Jak weryfikowana jest tożsamość przy ubieganiu się o pożyczkę online?

0
1201
Rozmowa
Poszczególne firmy pożyczkowe, które działają w sektorze pozabankowym, szczycą się tym, że mogą udzielić takiego finansowania bez konieczności nawiązywania osobistego kontaktu z klientem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W sieci bez problemu można znaleźć oferty na pożyczki przez internet. Poszczególne firmy pożyczkowe, które działają w sektorze pozabankowym, szczycą się tym, że mogą udzielić takiego finansowania bez konieczności nawiązywania osobistego kontaktu z klientem. Jednak zanim pożyczka zostanie udzielona w trybie online, pożyczkodawca będzie chciał zweryfikować, czy osoba wpisana we wniosku o pożyczkę jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Jak zatem sprawdzana jest tożsamość potencjalnego pożyczkobiorcy?

Symboliczny przelew bankowy

Powszechnie stosowanym sposobem na skontrolowanie tożsamości osoby wnioskującej o pożyczkę przez internet jest poproszenie klienta o dokonanie prostego przelewu bankowego, który można zrealizować w bankowości elektronicznej banku danej osoby. Konieczne przy tym jest, aby konto było otwarte w polskim banku, na dane klienta wnioskującego o chwilówkę przez internet.

Po złożeniu wniosku o pożyczkę i podaniu podstawowych danych osobowych, zgodnie ze schematem przedstawionym na stronie https://pozyczkolog.pl, pożyczkobiorca musi potwierdzić tożsamość. Zostanie poproszony o wykonanie przelewu na symboliczną kwotę – zwykle jest to 1 zł lub 1 grosz na wskazane konto bankowe pożyczkodawcy. Tempo realizacji przelewu, a więc i weryfikacji tożsamości klienta zależy od tego, jak szybko zrealizowany będzie przelew. W czasie rzeczywistym są przelewane pieniądze pomiędzy kontami w tym samym banku. Jeśli jednak jest to inny bank, a przelewu weryfikacyjnego klient dokonuje w piątkowe popołudnie, weryfikacja zostanie dokonana dopiero w poniedziałek przed południem, kiedy przelew zostanie zaksięgowany na koncie adresata.

Kontrola tożsamości

Pożyczkodawca sprawdza, czy wszystkie dane wskazane we wniosku o pożyczkę i na przelewie bankowym są zgodne. Jeśli tak jest, wniosek o pożyczkę przechodzi do dalszego etapu, w którym jest sprawdzana zdolność i wiarygodność kredytowa klienta firmy pożyczkowej.

Usługi do sprawdzania tożsamości

Alternatywą dla przelewu weryfikacyjnego w firmach pozabankowych udzielających pożyczek przez internet może być skorzystanie przez potencjalnego pożyczkobiorcę ze specjalnej aplikacji – usługi, która bezpłatnie potwierdzi dane klienta. Aplikacje do weryfikacji tożsamości są wykorzystywane przez różne firmy pożyczkowe. Może to być m.in. aplikacja Kontomatik czy Instantor, która po podaniu numeru rachunku bankowego i danych do bankowości internetowej, loguje się z klientem na konto i sprawdza wszystkie niezbędne dane weryfikacyjne. Po wylogowaniu się, dane do logowania nie są nigdzie zapisywane, a samo połączenie jest szyfrowane, dzięki czemu nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo swoich środków finansowych zgromadzonych na rachunku.

Źródło: https://pozyczkolog.pl/pl/pozyczka-internetowa-jak-z-niej-skorzystac


Materiał partnera zewnętrznego