Deklaracja CIT-8. Kto powinien ją złożyć i w jakim terminie?

0
1477
para rozliczenia cit
Zeznanie roczne na deklaracji CIT-8 mają obowiązek złożyć osoby prowadzące spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną, spółkę komandytowo-akcyjną czy spółkę komandytową | fot.: materiał partnera

Pierwszy kwartał roku to, tradycyjnie już, czas rozliczeń z urzędem skarbowym. Którzy podatnicy muszą złożyć deklarację CIT-8? Jakie terminy ich obowiązują i o czym jeszcze muszą pamiętać?

CIT 8
Najprościej zeznanie podatkowe CIT 8 musisz złożyć drogą elektroniczną | fot.: materiał partnera

Deklaracja CIT 8 – kto musi złożyć zeznanie roczne na tym formularzu?

Zeznanie roczne na deklaracji CIT-8 mają obowiązek złożyć osoby prowadzące spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną, spółkę komandytowo-akcyjną czy spółkę komandytową. Ponadto obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej na bazie formularza CIT-8 należy do spółek, które nie mają osobowości prawnej, a ich siedziba znajduje się w innym kraju (zaś tenże kraj traktuje je jako osoby prawne). Każda organizacja pozarządowa ma obowiązek złożyć deklarację roczną na formularzu CIT-8. Pamiętaj: nawet jeśli nie płacisz podatku dochodowego od osób prawnych, musisz złożyć CIT-8.  

Kogo podatek CIT-8 nie dotyczy?

Podatek CIT nie dotyczy podatników, którzy nie są osobami fizycznymi oraz tych, które prowadzą działalność w formie spółki niemającej osobowości prawnej. Szczegółowych informacji w tej sprawie można dowiedzieć się, wchodząc na stronę internetową Ministerstwa Finansów.

CIT-8 online – jak najprościej złożyć roczne zeznanie podatkowe?

Najprościej zeznanie podatkowe CIT 8 musisz złożyć drogą elektroniczną. Możesz to zrobić za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. CIT-8 można wypełnić w programie księgowym lub skorzystać z interaktywnego formularza przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Drugie rozwiązanie ułatwia cały proces i ogranicza pojawienie się błędów lub pominięcie ważnego pola. Aby procedura była ważna, złóż pod dokumentem kwalifikowany podpis elektroniczny.

Jak wypełnić deklarację CIT-8?

Interaktywny formularz można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów pod tym linkiem:  https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit/. Wypełnianie dokumentu warto rozpocząć od wpisania swojego numeru NIP. Potem warto wpisać okres, za który sporządzane jest zeznanie podatkowe. Kolejnym krokiem jest miejsce składania zeznania. Pole 6 z podpowiedzi pozwala wybrać właściwy urząd skarbowy. Wskaż go na podstawie siedziby działalności (na podstawie rejestru KRS lub statutu) lub też siedziby właściwej dla ostatniego dnia roku (w sytuacji, gdy zmianie uległa siedziba firmy). Część B wymaga podania danych podatnika oraz adresu jej siedziby.

W polu 7 należy zaznaczyć, czy składa się nowe, czy koryguje stare zeznanie podatkowe. Część B wymaga podania danych podatnika oraz adresu jej siedziby. W części C podatnik składa informację o załącznikach, na przykład CIT-8/O. Wypełnia się go, gdy organizacja uzyskuje dochody zwolnione z podatku. CIT-D z kolei wypełnia podatnik, którego organizacja otrzymała w ubiegłym roku podatkowym jakieś darowizny. Należy wpisać również rok podatkowy w części L. Niezbędne jest również uzupełnienie przychodów i dochodów, a także wysokości podatku do zapłaty.

Termin składania zeznania podatkowego CIT-8

Jeżeli chodzi o terminy, podatnik rozliczający się na podstawie formularza CIT-8 ma czas na zapłatę należności do urzędu skarbowego do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym. W sytuacji gdy rok podatkowy danego podatnika w pełni pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mowa o dacie 31 marca.

Co jeszcze musi złożyć podatnik?

CIT-8 to nie wszystko. Obowiązkiem podatnika jest również złożenie sprawozdania finansowego. Należy tego dokonać w ciągu pół roku od dnia bilansowego. Istotne jest również przygotowanie sprawozdania o realizacji uprzedniego porozumienia cenowego. Załącza się je do formularza CIT-8.

Materiał partnera