Jak szukać najlepszych ofert pożyczek?

0
1001
Monety na czterech kupkach
Przede wszystkim, porównując ze sobą koszty różnych pożyczek nie należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie wysokości RRSO. | fot.: Adobestock

Rodzimy sektor pożyczek pozabankowych przeżywa obecnie okres prawdziwej hossy. Na rynku działa naprawdę wiele instytucji pożyczkowych, które oprócz swojej oferty bazowej udostępniają klientom również różnego rodzaju opcje promocyjne, takie jak chociażby programy lojalnościowe dla stałych klientów czy też pożyczki za darmo, czyli RRSO wynoszący 0%.

Wbrew wciąż często spotykanemu stereotypowi, korzystanie z usług firm pożyczkowych wcale nie musi być ani kosztowne, ani tym bardziej wiązać się z ryzykiem. Należy jednak znać kilka podstawowych faktów dotyczących sektora pożyczkowego.

Instytucja pożyczkowa nie jest tym samym, co parabank

W obiegowej opinii takie pojęcia, jak instytucja pożyczkowa, firma pożyczkowa czy parabank funkcjonują jako synonimy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że w rzeczywistości mamy tutaj do czynienia ze swoistym chaosem pojęciowym.

Instytucja pożyczkowa to firma widniejącą w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy KNF oraz funkcjonująca zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim. W przypadku korzystania z usług tego rodzaju podmiotów nie musimy martwić się ani „monstrualnymi kosztami pożyczek”, ani obecnością „ukrytych zapisów” ani też ewentualnym wysokim kosztem monitów z wezwaniem do zapłaty. Dlaczego? Firmy posiadające status Instytucji Pożyczkowych podlegają bowiem ścisłej kontroli a wspominana Ustawa o Kredycie Konsumenckim zawiera przepisy dotyczące między innymi maksymalnych kosztów pożyczki a także sposobu konstruowania umowy.

Pojęcie parabanku w odniesieniu do podmiotów sektora pożyczkowego oznacza natomiast te firmy, które działają na rynku i udzielają pożyczek dzięki omijaniu polskich przepisów. W tym przypadku oczywiście nie możemy mieć już żadnej gwarancji rzetelności ani bezpieczeństwa. Warto przy tym pamiętać, że wiele parabanków udzielających pożyczek znajduje się na Liście Ostrzeżeń KNF lub na podobnych listach prowadzonych między innymi przez UOKiK.

Jak wybrać najlepszą pożyczkę pozabankową?

Przede wszystkim, porównując ze sobą koszty różnych pożyczek nie należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie wysokości RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest bowiem konstruktem raczej politycznym, niż ekonomicznym i często okazuje się wysoce wadliwa jako narzędzie porównywania kosztów. Zawsze zwracajmy uwagę na rzeczywisty koszt pożyczki podawany w zł. Ranking darmowych pożyczek pozabankowych sprawdzisz np. tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-za-0-zl-pierwsza-pozyczka-bez-odsetek/

Kolejna sprawa to tzw. porównywarki pożyczek. Niestety, również one przeważnie nie są narzędziami całkowicie wiarygodnymi. Dlaczego? Zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki bardzo często dzielą swoją ofertę na tę przedstawianą wprost klientom oraz ofertę rzeczywistą, przy czym ta pierwsza jest opatrzona informację o tym, że „informacja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu polskiego prawa”. Porównywarki natomiast najczęściej zestawiają ze sobą właśnie ten pierwszy rodzaj ofert. Jeżeli chcemy dokładnie zorientować się w kosztach oraz warunkach danej oferty, niestety musimy zapoznać się z prospektem informacyjnym, regulaminem oraz tabelą kosztów, które są udostępniane na witrynach instytucji pożyczkowych.

Decydując się na wybór pożyczki powinniśmy również zwracać uwagę na obecność możliwości dodatkowych, w tym przede wszystkim opcji przedłużenia okresu umowy w przypadku ewentualnych problemów z terminową spłatą.

Pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, o której klienci niestety często zapominają: takie rozwiązania, jak pierwsza pożyczka za darmo zawsze i absolutnie bez wyjątku są promocją, a nie częścią oferty bazowej. Oznacza to, że aby móc skorzystać z pożyczki przy RRSO 0% będziemy musieli przestrzegać regulaminu promocji, w tym przede wszystkim terminowo spłacić zobowiązanie. W innym przypadku po prostu łamiemy podpisany przez nas regulamin przez promocyjne oprocentowanie pierwszej pożyczki przestaje nas obowiązywać w sposób automatyczny, co oznacza, że firma pożyczkowa może zażądać od nas spłaty pożyczki według standardowej tabeli kosztów i będzie to wyłącznie nasza wina.

Kolejna rzecz to fakt, że nie wszystkie potencjalne koszty pożyczki wchodzą w skład RRSO. Wspominaliśmy o tym, że niektóre darmowe chwilówki posiadają opcję przedłużenia okresu trwania umowy. Skorzystanie z tej opcji nie będzie jednak darmowe. Nie jest to żadne oszustwo ani sztuczka, ponieważ opłaty za przedłużenie pożyczki z definicji nie wchodzą w skład RRSO.


OLI