Najważniejsze formalności i kwestie po zakupie samochodu z drugiej ręki

0
1089
mężczyzna przytulający się do samochodu
Zakup samochodu zawsze łączy się z podpisaniem umowy kupna - sprzedaży. Ważne jest, aby przed jej podpisaniem sprawdzić czy zawiera wszystkie ważne i potrzebne informacje | fot.: stock.adobe.com

Zakup samochodu to zawsze duża radość. Każdy nowo upieczony kierowca myśli tylko o tym, aby zasiąść za kółkiem i ruszyć w trasę nowym autem. Pamiętać jednak trzeba, że z zakupem samochodu z drugiej ręki zawsze łączą się określone formalności. Warto zatem wiedzieć, jakie kwestie należy załatwić po zakupie używanego samochodu. Podpisanie umowy i odebranie kluczyków to bowiem dopiero początek.

Umowa kupna – sprzedaży

Zakup samochodu zawsze łączy się z podpisaniem umowy kupna – sprzedaży. Ważne jest, aby przed jej podpisaniem sprawdzić czy zawiera wszystkie ważne i potrzebne informacje. Każda taka umowa zawierać musi informacje podstawowe o kupującym, sprzedającym oraz o samochodzie. Mowa tu o danych personalnych obu stron oraz takie informacje o aucie jak numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji oraz pojemność. Oczywiście umowa zawierać musi także informację o cenie samochodu. Jeśli samochód na usterki bądź uszkodzenia warto, aby taka informacja także znalazła się w umowie. Każda umowa kupna – sprzedaży samochodu opatrzona musi być także datą.

Uiszczenie podatku

Po podpisaniu umowy i odebraniu kluczyków załatwić należy kolejne formalności. Jedną z nich jest uiszczenie podatku w Urzędzie Skarbowym. Po zakupie samochodu używanego termin na opłacenie podatku wynosi 14 dni. Wysokość podatku wynosi 2% ceny, za którą zakupiono samochód. Pamiętać jednak trzeba, że urzędnik ma prawo sprawdzenia i porównania ceny, za którą nabyło się auto do wartości rynkowej samochodu. Oznacza to, że specjalne zaniżanie ceny na umowie często nie ma po prostu sensu. W takim przypadku urzędnik wyliczy podatek od rynkowej wartości auta.

Ubezpieczenie OC

Jeśli zakupione auto posiada ważną polisę oraz oraz badanie techniczne, wówczas takim samochodem można jeździć od razu. Wiedzieć bowiem trzeba, że ubezpieczenie OC przy sprzedaży auta przechodzi automatycznie z poprzedniego właściciela na nowego. To duża korzyść dla kupującego. Nie musi on od razu ponosić kosztów związanych z kupnem nowej polisy. Jeśli jednak kupuje się auto, które nie posiada ważne polisy OC, wówczas poruszanie się takim autem jest niemożliwe. Konieczne jest wykupienie polisy i dopiero wtedy możliwa jest jazda nowo zakupionym samochodem.

Formalności w Wydziale Komunikacji

Kolejna czynność to udanie się do Wydziału Komunikacji w celu przerejestrowania samochodu na siebie. Często wiąże się to również z koniecznością wymiany tablic rejestracyjnych na nowe. Nie jest to konieczne tylko w momencie, kiedy auto było wcześniej zarejestrowane w tym samym powiecie. Samochód zarejestrować należy w terminie 30 dni. Do Wydziału Komunikacji oprócz wniosku o przerejestrowanie auta zabrać należy ze sobą dowód osobisty, umowę kupna – sprzedaży, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Po złożeniu wniosku otrzyma się tymczasowy dowód rejestracyjny. W terminie 30 dni wyrobiony zostanie tzw. „twardy” dowód osobisty, który odebrać będzie trzeba z Wydziału Komunikacji. Od tego momentu zakupiony samochód w pełni jest już własnością nowego właściciela.


PIN