysz je też pozytywnych nawyków, które zaowocują na przyszłość.

Pomyślmy jednak nad tym, jak to wygląda w praktyce. Im mniejsze dziecko, tym trudniej je zaangażować bez potencjalnego bałaganu, wystarczy jednak dać mu do wykonania jakąś prostszą czynność, jak na przykład wycieranie plastikowych sztućców, podawanie ubrań wkładanych do pralki, układanie podkładek na na stole. Twoje dziecko może też po prostu znajdować się w pobliżu, widzieć Cię i rozmawiać z Tobą. Posadź je przy stoliku z kartką papieru i co jakiś czas zerkaj, co rysuje, wykorzystując to jako motyw do ciekawej rozmowy.

Na dobranoc

Magiczną chwilą w życiu każdego dziecka jest otulanie do snu. To czas, którego absolutnie nie możesz pominąć. Może trwać dłużej lub krócej, ale powinno wejść do codziennych rytuałów. Warto wówczas czytać maluchom bajki na dobranoc, ponieważ to rozwija ich wyobraźnię i pomaga w tworzeniu wyjątkowej więzi z rodzicem. Możesz też śpiewać kołysanki i robić wszystko to, co Twoje dziecko lubi (w ramach rozsądku). Widząc kogoś bliskiego tuż przed zaśnięciem, maluch będzie czuł się znacznie bezpieczniej. Dobrze jest też mieć pod ręką specjalnego misia na dobranoc, maskotkę, która kojarzyć się będzie właśnie z błogością takich wieczornych chwil z rodzicami.

Dni wolne

Jeśli już masz dzień wolny, postaraj się go dobrze zaplanować. Każda godzina jest cenna i warto szukać inspiracji na kreatywne spędzanie wspólnego czasu. Możecie grać w gry planszowe, oglądać bajki, wybrać się na wycieczkę… Pamiętaj jednak, że to jest Wasz czas, czas dla Ciebie i dla Twojej rodziny. Nie powinieneś przerywać go powrotami do pracy lub znajdowaniem sobie innych, „dorosłych” zajęć. Musisz też zwrócić uwagę na własny wypoczynek i zorganizować relaks w taki sposób, by nie tylko dziecko było szczęśliwe. Jeśli jesteś zmęczony i nie masz ochoty na wspólną jazdę na rowerze, nic się nie stanie, jeśli raz lub dwa zostaniecie w domu. Pod warunkiem, że wymyślisz coś innego i nie zawiedziesz żadnej danej dziecku obietnicy.

Czas ucieka i Twoje dziecko z każdym kolejnym rokiem jest inne. Jeśli chcesz nadążać za tymi zmianami i zachować z nim dobry kontakt, warto włożyć w to trochę wysiłku.


MKA