Dlaczego warto karmić dziecko piersią?

0
1460
Karmienie piersią
Pokarm produkowany przez kobietę jest bardzo łatwo przyswajalny przez delikatny układ pokarmowy dziecka. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każda mama chce dać dziecku to, co najlepsze. A jak wiadomo, najlepsze jest mleko matki. Kobiecy pokarm ma niezwykłe właściwości, nie tylko odżywia, ale także dba o rozwój malucha, chroni oraz ma właściwości lecznicze. I co ważne jest całkowicie za darmo!

Gwarancja bezpiecznego startu

Światowa Organizacja Zdrowia jednoznacznie wskazuje, że przez pierwsze pół roku życia, kobiecy pokarm zaspakaja wszystkie potrzeby żywieniowe niemowlęcia. Dlatego wskazane jest, by w tym okresie dziecko było karmione tylko i wyłącznie piersią. Lekarze zachęcają, aby było ono kontynuowane, przy jednoczesnym urozmaiceniu diety, nawet do drugiego roku życia.

Nikt nie może mieć wątpliwości, że mleko matki ma ogromną wartość. I choć mama może, szczególnie w pierwszym okresie narzekać na dyskomfort spowodowany zastojem pokarmowym, dietą czy pogryzionymi brodawkami, warto przezwyciężyć te przeciwności. Bo wiadomo, że dziecko karmione piersią ma lepszy start w dorosłe życie.

Zalety karmienia piersią

W czasie pierwszych dni po porodzie z piersi wydostaje się tzw. siara. Bywa ona nazywana „naturalną szczepionką” dla noworodków, która zawiera przeciwciała, chroniące przed bakteriami, wirusami oraz innymi drobnoustrojami. Ochrona ta jest niewątpliwe jedną z najważniejszych cech kobiecego mleka, dlatego, na oddziałach położniczych, tak bardzo dbają o to, by po porodzie dziecko jak najszybciej było przystawione do piersi. Dziecko przecież rodzi się bez odporności, którą zapewnia mu właśnie mleko matki. Można powiedzieć, że jest to pokarm, który dostosowuje się do indywidulanych potrzeb małego człowieka. Warto również pamiętać, że siara ma również działanie przeczyszczające, które przyspiesza wydalanie pierwszego stolca – smółki. Jest to istotne, gdyż im szybciej smółka zostanie oddana tym mniejsze ryzyko, że maluch zachoruje na żółtaczkę noworodkową.

Skład mleka mamy jest dopasowany do potrzeb dziecka. Odpowiada jego możliwościom trawiennym, potrzebom żywieniowym itd. I choć producenci mieszkanek mlecznych starają się by jego skład jak najbardziej przypominało ten pochodzący z natury, to nadal oryginału nie udało się podrobić.

Pokarm matki – lekkostrawny i pożywny

Natura, tak skonstruowała pokarm matki, że dziecko karmione piersią otrzymuje, to co jest mu potrzebne, na danym etapie rozwoju. Zupełnie inny skład ma pokarm gdy dziecko jest noworodkiem, a innym, gdy jest nieco dojrzalsze. Co ważne naturalny pokarm matki zmienia się także w czasie karmienia:

  • I faza – pokarm jest bardziej wodnisty i ma za zadanie zaspokoić pragnienie dziecka.
  • II faza – pokarm, który pojawia się po kilku minutach, staje się bardziej treściwy, ma więcej kalorii i jest sycący.

Dlatego niemowlaki, mogą przerywać ssanie po kilku minutach, gdy chcą jedynie zaspokoić pragnienie, np. latem w czasie upałów. Co ciekawe, zmienia się ono także w ciągu dnia i jest bardziej treściwe wieczorem, przed snem. W czasie choroby maluch otrzymuje przeciwciała, które bronią je przed drobnoustrojami.

Niezwykle ważny jest również fakt, że pokarm produkowany przez kobietę jest bardzo łatwo przyswajalny przez delikatny układ pokarmowy dziecka. Jest on bowiem dostosowane do jego potrzeb i nie zalega w brzuchu powodując wzdęcia czy kolki, zawiera także enzymy wspomagające trawienie. Niemowlę ssąc pierś matki samo reguluje częstotliwość i ilość posiłków, dlatego raczej trudno o przekarmienie. Co ważne naturalne mleko nie posiada białka – laktoglobuliny, dlatego nie wywołuje alergii i jest całkowicie bezpieczne. Co ważne jego unikalne składniki uszczelnią ściany jelit dziecka i utrudniają przenikanie alergenów czy drobnoustrojów, które wywołują choroby.

Zainteresowane mamy mogą szukać porad i wsparcia na stronach internetowych. Na takich portalach zainteresowani rodzice mogą znaleźć szereg informacji i rad na tego jak ważne jest mleko matki i jak można radzić sobie z problemami, gdy takie się pojawią.


Materiał partnera zewnętrznego