O czym często zapominają powracający z emigracji zarobkowej – o możliwości zwrotu podatku!

0
660
pieniądze zwrot podatku zza granicy
Co roku obserwuje się wzrost liczby Polaków powracających do ojczyzny z emigracji zarobkowej. Niestety, proces zwrotu podatku nie jest tak popularny, jak mógłby być | fot.: materiał partnera

W wielu krajach początek roku kalendarzowego jest równoznaczny z początkiem roku podatkowego. Dla osób, które wróciły do Polski po pracy za granicą, jest to dobry czas na składanie deklaracji podatkowych. Jest to pierwszy krok do otrzymaniu zwrotu należących się pieniędzy. Wszyscy, którzy pracowali za granicą i płacili podatki mają duże szanse na odzyskanie przynajmniej części z nich. Niestety, nie wszyscy skorzystają z tej możliwości. Co to jest zwrot podatku, kto się może o niego ubiegać i jak wygląda procedura?

Proces zwrotu podatku i obawy z nim związane

Co roku obserwuje się wzrost liczby Polaków powracających do ojczyzny z emigracji zarobkowej. Niestety, proces zwrotu podatku nie jest tak popularny, jak mógłby być. Powodem tego jest przekonanie, że zbyt długo trwa lub inne błędne obawy, które rodzą pytanie – starać się o zwrot podatku, czy nie. Warto zaakcentować, że deklaracja dochodów i zwrot podatku z zagranicy to jedyny sposób na odzyskanie swoich pieniędzy, które się należą.

Obserwuje się, że o zwrocie podatku wciąż krąży wiele mitów. Na przykład, że składając deklarację podatkową za granicą i odzyskując podatek, traci się możliwość dalszej pracy w danym kraju lub gwarancje socjalne. Część osób obawia się, że w przyszłości nie otrzyma z tego powodu emerytury. Takie i inne powody są przyczyną nieufności wobec tego procesu, ale specjaliści uspokajają – zwrot podatku jest całkowicie legalny i jest jedynym sposobem odzyskania nadpłaconych podatków z zagranicy.

Zwrot podatku – kto, jak i kiedy?

Proces zwrotu podatku z zagranicy wymaga specjalistycznych informacji oraz czasu. Może zabrać od paru miesięcy do pół roku, a nawet dłużej. Jeśli deklaracja została wypełniona błędnie lub w niewystarczającym stopniu, albo zabrakło jakichś dokumentów – można spodziewać się pytań ze strony inspektora podatkowego i wtedy proces zwrotu komplikuje się i jeszcze bardziej wydłuży.

Jednym z głównych kierunków emigracji zarobkowej Polaków są Niemcy. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda zwrot podatku z tego kraju, aby proces przebiegał szybko i sprawnie.

Zwróć uwagę na okres przedawnienia

Ten termin jest ważny zwłaszcza dla tych, którzy decydują się ubiegać o zwrot podatku po dłuższym czasie od zakończenia pracy w Niemczech. Można to uczynić do 4 lat wstecz. Jeśli więc pracowało się nie wcześniej, niż w 2016 roku, można śmiało zwrócić się do tamtejszego urzędu skarbowego w sprawie odzyskania należących się pieniędzy.

Potrzebne dokumenty

Proces zwrotu podatku rozpoczyna się w momencie złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów. Jest to kopia dokumentu tożsamości, formularze Lohnsteuerbescheinigung od wszystkich pracodawców lub ostatni dowód wypłaty oraz formularz ES/ EEE z polskiego urzędu skarbowego, ukazujący dochody uzyskane w Polsce.

Chcąc razem ze zwrotem podatku uzyskać również świadczenia na dzieci, będzie potrzebne więcej dokumentów, w tym:

  • Kopia umowy o pracę;
  • Dokument Arbeitgeberbescheinigung (oryginał);
  • Kopia umowy wynajmu mieszkania w Niemczech;
  • Kopie dokumentów rejestracji / wyrejestrowania (Anmeldung / Abmeldung). Nie posiadając ich, wystarczy podać dokładny adres zamieszkania w Niemczech;
  • Kopie dokumentów tożsamości obojga rodziców;
  • Kopia świadectwa ślubu (przetłumaczona na niemiecki);
  • Formularze ES EU / EWR z urzędu skarbowego, informujące o dochodach obojga rodziców uzyskiwanych w Polsce;
  • Kopia aktu urodzenia dziecka ES (z tłumaczeniem);
  • Kopia dokumentu tożsamości dziecka (jeśli jest);
  • Oryginał świadectwa ze szkoły / uniwersytetu (przetłumaczony), jeśli dziecko ma 18-25 lat i studiuje w trybie dziennym.

Na tę część procesu należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie przeoczyć żadnego szczegółu, ponieważ konieczność dodatkowych wyjaśnień lub poprawek wpływa niekorzystnie na płynność procesu i wydłuża go.

Wstępnie oszacuj kwotę zwrotu

Prawdopodobnie od samego początku najciekawsze pytanie dotyczy tego, ile pieniędzy z nadpłaconego podatku można odzyskać. Można to łatwo obliczyć przy pomocy darmowego kalkulatora zwrotu. Wystarczy uzupełnić określone pola informacjami o dochodach uzyskanych za granicą, aby wstępnie oszacować należącą ci się kwotę. Jeśli interesuje cię rozliczenie podatku z Niemiec, to średni zwrot wynosi około 800 Eur, jednak kwota ta jest inna w każdym przypadku, bo zależy m.in. od: otrzymanych dochodów, stażu pracy, stanu rodzinnego i przysługujących ulg.

Samodzielnie, czy przez specjalistów?

Decydując się na samodzielne przejście przez proces zwrotu podatku, trzeba zdawać sobie sprawę, że należy dokładnie zapoznać się z systemem obowiązującym w danym kraju i samodzielnie kontaktować się z organem skarbowym. Najważniejsze jest zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów, w tym formularzy od pracodawców z informacjami o otrzymanych dochodach i zapłaconych podatkach. Trzeba też będzie wypełnić deklarację podatkową i lepiej zrobić to bezbłędnie, aby uniknąć zapytań ze strony inspektorów skarbowych. Jeśli należą ci się jakieś ulgi, to będzie potrzebna odpowiednia do nich dokumentacja. Samodzielne ubieganie się o zwrot podatku może więc być sposobem na zdobycie nowych wiadomości i doświadczeń.

Jeśli masz obawy co do swoich kompetencji lub po prostu nie masz ochoty albo czasu zajmować się tym biurokratycznym procesem, zawsze możesz skorzystać z innej drogi i zwrócić się do specjalistycznej firmy, która przejmie na siebie wszelkie działania i odpowiedzialność za poprawność i powodzenie procesu. Zbierze potrzebne dokumenty, wypełni formularze podatkowe, prześle je do zagranicznego urzędu skarbowego i zatroszczy się o pozostałe etapy procesu. Warto wiedzieć, że o zwrot podatku można ubiegać się nawet nie posiadając wszystkich wymaganych dokumentów. Jeśli tak jest i samemu nie można ich uzyskać, albo ma się wątpliwości co do bezproblemowego przebiegu procesu, najlepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy, która pomoże załatwić wszystkie formalności. Choć taka usługa jest odpłatna, to jednak proces zwrotu jest o wiele łatwiejszy i szybszy, a znając doświadczenie specjalistów, zwrócona przy tym będzie najwyższa możliwa suma.

Nieważne, z której drogi skorzystasz, ale pamiętaj, że możliwość otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku jest ograniczona w czasie. Po jego upływie pieniądze zasilą budżet danego państwa i nie będzie już możliwości ich odzyskania.


Materiał partnera zewnętrznego