Jaki opiekacz do kebaba wybrać do lokalu?

0
2047
Kebab to jeden z tych rodzajów fast foodów, których popularność nie maleje | fot.: stock.adobe.com

Kebab to jeden z tych rodzajów fast foodów, których popularność nie maleje. Co więcej, uchodzi za jedno ze zdrowszych dań tego typu, oczywiście o ile do jego stworzenia użyto dobrej jakości mięsa. Ten turecki przysmak, tuż obok pizzy wiedzie prym wśród najczęściej zamawianych dań typu fast food, a więc stanowi także jeden z ciekawszych pomysłów na biznes. Jeżeli nosisz się więc z zamiarem otwarcia tego typu lokalu, zapewne musisz podjąć kilka ważnych decyzji. Jednym z nich jest dylemat, jaki opiekacz do kebaba zastosować swojej gastronomii. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje tego typu sprzętu, by pomóc Ci dokonać jak najlepszego wyboru.

Rodzaj opiekacza, czyli jaki piec do kebaba?

Dostępne na rynku opiekacze do kebaba dzielą się na elektryczne i gazowe. Kebab gazowy jest zasilany gazem z butli. Z tego względu koszty jego użytkowania są niższe w porównaniu do opiekacza elektrycznego, co jest niewątpliwą zaletą. Największe znaczenie ma to w dobrze prosperującej gastronomii, gdzie ze względu na dużą ilość zamówień urządzenia muszą być stale włączone. Minusem jest jednak to, że aby zamontować opiekacz kebab gazowy, trzeba dysponować odpowiednią ilością miejsca. Decydując się na ten rodzaj pieca warto zainwestować w sprzęt renomowanej marki, gdyż źle dobrany opiekacz będzie piec mięso nierównomiernie. Czas pieczenia może się również wydłużyć, co na pewno nie wpłynie pozytywnie na opinie klientów lokalu.

Opiekacz do kebaba elektryczny jest łatwiejszy i bezpieczniejszy w eksploatacji i co najważniejsze, możesz go użyć zawsze, kiedy nie masz możliwości podłączenia gazu. W środowisku da się słyszeć jednak opinie, że ten rodzaj pieca nadmiernie wysusza mięso.

Jak widać zarówno jeden jak i drugi rodzaj mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Decyzja nie jest łatwa, wiele zależy tu od kwestii indywidualnych.

opiekacz do kebaba
Wybór wielkości wsadu powinien być uzależniony od dziennego zużycia mięsa | fot.: materiał partnera

Wielkość wsadu

Wybór wielkości wsadu powinien być uzależniony od dziennego zużycia mięsa. W małym punkcie gastronomicznym w zupełności powinien wystarczyć wsad do 20 kg. W większym, lepiej prosperującym lokalu warto zainwestować w opiekacz z większym wsadem, od 50 nawet do 100 kg. Niezależnie od tego czy wybierzesz wsad mniejszy czy większy, zwróć szczególną uwagę na rozmieszczenie stref grzewczych, a także ich ilość. Niektóre modele wyposażone są w ruchome strefy grzewcze, pozwalające w na większą kontrolę stopnia zarumienienia mięsa. Jeśli przewidujemy duży ruch, rozważmy zakup maszyny do kebaba z większą ilością palników. Przy zwiększonym ruchu pozwalają nam one na pieczenie większej ilości mięsa w tym samym czasie. Maszyna do kebaba z pojedynczym palnikiem pozwala na przygotowanie jednorazowo do 10 kg mięsa, podczas gdy model z podwójnym palnikiem umożliwia nam pieczenie mięsa nawet 20 kg. Co ważne, istnieją także modele z większą ilością palików.

Budowa i wyposażenie

Dostępne maszyny do kebaba różnią się między sobą również umiejscowieniem silnika. Znajduje się on na dole lub na górze konstrukcji. Trzeba od razu zaznaczyć ważną kwestię, mianowicie nie ma możliwości zalania silnika zamontowanego na dole, przez spływające tłuszcze. Istnieją specjalne zabezpieczenia w postaci specjalnej tacki oraz obudowy, które temu zapobiegają. Nie warto zatem rezygnować z tego rodzaju opiekacza do kebaba, zwłaszcza, iż jest on dość trwały i dobrze odizolowany od działania wysokich temperatur. Drugim typem opiekaczy są te z silnikiem u góry – tutaj także warto zwrócić uwagę na izolację silnika od działania wysokich temperatur. Dodatkowym ułatwieniem przy sprzęcie tego typu jest możliwość obracania ręcznie w obydwie strony mięsa zaczepionego na szpikulcu. Pamiętamy więc, że nawet jeśli cena opiekacza jest nieco wyższa, warto stawiać przede wszystkim na jakość i wybierać sprzęt, który będzie służył nam przez lata.

Często producenci załączają w zestawie dodatkowe akcesoria, które mogą okazać się przydatne. Należą do nich m.in. szufla do mięsa czy szufladka na tłuszcz. Tego typu dodatki, choć nie są konieczne, mogą znacznie ułatwić pracę.

Jak widać wybór odpowiedniego urządzenia nie należy do najprostszych. Każdy, nawet najlepszy sprzęt, wreszcie ulega zużyciu, dlatego przy wyborze kieruj się również korzystnymi warunkami serwisu i gwarancji. Postaraj się również zwrócić uwagę na to, aby części zamienne pasujące do Twojego modelu były łatwo dostępne. Po najlepsze opiekacze do kebaba warto udać się na stronę gastroprodukt.pl i wybrać optymalne urządzenie dla swojego biznesu.


OLI