Na jakie usterki w samochodzie powinniśmy zwracać szczególną uwagę?

0
559
samochód na lawecie
Jeżeli chcesz mieć pewność co do tego, że twój samochód jest sprawny i w pełni przygotowany do drogi, zawsze, gdy tylko pomyślisz o podróży lub wakacjach, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to uświadomić sobie, które części najprawdopodobniej mogą się zepsuć | fot.: stock.adobe.com

Jeżeli od dłuższego czasu jesteś posiadaczem samochodu, z pewnością tak jak wielu innych właścicieli aut uważasz, że twój pojazd jest niezawodnym narzędziem, które pomaga ci w codziennych czynnościach. Wiele pojazdów może być świetnych do utrzymania, ekonomicznych pod względem jazdy lub po prostu wygodnych podczas podróży z rodziną. Niestety co jakiś czas w głowie każdego posiadaczu auta mogą pojawić się podobne, uzasadnione zmartwienia. Wielu z nas prawdopodobnie zastanawia się nad tym, które części w aucie są najbardziej narażone na zepsucie się. W końcu nic tak nie zepsuje rodzinnego czasu na wycieczce, jak nagłe problemy z samochodem, wraz z przerażającym światłem na panelu kontrolnym, który sugeruje nam, aby sprawdzić stan silnika. Wystarczy ta jedna chwila, aby cała magia zniknęła. Jeżeli chcesz mieć pewność co do tego, że twój samochód jest sprawny i w pełni przygotowany do drogi, zawsze, gdy tylko pomyślisz o podróży lub wakacjach, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to uświadomić sobie, które części najprawdopodobniej mogą się zepsuć. Dzięki temu możesz lepiej przygotować się na ewentualne niepowodzenie w przyszłości.

Wyciek w samochodzie

Najczęściej emisje par powstają z uwagi na lotność paliwa lub jego tendencję do zmiany stanu między cieczą i parą. Pamiętajmy o tym, że nieoczekiwany wzrost temperatury w okresie letnim może powodować zwiększenie się ciśnienia w naszym zbiorniku gazu. Musimy pamiętać o tym, aby regularnie go odpowietrzać, jeżeli nie chcemy, aby przytrafiła nam się przykra niespodzianka w trakcie podróży z rodziną lub znajomymi. Dodatkowym plusem regularnego odpowietrzania zbiornika jest to, że unikniemy wszelkich deformacji zbiornika wywołanych przez zbyt wysokie ciśnienie.

Zwykle ciśnienie to jest odprowadzane ze zbiornika gazu do kanistra znajdującego się gdzieś w pojeździe, kanister ten pochłania opary paliwa i przechowuje je, dopóki silnik nie uruchomi się ponownie, a same opary można będzie całkowicie usunąć z samochodu. Ten system parowania składa się z sieci wielu różnorodnych zaworów, węży i kanistrów, które zarządzają emisjami w twoim pojeździe. Dzisiaj pojazd musi wykryć wyciek o średnicy mniejszej niż niecały centymetr, a jeśli ten wyciek zostanie wykryty, zobaczysz miganie kontrolki na swoim panelu w pojeździe. Zostanie to wówczas oznaczone odpowiednim piktogramem. Jeśli jednak twój pojazd jest starszy niż większość, może dojść do pęknięcia węża, co spowoduje wówczas niebezpieczny wyciek paliwa, który wymaga nagłej naprawy.

Przegrzanie się

Najczęstszymi przyczynami przegrania się samochodów z tych, które znamy, wynikają z notorycznych usterek i wad układu chłodzenia lub utrzymywania zbyt niskiego poziomu płynów w samochodzie, lub ciężarówce. Musimy pamiętać o tym, że w cieplejszych miesiącach samochód jest narażony na wytężoną pracę, dlatego też pochłaniana ilość płynu będzie relatywnie większa, niż w czasie zimnych temperatur w ciągu dnia.

RMA