Jaką formę opodatkowania własnej działalności wybrać? Na co warto zwrócić uwagę?

0
756
rozliczanie podatków
Polskie prawo przewiduje kilka sposób rozliczania dochodu firmy | fot.: stock.adobe.com

Założenie działalności gospodarczej to dla wielu osób dążenie do zwiększenia zarobków, czy myśl o stworzeniu własnej marki. Jednak na początku należy podjąć wiele decyzji prawnych, które w przyszłości mają wpływ na sposób rozliczania dochodu firmy. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość, jakie możliwością są do wyboru oraz z czym się wiążą. Może okazać się, że sposób rozliczenia z urzędem skarbowym, który świetnie sprawdza się dla jednego przedsiębiorcy, dla innego jest nieopłacalny. Decyzję tą warto skonsultować ze specjalistą, jak też poprosić o szczegółowe informacje. Które z nich powinny być najważniejsze dla przedsiębiorcy?

Forma opodatkowania dla działalności gospodarczej

Polskie prawo przewiduje kilka sposób rozliczania dochodu firmy. Niektóre z nich wiążą się z pewnymi przywilejami, inne są ich pozbawione. Nie oznacza to, iż są nieopłacalne dla przedsiębiorcy, bardzo ważne jest to, ile jego firma zarabia i jaki jest dochód końcowy. Co warto wiedzieć o prawie podatkowym w przypadku działalności gospodarczej? Przede wszystkim każda osoba, która zakłada działalność gospodarczą, w przypadku, jeśli nie określi sposobu, w jaki chce rozliczać dochód firmy, rozliczana będzie na zasadach ogólnych, które mają zastosowanie także w przypadku pracowników zatrudnionych na etat. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega tylko dochód firmy. To bardzo ważne, ponieważ dochód to przychód firmy pomniejszony o koszty jego uzyskania. Wszelkiego rodzaju wydatki związane z prowadzeniem działalności, jak zakup odpowiednich narzędzi, są kosztem jej prowadzenia, który można odliczyć od przychodu. W celu obliczenia podatku, kwotę dochodu należy również pomniejszyć o ulgi podatkowe, jak też kwotę wolną od podatku. Podatek na zasadach ogólnych przewiduje dwa progi podatkowe: pierwszy próg podatkowy, który wynosi 17%. Ma zastosowanie do rocznego dochodu w wysokości 85 582 złotych. Powyżej tej kwoty przedsiębiorcę obowiązuje II próg podatkowy w wysokości 32%. Trzeba pamiętać, że opodatkowana jest tylko kwota, o którą przedsiębiorca przekroczył I próg podatkowych. 

Jakie są inne formy opodatkowania?

Drugim, mniej popularnym rozwiązaniem jest podatek liniowy. W tym przypadku obowiązuje stawka stała, która wynosi 19% od kwoty objętej podatkiem, czyli dochodu. Brak tutaj jakichkolwiek progów podatkowych. Trzeba pamiętać jednak, iż w rozliczeniu rocznym nie istnieje możliwość jego wykonania wraz z małżonkiem. Dodatkowo przedsiębiorca, który wykonuje usługi dla byłego lub obecnego pracodawcy, a działa w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, również nie może skorzystać z podatku liniowego. W zasadzie opcja ta jest najbardziej opłacalna dla działalności, których dochód wynosi około 100 000 złotych w stali roku. Innym rozwiązaniem jest ryczał ewidencyjny. W tym przypadku opodatkowaniu podlega przychód firmy, czyli nie ma możliwości odjęcia kosztów uzyskania dochodu. W tym przypadku to, czy ryczałt faktycznie będzie opłacalny, dużo zależy od charakteru działalności, z uwagi, iż wysokość podatku jest właśnie zależna od sektora, w którym dana osoba wykonuje swoje usługi.

JTO