Jak rozwijać zręczność manualną u dzieci?

0
1851
zabawka zręcznościowa dla dziecka
Bardziej zaawansowane gry zręcznościowe dla dzieci i propozycje zabaw możesz podsuwać swojej latorośli wraz z wkraczaniem w kolejne fazy rozwoju | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zręczność manualna jest jedną z najważniejszych umiejętności, która rzutuje na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w późniejszych latach. Właśnie dlatego koniecznie musisz zadbać o jej prawidłowy rozwój. Bardzo przystępnymi gadżetami, które mogą Ci pomóc w poprawie umiejętności manualnych, są zabawki zręcznościowe dla dzieci.

Na co ma wpływ zręczność manualna u dzieci?

Część mózgu, odpowiedzialna za zdolności manualne i motorykę, rozwija się najbardziej u dzieci w wieku kilku lat. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś stworzył odpowiednie warunki do wykształcenia różnych umiejętności, takich jak zręczność i koordynacja ruchowa.

Zabawki zręcznościowe są bardzo przystępnym narzędziem, ponieważ pozwalają oderwać dziecko od urządzeń elektronicznych i dodatkowo rozwinąć, bardzo ważne w tym okresie dorastania, umiejętności. Niezwykle istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy technologią a aktywną zabawą.

W okresie dziecięcym duże znaczenie ma aktywność fizyczna i zadania ruchowe. Zapewniając je dziecku, starasz się o prawidłowy rozwój w późniejszych etapach życia – w przeciwnym wypadku bardzo prawdopodobne będzie pojawienie się różnego rodzaju problemów.

Gry zręcznościowe dla dzieci – dostosowanie zabawek do wieku dziecka

Twoje dziecko dorasta w określonym tempie, przechodząc przez kolejne fazy rozwoju. W poszczególnych okresach bardzo ważne jest położenie nacisku na różne elementy i bodźce. Przykładowo, w wieku od dwóch do trzech lat, gry zręcznościowe i zabawki powinny być uproszczone. Wynika to z faktu, iż w tej fazie rozwoju, kluczowy dla procesu dorastania jest dotyk – fizyczny kontakt z przedmiotami podczas zabawy. Dziecko poznaje w ten sposób świat, a Twoim zadaniem jest dostosowanie się do naturalnego procesu.

Bardziej zaawansowane gry zręcznościowe dla dzieci i propozycje zabaw możesz podsuwać swojej latorośli wraz z wkraczaniem w kolejne fazy rozwoju. Ważne jest zdobycie jak najszerszej wiedzy i świadome przeprowadzenie tego procesu.

Gdy dziecko będzie miało już od 5 do 10 lat, możesz dawać mu różnego rodzaju zabawki zręcznościowe dla dzieci, związane z umiejętnościami motorycznymi, takimi jak na przykład równowaga. Wcześniej warto skupić się na naturalnej cesze, występującej w tym wieku, czyli  kreatywności. Doskonale sprawdzą się tutaj różnego rodzaju zabawki dla dzieci związane z tworzeniem i konstruowaniem. Później możesz dołączyć do tego drewniane zabawki zręcznościowe.

Kupuj zabawki zręcznościowe u sprawdzonych producentów – zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Podczas zakupu zabawek zręcznościowych dla dzieci, warto zwrócić uwagę na producenta oraz materiał, z którego zostały one wykonane. Wybieraj wyłącznie te produkty, których pochodzenie i wykonanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Zagwarantujesz dzięki temu bezpieczeństwo swojemu dziecku.


Materiał partnera zewnętrznego