Zakup samochodu – najważniejsze obowiązki kupującego

0
2302
mężczyzna polerujący auto
Zgodnie z obowiązującymi przepisami samochód zarejestrowany nabywamy razem z polisą OC poprzedniego właściciela. Bez ważnej polisy nie uda się auta zarejestrować | fot.: stock.adobe.com

Zakupowi samochodu towarzyszą zwykle niemałe emocje. Bardzo łatwo w tej sytuacji o przeoczenie jakiegoś obowiązku, przez co przyjemna transakcja może przerodzić się w lawinę problemów.

Oddajemy co cesarskie cesarzowi – podatki, koszty, zgłoszenia po zakupie samochodu

Kupno auta wymaga opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2% od wartości pojazdu, ale podlega licznym zwolnieniom. NIE zapłacimy tego podatku, gdy samochód:

  • nabywamy w komisie (komis musi być właścicielem pojazdu!) lub u osoby prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie autohandlu;
  • jego wartość jest niższa niż 1 000 zł;
  • kupujemy go na potrzeby osoby niepełnosprawnej;
  • został sprowadzony z zagranicy i nie jest zarejestrowany w Polsce.

W tym ostatnim przypadku zamiast PCC ponosimy koszty akcyzy, której wysokość jest uzależniona od pojemności silnika (do 2 litrów pojemności wynosi 3,1% wartości pojazdu, powyżej 2 litrów – 18,6%).

Warto pamiętać, że na dopełnienie tych formalności mamy 14 dni. Można jednak skorzystać z drogi elektronicznej, co znacznie ułatwia sprawę.

Obowiązek ubezpieczenia OC

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samochód zarejestrowany nabywamy razem z polisą OC poprzedniego właściciela. Bez ważnej polisy nie uda się auta zarejestrować.

Mamy jednak wybór, czy zachować sobie tę polisę, czy też zawrzeć osobną umowę na siebie. Gdy nie chcemy ubezpieczać pojazdu w zakresie Auto-Casco najlepiej zachować dotychczasowy dokument, dzięki czemu parę złotych zostanie nam w kieszeni. Jeśli jednak zamierzamy wykupić polisę AC, zwykle najkorzystniej będzie nabyć cały nowy pakiet razem z OC.

Uwaga! W przypadku rezygnacji z polisy otrzymanej wraz z samochodem trzeba pamiętać o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia. W przeciwnym razie mimo wykupienia nowej polisy poprzednia umowa odnowi się automatycznie i zapłacimy podwójnie.

Czas na rejestrację

Na zgłoszenie pojazdu do rejestracji na siebie mamy ustawowo 30 dni. Wizyta w wydziale komunikacji nadal kojarzy się z długotrwałym oczekiwaniem w kolejce. Niestety na ogół są to skojarzenia zgodne z rzeczywistością.

Aby nie chodzić 3 razy warto przygotować zawczasu komplet dokumentów:

  • wniosek o rejestrację;
  • umowę kupna/sprzedaży lub fakturę VAT;
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne;
  • potwierdzenie wszystkich opłat (podatku lub akcyzy oraz rejestracyjnych);
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana);
  • dowód rejestracyjny z potwierdzeniem ważnego badania technicznego.

W przypadku auta sprowadzonego z zagranicy, będącego członkiem UE, przy 1. rejestracji pamiętaj również o:

  • dokumencie potwierdzającym pozytywny wynik badania technicznego (może być wpis w dowodzie rejestracyjnym lub zaświadczenie uprawnionego diagnosty ze stacji kontroli pojazdów);
  • dokumencie dotyczącym akcyzy (dokument potwierdzający zapłatę bądź brak obowiązku zapłaty akcyzy na terenie kraju);
  • dokumencie potwierdzającym wyrejestrowanie pojazdu w kraju wcześniejszej rejestracji.

Uwaga! Wszelkie dokumenty w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Jeśli wszystkie opłaty zostały dokonane, pojazd jest sprawny i ma ważne ubezpieczenie OC, a dokumenty są w porządku, urzędnik wydaje decyzję o rejestracji czasowej na 30 dni (otrzymujemy tzw. miękki dowód). Pod koniec tego okresu czeka nas kolejna wizyta, by odebrać dokumenty potwierdzające stałą rejestrację (tzw. twardy dowód). W większości urzędów czynność ta jest obsługiwana przy innym okienku, wizyta trwa więc o wiele krócej.

Happy end

Formalności, jakie należy dopełnić zaraz po zakupie samochodu nie są szczególnie skomplikowane. Podatek (lub akcyza), OC i rejestracja. Część z nich można załatwić on-line. Najważniejsze żeby pamiętać o zachowaniu terminów (w tym ewentualnego wypowiedzenia OC), by cieszyć się nowo nabytym pojazdem bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów kar czy dodatkowego ubezpieczenia.

MKU