Jak przygotować się do pierwszej wyprawy z niemowlęciem?

0
483
podróż z niemowlęciem
Podróż z noworodkiem samochodem lub samolotem to w dzisiejszych czasach coraz popularniejszy sposób na spędzanie wakacji, ferii i weekendów | fot.: materiał partnera

Jeszcze kilka lat temu podróże z maluszkami nie były polecane, dominowało natomiast przekonanie, że niemowlęta powinno się jedynie „werandować” i wyprowadzać na spacery w wózku nieopodal miejsca zamieszkania. Obecnie podejście to zmienia się i coraz więcej rodziców decyduje się na podróże z niemowlętami i małymi dziećmi. Jak prawidłowo przygotować się na podróż z noworodkiem, by była ona bezpieczna i wygodna zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców?

Podróże z niemowlakiem dla wielu rodziców wcale nie wydają się abstrakcją! Podróż z noworodkiem samochodem lub samolotem to w dzisiejszych czasach coraz popularniejszy sposób na spędzanie wakacji, ferii i weekendów. Oczywiście przygotowanie do takiej podróży wymaga wiele uwagi, jednak dzięki otwartości na tego rodzaju wyprawy młodzi rodzice nie muszą ograniczać swoich planów. Co więcej, podróż z noworodkiem bywa bezpieczniejsza i wygodniejsza niż z kilkulatkiem, który zwykle jest bardzo ruchliwy i potrzebuje nieustannego pilnowania przez rodzica. Niemowlę, gdy odpowiednio się nim zaopiekujemy, wiele godzin przesypia, a nosidło z maleństwem możemy łatwo przenosić, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie.

Podróż z noworodkiem – przygotowania

Jak przygotować się na podróże z niemowlakiem? Zanim zaplanujemy jakikolwiek wyjazd, przede wszystkim zalecana jest konsultacja lekarska i ustalenie, czy nie ma przeciwwskazań do podróżowania ze względu na zdrowie maleństwa. Podróże samolotem należy od razu odłożyć na późniejsze miesiące życia dziecka – układ nerwowy i oddechowy noworodka nie jest przystosowany do zmian ciśnienia występujących podczas startu i lądowania maszyny. Kilkumiesięczne niemowlę może już latać samolotem, o ile nie ma ku temu wspomnianych wcześniej przeciwwskazań, określonych wcześniej przez lekarza. Podróż z noworodkiem samochodem to opcja najbezpieczniejsza i wygodna dla rodziców. Samochód musi być wyposażony w specjalny fotelik dla maluszka, z odpowiednimi atestami i dopasowany wielkością do wieku oraz wymiarów niemowlęcia. Klimatyzacja w samochodzie powinna być na bieżąco serwisowana i czyszczona, aby uniknąć infekcji dróg oddechowych malucha. W ciepłe letnie dni warto pamiętać o rozsądnym chłodzeniu auta, tak, by różnica temperatur wewnątrz pojazdu względem temperatury powietrza nie powodowała rozchwiania temperatury ciała dziecka. Może to spowodować przeziębienie, a także rozdrażnienie malucha, którego stres i płacz mogą utrudnić podróż. W przypadku dłuższych i częstych podróży z noworodkiem warto przemyśleć zakup wózka typu 2 w 1, będącego jednocześnie przenośnym nosidłem. Taki pojazd dla maleństwa ułatwi przemieszczanie się na przykład pociągiem lub samolotem bez konieczności przekładania noworodka z wózka do innego nosidła.

Niezbędnik na podróże z niemowlakiem

Zabierając noworodka w podróż, należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do pielęgnacji, karmienia i przewijania dziecka. Jeśli planujemy podróż samolotem, warto pamiętać o regulacjach dotyczących pojemności butelek z płynami, jakie możemy zabrać na pokład. Obostrzenia te dotyczą jednak tylko kosmetyków! Mleko niezbędne do karmienia maluszka uznawane jest za produkt specjalnego przeznaczenia i w jego wypadku ograniczenie pojemności nie ma zastosowania. Mimo to do bagażu podręcznego wygodniej jest zabrać pokarm o mniejszej pojemności. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia niemowlęcia. Dla niemowląt, które z różnych powodów nie mogą być karmione piersią, mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 (zestaw 800g + 1200g) to wygodne rozwiązanie na wyjazdy z maleństwem. Opakowanie jest wygodne w przewożeniu i pozwala na podzielenie porcji mleka na czas podróży i karmienie już po dotarciu na miejsce.

Malucha na czas podróży warto ubrać wielowarstwowo, by uniknąć konieczności przebierania noworodka w przypadku zmiany pogody. Dodatkowe ubranko na wypadek zabrudzenia bieżącego to sprawa oczywista dla każdej mamy. W końcu nawet na codzienne spacery wiele z nas zabiera cały bagaż podręczny, nie mniejszy niż do samolotu. Smoczek lub gryzaczek do uspokojenia maleństwa, ulubiona zabawka i kocyk, mokre chusteczki, przyjmowane przez noworodka lekarstwa i krem z filtrem przeciwsłonecznym to absolutne podstawy do zabrania w podróż.

Do bagażu podręcznego trzeba zapakować przybory do przewijania w ilości odpowiedniej do planowanego czasu podróży, jednak z zapasem, aby zapobiec „awarii” w przypadku nieprzewidzianych zmian trasy lub wydłużenia jej z powodu niezależnych okoliczności. Do przewijania malucha warto zabrać ceratę lub dużą pieluchę tetrową, aby nie kłaść noworodka bezpośrednio na przewijakach dostępnych w publicznych toaletach na trasie.

Podróże z niemowlakiem mogą być przyjemne i przebiegać spokojnie, jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie do nich oraz zapewnimy dziecku wszystkie niezbędne rzeczy i wygodę w transporcie. Kolory, zapachy i dźwięki, jakich maleństwo doświadczy podczas podróży z rodzicami, z pewnością wpłyną pozytywnie na jego rozwój i ciekawość świata.

Źródła:

Maria Kornacka–Wojtaś, Porady przed podróżą, 2020. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/porady-przed-podroza,191,n,2673 (Data dostępu: 7.05.2021)

Podróże małe i duże. Poradnik jak podróżować z dzieckiem, 2016. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/wywiady/69719,podroze-male-i-duze-poradnik-jak-podrozowac-z-dzieckiem (Data dostępu: 7.05.2021)

Podróżowanie z małym dzieckiem, 2016

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52418,podrozowanie-z-malym-dzieckiem (Data dostępu: 7.05)

RB-M-51756

Materiał partnera