5 benefitów podawania smoczka dzieciom

0
884
Smoczek na drewnianym blacie
Smoczek to jeden z tych akcesoriów, który wzbudza wiele kontrowersji. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla jednych rodziców niezastąpiony, dla innych wręcz szkodliwy. Smoczek to jeden z tych akcesoriów, który wzbudza wiele kontrowersji. Sprawdźmy, czy faktycznie to gadżet zakazany, którego nie powinno się używać? Poznaj 5 korzyści podawania smoczka i przekonaj się, że… „nie taki diabeł straszny, jak go malują”.

Wielu rodzicom smoczki kojarzą się przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem wad zgryzu oraz problemami z rozwojem mowy. Dlatego niechętnie patrzą w stronę tego rodzaju gadżetów – zarzekają się, że nigdy nie podadzą go maluchowi. Jednak rzeczowa analiza pokazuje, że np. smoczek Lovi 3-6 oraz inne odpowiednio dobrane smoczki mają sporo zalet.

  • Zaspokaja zwiększoną potrzebę ssania

Niektóre niemowlęta mają bardzo silnie rozwinięty odruch ssania – nawet przez 16 godzin w ciągu doby. Nie da się ukryć, że taki odruch bywa męczący dla niejednej mamy, która nie może liczyć na dłuższą chwilę wytchnienia.

Odpowiednio dobrany gadżet, np. smoczek Lovi 3-6, działa uspokajająco i szybko zaspokaja zwiększoną potrzebę ssania.

  • Ułatwia zasypianie i pozwala na spokojniejszy sen

Wiele niemowląt zasypia przy piersi, skutkiem czego każda próba odłożenia do łóżeczka kończy się przebudzeniem. Smoczek może ułatwić zasypianie, pozwalając jednocześnie na spokojniejszy i głębszy sen. To korzyść zarówno dla dziecka, jak i mamy.

  • Pomaga uniknąć nawyku ssania kciuka

Niektóre niemowlęta zwiększoną potrzebę ssania zaspokajają poprzez wkładanie kciuka do ust. Taki nawyk nie tylko może prowadzić do zaburzeń w rozwoju mowy, ale także trudniej z nim zerwać. Doświadczenie wielu rodziców pokazuje, że malucha znacznie łatwiej odzwyczaić od smoczka niż od ssania kciuka.

  • Ułatwia opiekę nad niemowlęciem tacie

Silny odruch ssania sprawia, że niemowlę jest bardziej związane z mamą. Podanie smoczka dziecku pozwala podzielić opiekę między obojga rodziców. Dzięki temu również i tata może sam pozostać z maluchem przez dłuższy czas.

  • Pomaga odzwyczaić dziecko od nocnego karmienia

Starsze niemowlęta trudno jest oduczyć nocnego karmienia. Częste wybudzanie wiąże się nie z uczuciem głodu, ale z chęci ssania piersi. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się smoczek, który zaspokoi zwiększony odruch ssania.

Chcesz podać smoczek? Wybierz odpowiedni

Smoczek wcale nie musi być wrogiem Twojego dziecka. Ważne jest, by wybrać odpowiedni model i umiejętnie z niego skorzystać.

Zwróć uwagę m.in. na:

  • dopasowanie do wieku, np. smoczek Lovi 3-6 przeznaczony jest dla niemowląt od 3 do 6 miesięcy,
  • konstrukcję – powinien być anatomiczny, by nie zaburzać odruchu ssania piersi,
  • materiał – musi być wykonany z bezpiecznych i atestowanych tworzyw, które nie zawierają szkodliwych substancji.

Postaraj się nie podawać smoczka niemowlęciu poniżej 1. miesiąca życia. Niech to nie będzie również Twój sposób na wyciszenie płaczącego malucha – nie zawsze płacz oznacza zwiększoną potrzebę ssania.


Materiał partnera zewnętrznego