Fotelik samochodowy – do kiedy używać i dlaczego?

0
1486
niemowlę w szaro-żółtym ubraniu
O całkowitej rezygnacji z fotelika można zacząć myśleć dopiero, kiedy dziecko o wzroście przekraczającym 135 cm wyrasta z ostatniego proponowanego przez producentów przedziału wagowego, czyli 15-36 kg | fot.: materiał partnera

Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych elementów dziecięcej wyprawki, który towarzyszy naszym pociechom przez kilka pierwszych lat życia. Wybór odpowiedniego modelu może jednak budzić w nas szereg wątpliwości. Aby je rozwiać, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań dotyczących używania fotelików dla dzieci.

Dlaczego dzieci powinny podróżować w fotelikach samochodowych?

Obowiązek używania fotelików samochodowych podczas podróży z dzieckiem jest wymogiem prawnym, do którego stosować musi się każdy kierowca. Przepisy i ewentualne kary związane z brakiem ich przestrzegania odgrywają tu jednak rolę drugorzędną. Konieczność wyposażenia samochodu w fotelik dla dzieci jest bowiem podyktowana głównie względami bezpieczeństwa.

Budowa ciała dziecka, poza jego wielkością, znacznie różni się od sylwetki dorosłego. Najmłodsi posiadają np. inną strukturę kości, która czyni je bardziej podatnymi na obrażenia. Stosunek ich masy głowy do reszty ciała jest też dużo większy, niż ma to miejsce w przypadku dorosłych, a ich mięśnie nie są jeszcze na tyle rozwinięte, by skutecznie zabezpieczyć organy wewnętrzne podczas ewentualnej kolizji.

To wszystko sprawia, że podróżowanie z dzieckiem wymaga dodatkowych środków ochrony, z których najlepszy stanowi dobrze dobrany fotelik samochodowy. Odpowiednie siedzisko dla małych pasażerów nie tylko zabezpieczy ich przed potencjalnymi zderzeniami, ale także zadba o ich komfort oraz właściwą postawę podczas jazdy.

Jak wybrać dobry fotelik samochodowy?

Podczas kupna fotelika należy kierować się przede wszystkim wzrostem i wagą dziecka oraz własnymi potrzebami. Wśród szerokiej oferty możemy znaleźć foteliki z przedziału wagowego 0-13, 0-18, 0-25, 0-36, 9-18, 9-25, 9-36 oraz 15-36.  Odpowiednie dopasowanie do wymiarów malca odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu mu bezpieczeństwa, przy czym należy pamiętać, że najlepszą ochronę dadzą modele o mniejszym zakresie wagowym.

Kolejną istotną kwestię stanowi montaż. Rodzice często zastanawiają się, czy wybrać fotelik zapinany za pomocą zwykłych pasów samochodowych, czy też zdecydować się na system ISOFIX. Ten wybór powinien być jednak podyktowany wyposażeniem samochodu. W pojazdach, które umożliwiają montaż systemu ISOFIX, to właśnie on jest zalecany jako zapięcie zwiększające bezpieczeństwo dzieci. W przeciwnym wypadku jednak fotelik należy przymocować zwykłymi pasami.

Ważne jest również, by nie kupować siedziska pochodzącego z marketów, targów czy też innych niesprawdzonych źródeł. Najlepszym miejscem do jego nabycia jest specjalistyczny sklep z fotelikami samochodowymi, w którym będziecie mogli zapytać o poradę i opinię wykwalifikowanych sprzedawców.

Do kiedy używać fotelika?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, w fotelikach samochodowych należy przewozić dzieci, które nie ukończyły 12. rok życia lub nie osiągnęły jeszcze 150 cm wzrostu. Problem polega jednak na tym, że nasze pociechy mogą mierzyć 150 cm, mając zaledwie 9 czy 10 lat. Wysoki wzrost nie oznacza wcale, że są przygotowane do jeżdżenia bez fotelika. Jak pisaliśmy wcześniej, różnice pomiędzy sylwetką dziecka a sylwetką dorosłego nie ograniczają się jedynie do rozmiarów, a brak odpowiednio wykształconych mięśni i stawów sprawia, że najmłodsi – nawet mierzący więcej niż 150 cm wzrostu – którzy podróżują bez fotelika, narażeni są na wysunięcie z pasów podczas zderzenia.

O całkowitej rezygnacji z fotelika można zacząć myśleć dopiero, kiedy dziecko o wzroście przekraczającym 135 cm wyrasta z ostatniego proponowanego przez producentów przedziału wagowego, czyli 15-36 kg.


Materiał partnera zewnętrznego