Czym jest windykacja polubowna?

0
1497
windykacja polubowna
Tak naprawdę windykacja polubowna nazywana jest inaczej windykacją przed sądową. Ta nazwa właśnie trafia w samo sedno | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

W dzisiejszych czasach windykacja może dotyczyć właściwie każdego. Dlatego też koniecznie trzeba wiedzieć o niej jak najwięcej. Ważne jest też odróżnienie windykacji sądowej od polubownej. W tym artykule zwrócimy uwagę właśnie na windykację polubowną i jej istotę.

Definicja windykacji polubownej

Tak naprawdę windykacja polubowna nazywana jest inaczej windykacją przed sądową. Ta nazwa właśnie trafia w samo sedno. Zatem jest ona etapem, który poprzedza działania sądowe, które przynoszą już znacznie większe konsekwencje dla nas. Oczywiście celem windykacji polubownej jest odzyskanie należności. Zazwyczaj łączy się ona z całą strategią działań, które ostatecznie zmierzają w tym kierunku. Jak sama nazwa mówi, działania są jednak mniej ostateczne i opierają się głównie na szeroko rozumianej komunikacji. Oczywiście nie oznacza to, że podejmowane działania nie są zdecydowane i skuteczne, po prostu opierają się na znacznie innych czynnością.

Na czym powinna opierać się windykacja polubowna?

Jak już wcześniej było wspomniane, windykacja polubowna ściśle wiąże się z chęcią komunikacji z dłużnikiem. Dzięki niej można osiągnąć wspólny kompromis, a przy tym nie sięgać po tak zdecydowany krok, jakim jest droga sądowa. W ten sposób często znacznie łatwiej jest dotrzeć do dłużnika, zrozumieć jego problemy i przy tym znaleźć najlepsze rozwiązanie na to, aby zadłużenie zostało spłacone. Dlatego też tak wiele osób zwraca się do firm windykacyjnych, które mają w ofercie właśnie taką usługę. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj firma https://www.tkwindykacja.com/o-nas, która oferuje właśnie czynności związane z windykacją polubowną.

Czym musi wyróżniać się osoba pracująca w zawodzie windykatora?

Praca windykatora narażona jest na wiele stresu. Jednak, aby była ona odpowiednio wykonywana, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że profesjonalny windykator jest w pewien sposób ściśle związany z zawodem psychologa. Dlatego, że musi on często rozmawiać z dłużnikiem, a do tego szukać najbardziej możliwego rozwiązania. Nie da się ukryć, że głównie windykator polubowny dąży właśnie do znalezienia kompromisu. Dzięki niemu spłata zostaje wykonana w sposób całkowicie dobrowolny. Poza tym w indykator w tym momencie staje się jednocześnie doradcą finansowym dłużnika, gdyż wyjaśnia mu jakie finansowe konsekwencje go czekają. Oczywiście zwraca uwagę również na kwestie prawne, które miałyby miejsce, gdyby windykacja polubowna nie przyniosła zadowalających efektów.

Jakie działania podejmuje się w ramach windykacji polubownej?

Zazwyczaj windykatorzy, którzy oferują spłatę z ominięciem drogi sądowej, uciekają się do pewnych kroków. Istnieje kilka działań, które są szczególnie często stosowane.

Czynności związane typowo z windykacją polubowną

  • rozmowa telefoniczna z dłużnikiem,
  • wysyłanie pism na adres korespondencyjny,
  • wysyłanie SMS-ów,
  • bezpośrednie negocjacje z dłużnikiem,
  • wizyta w domu dłużnika,
  • sprawdzanie miejsca zamieszkania dłużnika, aktualnego numeru telefonu,
  • określanie majątku dłużnika.

Materiał partnera zewnętrznego