Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

0
1714
Pierwszy miesiąc ciąży
Wiele kobiet zaczyna podejrzewać, że jest w ciąży, kiedy spóźnia im się menstruacja. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla wielu kobiet pierwszym symptomem ciąży jest brak miesiączki. Tymczasem jest wiele objawów wcześniejszych objawów, które mogą oznaczać ciąże.

Pierwsze objawy ciąży

Wiele kobiet zaczyna podejrzewać, że jest w ciąży, kiedy spóźnia im się menstruacja. Warto wiedzieć, że organizm wysyła sygnały znacznie wcześniej, jednak często nie są one kojarzone z ciążą. Pojedynczo mogą być interpretowane jako objawy zatrucia pokarmowego lub przeziębienia, ale jeżeli występują jednocześnie, mogą oznaczać wczesny etap ciąży. Pierwszym tego typu objawem jest podwyższona temperatura ciała, utrzymująca się w czasie, kiedy w związku z naturalnym cyklem hormonalnym powinna się . Tą zmianę najłatwiej zauważyć kobietom, które każdego dnia sprawdzają swoją temperaturę podstawową przed wstaniem z łóżka. U trakcie zwykłego cyklu menstruacyjnego do fazy jajeczkowania, czyli do 14-16 dnia cyklu, temperatura utrzymuje się na poziomie 36,4- 36,6 °C, aby w czasie owulacji wzrosnąć do ok 37,2 °C. U kobiet w ciąży podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez cały czas.

Objawy pierwszego miesiąca ciąży

Kolejnym objawem ciąży, który można zauważyć nawet w pierwszym tygodniu o zapłodnieniu, są plamienia implantacyjne. Plamienie obserwujemy zazwyczaj tuż po owulacji, a jego powodem jest zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy, które powoduje jej przekrwienie. Plamieniom, które mogą, ale nie muszą występować, najczęściej towarzyszą objawy ciąży takie jak bolesność piersi, wahania nastroju oraz skurcze żołądka. Warto pamiętać, że w przypadku objawów pierwszego miesiąca ciąży mówi się tak naprawdę o pierwszych dwóch tygodniach. Dzieje się tak ze względu na to, że do zapłodnienia może dojść w połowie cyklu, a podczas obliczania zaawansowania ciąży bierze się pod uwagę liczbę tygodni, które upłynęły od ostatniej miesiączki. W związku z tym pierwszy miesiąc ciąży oznacza okres 2 tygodni przed zapłodnieniem oraz 2 tygodni po zapłodnieniu. U wielu kobiet już w pierwszych tygodniach ciąży mogą występować także objawy takie jak nudności, zaparcia, bóle i zawroty głowy, a także omdlenia i uczucie zmęczenia. Zdarza się także, że przyszłe mamy borykają się z trudnościami z koncentracją, zgagą oraz bólami pleców. Większość dolegliwości ustępuje około 20 tygodnia ciąży.


Materiał partnera zewnętrznego