Najważniejsze kwestie dotyczące wyboru i zakupu motocykla

0
581
motocykl na ciemnym tle
Nawet w momencie, gdy wszystko z motocyklem jest w porządku, a sam model bardzo nam pasuje, nie warto decydować się na zakup motocykla bez jazdy próbnej | fot.: stock.adobe.com

Zakup motocyklu to bardzo ważna chwila w życiu każdego miłośnika jednośladów. W końcu to wraz ze swoim nowym nabytkiem będziemy przemierzać długie kilometry i będziemy cieszyć się każdą minutą jazdy. Właśnie dlatego, zakup motocykla powinien być bardzo dobrze przemyślany.

Po pierwsze musimy samodzielnie ocenić, jakie są nasze potrzeby, jak zamierzamy wykorzystywać swój jednoślad i w jak długie i częste wycieczki lub podróże motorem planujemy. W momencie, gdy podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego typu motocykla, rozpocznijmy poszukiwanie idealnego pojazdu. Wymarzony motocykl dostępny, cena dogodna, nie pozostaje nam nic innego jak odwiedziny i naoczne sprawdzenie jego stanu. Na co wtedy należy zwrócić uwagę? Co dokładnie zweryfikować, by nasz zakup był trafny i byśmy mogli cieszyć się z nowego nabytku? Poniżej przedstawione zostały najważniejsze kwestie, które powinniśmy zweryfikować przy okazji zakupu naszego motocykla.

Przebieg motocyklu – warto zweryfikować

Bez względu na to, czy kupujemy samochód, czy motocykl, przebieg pojazdu jest jedną z ważniejszych kwestii, które wpływają na wartość pojazdu. Dlatego też nieuczciwi sprzedawcy decydują się na zmianę przebiegu, by na takiej transakcji zarobić więcej. Jeśli więc kilkunastoletni motocykl, który nam się podoba ma bardzo niski przebieg, powinna nam się wtedy zapalić czerwona lampka. Zawsze do kwestii licznika przebiegu powinniśmy podejść realnie. Często cała reszta jednośladu będzie świadczyła o stopniu eksploatacji – zwróćmy uwagę na tarcze hamulcowe, manetki i inne elementy – one mogą nam podpowiedzieć, czy licznik zgadza się ze stanem faktycznym.

Silnik

Silnik stanowi serce motocyklu, jednak podobnie jak w przypadku przebiegu, świetnie wyczyszczony, lśniący silnik powinien stanowić dla nas ostrzeżenie. Oczywiście sprzedawca zawsze chce zaprezentować pojazd w jak najlepszym stanie, jednak brak śladów użytkowania nie wygląda najlepiej. Z drugiej jednak strony powinniśmy zrezygnować z zakupu motocyklu, którego silnik jest wgnieciony lub poważnie zarysowany. Taki stan może w przyszłości spowodować kłopotliwe wycieki, które będą stanowiły dla nas zagrożenie i dodatkowe koszty.

Ważność i poprawność dokumentów

To podstawa każdego zakupu używanego pojazdu. Weryfikacja dokumentów takich jak dowód rejestracyjny, porównanie numerów seryjnych oraz weryfikacja numerów w bazie skradzionych motocykli to gwarancja spokojnej i legalnej transakcji.

Jazda próbna

Nawet w momencie, gdy wszystko z motocyklem jest w porządku, a sam model bardzo nam pasuje, nie warto decydować się na zakup motocykla bez jazdy próbnej. To jazda próbna tak naprawdę pokaże nam, czy jeździ się wygodnie, czy nie mamy problemu z prowadzeniem, czy jest nam wygodnie. Dodatkowo jazda próbna może odkryć przed nami wszelkie potencjalne usterki, które nie zostały ujawnione podczas oględzin i rozmowy ze sprzedawcą. Jeżeli jednak jazda próbna okaże się dla nas prawdziwą przyjemnością, nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, bo ten motocykl stał się naszą własnością.

ŁNA