Własna lodziarnia – jako pomysł na biznes

0
2221
Różne smaki lodów w wafelkach
Oferowanie przeciętnych lodów w momencie, gdy wokół sprzedają się lody rzemieślnicze o ciekawych smakach i dobrym składzie, może okazać się ryzykowne | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas czuje się wypalonymi oraz znudzonymi etatową pracą. Poszukujemy autentycznego zajęcia, które pozwoli nam zarabiać, a przy tym przynosić sporo radości. Próbujemy więc swoich sił jako przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Pomysłów na pierwszy biznes jest naprawdę wiele – wszystko tak naprawdę zależy od tego jakimi środkami na start dysponujemy oraz jak dobrze czujemy się w branży, w której chcielibyśmy zaistnieć.

Własna lodziarnia: dobry pomysł na biznes?

Jeśli nie dysponujemy dużymi środkami finansowymi na start, ani nie mamy wielkiego doświadczenia czy wykształcenia w specjalistycznych branżach – to doskonałym pomysłem na pierwszy biznes może okazać się branża gastronomiczna. Tak naprawdę bowiem na jedzenie zawsze jest popyt.

W sezonie letnim – i nie tylko – doskonale sprawdzi się lodziarnia. Aby uruchomić taki biznes nie potrzebujemy dużego lokalu – na początek wystarczy nam mała budka 3 do 8 metrów kwadratowych lub niewielki foodtruck – o ile chcielibyśmy oprócz lodów sprzedawać także ciepłe dania typu fast food, przekąski i słodycze. Jeśli mamy taką możliwość – rozważmy także stałą lokalizację w budynku. Wówczas jednak warto pomyśleć o sezonowości biznesu i niewielkim rozszerzeniu oferty.

Oprócz lodów warto jest także serwować swoim klientom napoje kawowe oraz tradycyjne kawy na wynos, jeżeli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zakup specjalnego sprzętu do ich przygotowywania.

Taki zakup z czasem nam się zwróci z nawiązką – zwłaszcza jeżeli jesteśmy w stanie zaoferować swoim klientom dodatkowo kubek przepysznej i aromatycznej kawy, która podbije ich serca i chętnie będą po nią do nas wracać. Pamiętajmy jednak, że nasz biznes powinien nas wyróżniać na tle konkurencji, albo przynajmniej równać do bezpośrednich sąsiadów jeśli chodzi o jakość. Oferowanie przeciętnych lodów w momencie, gdy wokół sprzedają się lody rzemieślnicze o ciekawych smakach i dobrym składzie, może okazać się ryzykowne.

Własna lodziarnia – wyposażenie

Aby nasze produkty miały szansę zaistnieć na rynku, powinniśmy poczynić kilka inwestycji oraz zaplanować szczegółowo wyposażenie naszego punktu. Pierwszym i najważniejszym punktem powinna być starannie opracowana receptura lodów i ciekawe smaki. Śledźmy trendy – w jednym roku modne są czarne lody kokosowe, w innym (i ten trend trwa) – lody wegańskie, bez cukru albo zdrowe sorbety.

Jeśli zaś chodzi o wyposażenie, rozważmy następujące zakupy:

  • Klimatyzacja – co oczywiste, nie obejdziemy się bez niej latem. Automat do lodów będzie dzięki niej działał właściwie.
  • Automat do produkcji lodów – zbędny w momencie, gdy sprzedajemy lody gałkowe. Lody włoskie wymagają wysokiej jakości nieawaryjnego sprzętu – najlepiej amerykańskiego lub japońskiego. Tego typu automaty oferują trzy smaki włoskich lodów (wanilia, czekolada i mix).
  • Frezer – lody na gałki produkuje się z płynnej mieszanki, która potem jest dopiero schładzana i ubijana właśnie we frezerze.
  • Blender – do rozdrabniania owoców i warzyw używanych do lodów i sorbetów
  • Pasteryzator – niezbędny przy produkcji lodów mlecznych
  • Hartownik – odmraża lody wyjęte z frezera przystosowując je tym samym do spożycia
  • Zamrażarka
  • Witryna mroźnicza – niezbędny element widoczny dla klienta. Powinien ułatwiać podjęcie wyboru klientowi.

Oprócz wyżej wymienionych sprzętów trzeba oczywiście zaopatrzyć się w system sprzedażowy (koniecznie termianal do kart płatniczych) i drobniejsze akcesoria – łyżki, fartuchy czy czapki z logo firmy, a także elementy wystroju punktu: ladę, stoliki, krzesełka, leżaki. Na koniec warto mieć także elementy reklamowe: potykacze wystawione przed lokalem i tablicę z zapisanymi smakami lodów – najlepiej umieszczoną blisko kolejki, w której stoją klienci.

Jak wiele sprzętów i akcesoriów mamy do wyboru zobaczymy na stronach profesjonalnych dostawców rozwiązań dla lodziarni. Jednym z nich jest hurtownia Benler, na której stronie internetowej znajdziemy szeroki wybór tego typu urządzeń: https://www.benler.pl/wyposazenie-lodziarni

Sezonowość biznesu, jakim jest lodziarnia

Chociaż lodziarnia wydaje się być świetnym pomysłem na własny biznes – pod uwagę musimy wziąć fakt, że w branży tej panuje tak zwana sezonowość. Lody najlepiej sprzedają się latem. Gdy za oknem śnieg i mróz, nie mamy do czynienia z aż tak wieloma koneserami lodów.

Dlatego warto jest zawczasu zaplanować, co będziemy mogli zaoferować swoim potencjalnym klientom w dni chłodniejsze.

Doskonałą alternatywą są wspomniane już wcześniej kawy, a także kanapki, wrapy oraz inne dania, które możemy przygotować w dosyć krótkim czasie – nie dysponując nawet odpowiednią kuchnią.

Wystarczy przygotować je bowiem przed otwarciem lokalu, i dostarczyć do niego z samego rana – a na miejscu posiłkować się dobrej jakości piecykiem, dzięki któremu będziemy mogli podgrzać bagietki na życzenie klienta.

Oprócz kanapek warto także zaoferować zmarzniętym przechodniom coś na słodko – co idealnie sprawdzi się z zestawie z aromatyczną kawą jak na  przykład fit – muffiny, ciasteczka typu flapjack z suszonymi owocami i czekoladą, przepyszne croissanty oraz inne popularne ciasteczka, które możemy sprowadzać od innych producentów bądź wyrabiać sami.

Skąd pozyskać środki na otwarcie lodziarni?

Warto wiedzieć, iż aby ,,wystartować” z własną lodziarnią nie trzeba wykładać całej potrzebnej sumy z własnej kieszeni – możemy bowiem starać się o dofinansowanie w kwocie około osiemnastu tysięcy złotych – z urzędów pracy. Są one bowiem przeznaczane na aktywizację osób bezrobotnych – może starać się o nie każdy kto posiada status bezrobotnego oraz pozostaje zarejestrowany w lokalnym urzędzie pracy przez okres od trzech tygodni wzwyż – o ile urząd pracy w danym momencie akurat dysponuje środkami na uruchomienie własnej działalności.

Dobrze przemyślany biznes zapewni nam nie tylko mnóstwo radości, ale i kontakt z ludźmi i w końcu – stanie się źródłem satysfakcji finansowej.


OLI