Dobry fotelik samochodowy – czyli jaki?

0
623
Fotelik samochodowy
Z pewnością nie warto się decydować na tańsze produkty ani substytuty fotelików dostępne w sklepach, ponieważ mogą one nie być wystarczającym zabezpieczeniem w sytuacji zagrożenia | fot.: StockAdobe.com

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego dla swojej pociechy to niezwykle istotna sprawa. Dobry fotelik powinien spełniać kilka warunków i posiadać ważne cechy, które wpływają na bezpieczeństwo malucha. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę dokonując zakupu.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla swojego dziecka?

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie zmierzyć i zważyć swoje dziecko. Jest to bardzo ważne, aby ocenić, w której kategorii szukać fotelika. Foteliki są podzielone według pięciu kategorii wagowych: 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg, 0+ – dla dzieci o wadze 10–13 kg, I – dla dzieci o wadze 9–18 kg, II – dla dzieci o wadze 15–25 kg i III – dla dzieci o wadze 22–36 kg. Często jednak można spotkać kategorie połączone – wówczas mamy do czynienia z trzema grupami. Najczęściej dzieci od urodzenia do pierwszego roku życia mieszą się w przedziale wagowym 0 – 13 kg. Kolejne przedziały to 9 – 18 i 15 – 36 kg. Zależnie od producenta przedziały te mogą wyglądać nieco inaczej. Oczywiście im bardziej dopasowany fotelik, tym lepiej. Ponadto foteliki, które znajdują się w pierwszej kategorii wagowej, nie można montować inaczej niż tyłem do kierunku jazdy. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa malucha. Testy wykazały, że przy bardzo silnym, czołowym zderzeniu, głowa pasażera jest wyrzucana do przodu z bardzo dużą siłą, co dla kilkunastomiesięcznego dziecka mogłoby okazać się szczególnie groźne ze względu na jeszcze miękki szkielet dziecka i dość kruchą czaszkę.

Kolejnym krokiem w wyborze fotelika dziecięcego, jest sprawdzenie testów zderzeniowych poszczególnych fotelików. Co ważne, foteliki samochodowe, które nie były testowane, nie są najlepszym wyborem – nie wiemy bowiem, jak zachowają się podczas ewentualnego wypadku. Dobry fotelik, w który warto inwestować, powinien posiadać możliwie najwyższą ocenę (zazwyczaj mieści się ona w przedziale 4-5). Mniejsze znaczenie ma komfort i prostota obsługi deklarowane przez producenta. Jest to dość subiektywna kwestia i najlepiej po prostu sprawdzić samemu. Duże znaczenie ma także ocena za bezpieczeństwo.

W następnej kolejności, warto wybrać kilka modeli, które spełniają założone warunki. W tym momencie można przystąpić do przymiarek. Aby mieć pewność, że wybrało się dobry produkt, trzeba go przymierzyć zarówno do dziecka, jak i do samochodu. Każde auto i każdy maluch jest inny. Nie można przyjąć więc żadnych uogólnień.

System montażu i pasy

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka trzeba także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób montuje się go w samochodzie. W ostatnim czasie bardzo popularny jest system ISOFIX. Jest on niezwykle bezpieczny dla małego pasażera. Pozwala na przyczepienie fotelika do kanapy z tyłu samochodu poprzez specjalne zaczepy. Dodatkowo znaczenie ma podpora znajdująca się na podłodze. Foteliki tego typu mają także specjalny pasek na górze. Co ważne, fotelik po montażu nie powinien chwiać się na boki ani być w żaden sposób niestabilny.

Zabezpieczeniem dla dziecka, a także pomocą przy montażu są pasy bezpieczeństwa. Większość fotelików posiada pasy trzypunktowe. Można także spotkać pasy dwupunktowe lub pięciopunktowe i zazwyczaj te ostatnie są szczególnie rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo dzieci.

Wybierając foteliki trzeba także zwrócić uwagę na wszelkie certyfikaty, które posiada produkt. Określają one jak duży stopień bezpieczeństwa zapewnia siedzisko i dla kogo dokładnie jest przeznaczone.

W drogę

Chcąc przewozić w samochodzie swoje dziecko, nie ma ważniejszej sprawy, niż zadbanie o odpowiedni fotelik dla malucha. Dzięki niemu maluch ma zapewnione bezpieczeństwo, nie wypadnie podczas gwałtownego hamowania czy zderzenia z innym pojazdem. Fotelik zapewnia także dziecku odpowiednią pozycję i postawę. Zwróćmy także uwagę na zapięcie dziecka – pasy w foteliku powinny być napięte i maksymalnie naciągnięte. Zanim umieścimy dziecko w foteliku zdejmijmy także grubą kurtkę, która także może wpłynąć niekorzystnie na bezpieczeństwo malca.

Z pewnością nie warto się decydować na tańsze produkty ani substytuty fotelików dostępne w sklepach, ponieważ mogą one nie być wystarczającym zabezpieczeniem w sytuacji zagrożenia. Nawet jeśli jeździmy ostrożnie i zgodnie z przepisami, nigdy nie wiadomo na jakie sytuacje drogowe się natkniemy.

Inwestując w bezpieczeństwo dziecka warto wybierać produkt nowy – te dostępne na serwisach aukcyjnych mogą być powypadkowe, co w sposób oczywisty wpływa na ich dalsze użytkowanie.

Pamiętajmy – foteliki są obowiązkowe dla dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wzrostu 150 cm, jednak jeśli to tylko możliwe korzystajmy z nich jak najdłużej.


OLI