Czego spodziewać się w ciąży – dolegliwości, o których powinnaś wiedzieć

0
641
dolegliwości ciążowe
Najczęściej występujące dolegliwości u kobiet w ciąży, takie jak nudności i wymioty, uporczywa zgaga, zaparcia, wzdęcia, obrzęki kończyn są wręcz książkowym przykładem stanu, z jakim mierzy się prawie każda kobieta oczekująca dziecka | fot.: materiał partnera

Ciąża to bardzo specyficzny stan. Rozwijający się w brzuchu matki zarodek obciąża jej organizm, który poddany jest ogromnym zmianom w układzie hormonalnym. Powiększający się brzuch, obrzmiałe piersi, ból sutków w ciąży, rozdrażnienie… Jak rozpoznać i łagodzić dolegliwości ciążowe?

Najczęściej występujące dolegliwości u kobiet w ciąży, takie jak nudności i wymioty, uporczywa zgaga, zaparcia, wzdęcia, obrzęki kończyn są wręcz książkowym przykładem stanu, z jakim mierzy się prawie każda kobieta oczekująca dziecka. Nie oznacza to jednak konieczności znoszenia tych nieprzyjemnych dolegliwości nie zwalczając ich, zwłaszcza że długotrwałe i nieleczone zaburzenia trawienia oraz krążenia krwi mogą prowadzić do poważniejszych przypadłości. W ciąży bardzo istotne jest prawidłowe nawodnienie i dobre wchłanianie składników odżywczych przez organizm matki, a dzięki temu odpowiedni rozwój dziecka.1

Nudności, czyli mdłości, najczęściej poranne, będące typowym, przytaczanym w tekstach kultury, filmach i serialach objawem ciąży występują u około 80% przyszłych mam. Mdłości często spowodowane są nadwrażliwością na niektóre smaki i zapachy, co związane jest z intensywnymi zmianami hormonalnymi i metabolicznymi w trakcie ciąży. Nudności utrzymują się do około 15 tygodnia ciąży. Jeśli mdłości i wymioty występują dłużej, warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ tego rodzaju dolegliwości upośledzają wchłanianie składników odżywczych przez organizm, zaburzają równowagę gospodarki wodnej i w rezultacie mogą prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia płodu.

Obrzęki w ciąży spowodowane są nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie, również związanym z zaburzeniami hormonalnymi oraz przybraniem na wadze. Obrzękom zapobiegać można dzięki ograniczeniu spożywania soli i węglowodanów prostych przy jednoczesnym wzbogacaniu posiłków o białko, a także błonnik ułatwiający trawienie i regulujący pracę jelit, dzięki czemu pomagający pozbyć się również wzdęć. Bardzo istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, przy jednoczesnej rezygnacji z kawy oraz słodkich, gazowanych napojów. Woda z cytryną, miętą i imbirem nie dość, że smaczna, pomoże pozbyć się problemów z trawieniem oraz złagodzi mdłości.

Z powodu zwiększającej się wagi dziecka nadmiernie obciążone nogi i stopy mogą puchnąć – warto jak najczęściej odciążać postawę, siedząc i trzymając nogi wyżej, na przykład na pufie lub nawet na ścianie, robić chłodne okłady i nie nosić zbyt uciskających skarpetek i legginsów, by uniknąć późniejszych problemów z żylakami.

Dolegliwości bólowe w ciąży

Zmiany hormonalne i problemy z krążeniem w ciąży powodują zarówno nabrzmienie i ból sutków, jak i  intensywne bóle głowy u przyszłych mam. Często pojawia się przy tym bezsenność i rozdrażnienie. Z uwagi na zdrowie rozwijającego się płodu należy unikać stosowania środków przeciwbólowych. Zatem co na ból głowy w ciąży? Najlepiej zacząć od naturalnych metod – chłodnych kompresów żelowych, aromaterapii, akupunktury i akupresury, najlepiej wstępnie wykonywanej przez doświadczonego fizjoterapeutę.2 W przypadku bardzo silnych dolegliwości bólowych dopuszczalnym i bezpiecznym dla dziecka środkiem przeciwbólowym jest paracetamol, jednak dawkę jego przyjmowania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Na ból sutków w ciąży również polecane są chłodne okłady.

Ból w podbrzuszu w ciąży teoretycznie można uznać za normalny jej objaw, ponieważ podrażniane przez płód tkanki macicy nabrzmiewają, a rozrastająca się macica naciska na pęcherz. Dodatkowo zmiana nawyków żywieniowych powodująca wspomniane wcześniej problemy trawienne może wywoływać bóle brzucha i jelit. O ile przyszła mama jest pod kontrolą lekarza oraz jeśli ból brzucha w ciąży nie jest połączony z krwawieniem, występujące dolegliwości i dyskomfort są normalną konsekwencją ciąży. Ból w pachwinie w ciąży może być oznaką komplikacji, nie należy go więc ignorować. Kłujący, silny ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży może w niektórych przypadkach oznaczać ryzyko oddzielenia się łożyska.3 Należy pamiętać, że każde niepokojące nas zjawisko, zwłaszcza krwawienie występujące w trakcie ciąży, należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem.

 1. Stella Buczek, Ciążowe dolegliwości – sposoby zapobiegania. Borgis – Medycyna Rodzinna 2/2009, s. 39–43 http://www.czytelniamedyczna.pl/803,cizowe-dolegliwoci-sposoby-zapobiegania.html (Data dostępu: 20.02.2021) 2. Jan Kotarski, Rekomendacje dotyczące postępowania przeciwbólowego w ginekologii i położnictwie. Leczenie bólu u kobiet ciężarnych, rodzących oraz w połogu (2007) https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Leczenie%20b%C3%B3lu%20u%20kobiet%20ci%C4%99%C5%BCarnych%2C%20rodz%C4%85cych%20oraz%20w%20po%C5%82ogu.pdf (Data dostępu: 17.02.2021) 3. A. Miturski, A. Kwaśniewska, Ciężarna – gdy przychodzi do lekarza z bólem https://podyplomie.pl/medical-tribune/23884,ciezarna-gdy-przychodzi-do-lekarza-z-bolem (Data dostępu: 17.02.2021)

Materiał partnera


Warning: require(/home/users/interaktywna/public_html/wp-content/plugins/td-standard-pack/Newspaper): Failed to open stream: No such file or directory in /home/users/interaktywna/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1618

Fatal error: Uncaught Error: Failed opening required '/home/users/interaktywna/public_html/wp-content/plugins/td-standard-pack/Newspaper/' (include_path='.:/usr/local/php83/usr/share/php:/home/lib/php8.3:/home/lib/php8.3/pear') in /home/users/interaktywna/public_html/wp-includes/comment-template.php:1618 Stack trace: #0 /home/users/interaktywna/public_html/wp-content/plugins/td-standard-pack/Newspaper/single.php(27): comments_template('/comments.php', true) #1 /home/users/interaktywna/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/users/int...') #2 /home/users/interaktywna/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/users/int...') #3 /home/users/interaktywna/public_html/index.php(17): require('/home/users/int...') #4 {main} thrown in /home/users/interaktywna/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1618
WordPress › Błąd