Sezonowa wymiana opon – co warto o tym wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

0
676
Wymiana Opon- Zima
Zgodnie z opiniami ekspertów, opony letnie kierowcy powinni założyć w momencie, gdy średnia dobowa temperatura przewyższy wartość 7 stopni Celsjusza | fot.: stock.adobe.com

Każdy właściciel światła zdaje sobie sprawę z tego, że obowiązki względem samochodu to nie tylko obowiązek opłacenia ubezpieczenia, pilnowania przeglądów technicznych, ale również sezonowa wymiana opon. Jest to bardzo ważna kwestia, która po pierwsze gwarantuje nam bezpieczeństwo na drodze, a po drugie minimalizuje sytuacje, w których musielibyśmy odpowiadać przed prawem za niedopilnowanie naszego obowiązku. Kiedy warto wymienić opony na zimowe? Na co zwrócić uwagę przed wymianą? To wszystko zostanie opisane w poniższym artykule.

Kiedy i dlaczego warto wymienić opony na zimowe?

Zgodnie z opiniami ekspertów, opony letnie kierowcy powinni założyć w momencie, gdy średnia dobowa temperatura przewyższy wartość 7 stopni Celsjusza. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że jest tu brana pod uwagę średnia dobowa temperatura, a nie jakikolwiek moment w dniu,  w którym temperatura przewyższa pożądaną wartość. Szczególnie w Polsce warto więc poczekać na zdecydowaną stabilizację temperatury tak, żeby mieć pewność, że za chwile znowu nie zaskoczą nas mrozy. Analogicznie opony zimowe powinniśmy zamontować w momencie, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Tutaj jednak warto dokonać zmiany wcześniej aniżeli w momencie, gdy zima w naszym kraju się ustabilizuje. Nie możemy dać się zaskoczyć srogiej zimie na drogach i powinniśmy zmienić opony jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu.

Na co zwrócić uwagę przy sezonowej wymianie opon?

Jeśli nie mamy doświadczenia w obszarze wymiany opon, powinniśmy swoje kroki skierować do serwisu, który wykona profesjonalną wymianę opon za nas. Pamiętajmy, by dobrze sprawdzić opinie o warsztacie, zanim zdecydujemy się na wymianę właśnie w tym punkcie. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest jakość warsztatu oraz jest okres działalności. Na rynku sezonowo otwiera się wiele sezonowych serwisów wymiany, które otwarte są w momencie, gdy popyt na usługi jest największy. Jeśli zdecydujemy się na wymianę opon w serwisie działającym całorocznie, mamy gwarancję dobrego wyposażenia warsztatu, wysokiej kompetencji pracowników oraz ew. gwarancji usług, jeśli coś zostanie wykonane niepoprawnie. Tego typu warsztaty świetnie radzą sobie podczas samego montażu, mają równie duże doświadczenie w wyważaniu kół, a także wykryciu potencjalnych uszkodzeń opon. Oczywiście istnieje również alternatywa od sezonowej wymiany opon. Kierowcy mogą zdecydować się na zakup opon całorocznych, które stanowią kompromis wobec regularnych wymian. Jednak warto pamiętać, że choć tego typu opony są dozwolone, to jednak nie ma takich opon, które idealnie zachowają się zarówno w przypadku temperatury -20 stopni, jak i +30. Dlatego warto mimo wszystko polegać na oponach dedykowanych dla konkretnego sezonu.

Jakie są konsekwencje zaniechania wymiany opon?

Pomimo obiegowej opinii wielu kierowców, nie istnieje prawo, zgodnie z którym możemy otrzymać mandat za jazdę bez specjalnych opon. Jeśli nie zagrażamy życiu i zdrowiu, jadąc samochodem z oponami letnimi podczas śnieżycy, nawet wtedy nie otrzymamy mandatu. Warto jednak zmieniać regularnie opony w naszym samochodzie by być pewnym dojechania w jak najbezpieczniejszych warunkach.

ŁNA