Czy wykształcenie zagwarantuje Ci sukces w życiu?

0
1218
jakie studia wybrać
Wielu osobom wydaje się, że to uczelnia ma ich wszystkiego nauczyć, a oni powinni tylko bywać na zajęciach. Warto wiedzieć, że tam dostajesz jedynie wskazówki na temat tego co powinieneś się uczyć, ale to od Ciebie będzie zależało ile z tego wszystkiego wyciągniesz | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W ostatnich latach coraz częściej słychać dyskusje nad tym, czy naprawdę warto jest się kształcić na uczelniach wyższych i czy takie podejście może być wyznacznikiem przyszłych sukcesów zawodowych. Poniżej zebraliśmy kilka przydatnych informacji, które na pewno będą ważne, szczególnie dla osób, które dopiero są na samym początku swojej drogi zawodowej.

Twoje cele

W zasadzie jest to najważniejsza sprawa i na początku warto jest się skupić właśnie nad celami. Przede wszystkim musisz wiedzieć, co chciałbyś w życiu robić i jak w tym mogłyby pomóc Ci studia na danym kierunku.  Jeśli tego nie zdefiniujesz, to niestety zachodzi bardzo duże ryzyko, że popełnisz błąd przy wybieraniu uczelni i kierunku, którego potem będziesz mocno żałował.

Nie warto jest się decydować na studia w przypadku, kiedy chcemy to po porostu odbębnić i mieć tzw. święty spokój. Wtedy szkoda Twojego czasu, jak również pieniędzy, bo te zasoby można przeznaczyć na naukę naprawdę wartościowych rzeczy, które faktycznie będą w stanie Ci się przydać.

Studia to nie wszystko

Wielu osobom wydaje się, że to uczelnia ma ich wszystkiego nauczyć, a oni powinni tylko bywać na zajęciach. Warto wiedzieć, że tam dostajesz jedynie wskazówki na temat tego co powinieneś się uczyć, ale to od Ciebie będzie zależało ile z tego wszystkiego wyciągniesz.

Może studia za granicą?

Niewątpliwie sporo zależy od wyboru najlepszej uczelni i tutaj z kolei niemało osób zastanawia się, czy studia w Anglii będą lepszym rozwiązaniem, niż tutaj w Polsce. O ile mówimy o naprawdę prestiżowych uniwersytetach, to oczywiste jest, że dyplom będzie znacznie bardziej atrakcyjnie wyglądał w oczach pracodawców. Niemniej jednak, tutaj również wszystko sprowadza się do tego, jakie konkretnie postawisz sobie cele i w jakim zawodzie zamierzasz pracować.

Czasami dzieje się tak, że co prawda dany kierunek nie jest stricte związany z daną branżą, w której chciałbyś działać, ale doskonale uzupełnia wiedzę i jest w stanie pomóc Ci być jeszcze lepszym w tym co robisz. Wtedy również warto jest studia podjąć i przekonać się, że może to dla Ciebie coś zmienić.

Jak zatem widzisz, niezależnie od tego, czy myślisz o studiach w kraju, czy za granicą, to warto jest brać pod uwagę swoje plany na przyszłość. Wiele osób decyduje się studiowanie jakiegoś kierunku, który im się podoba, mimo, że nie wiążą z nim nadziei na przyszłość. Takie działanie również ma sens, aczkolwiek tylko wtedy, kiedy jest to świadomie podjęta decyzja.


Materiał partnera zewnętrznego