Jaki ekwipunek warto ze sobą zabrać na wyprawie off-roadową? Przegląd akcesoriów przydatnych w offroadzie.

0
1339
Wyciągarka samochodowa
Podczas zakupu wyciągarki warto wziąć pod uwagę wagę samochodu oraz dodatkowe obciążenia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Off-road staje się coraz bardziej popularny. Terenowe pojazdy oraz dzikie tereny bez wyznaczonej drogi to rozrywka dla wszystkich osób spragnionych silnych wrażeń. Warunki nie są jednak łatwe, a trasa najczęściej wyznaczana jest na odludziu. O czym należy pamiętać i jak się przygotować do takiej wyprawy?

Jak przygotować się na wyprawę off-roadową?

Jedną z podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać, jest przegląd techniczny samochodu i przygotowanie go do jazdy w niecodziennych warunkach. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu to niezbędne minimum do codziennego poruszania, a co dopiero przy planowaniu off-roadu. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie ogumienie auta Opony, które są montowane produkcyjnie do pojazdów, choćby były one przeznaczone do jazdy terenowej, nie nadadzą się do warunków, gdzie nie ma ugruntowanej drogi. Opony, przeznaczone do tego typu wypraw nie tylko mają inną strukturę, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia i przeszkody, ale również nie straszne im będzie przyklejające się błoto.

Czy tylko wyciągarka samochodowa jest potrzebna

Kolejnym, niezbędnym elementem, o który należy zadbać, jest wyciągarka samochodowa. Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę wagę samochodu oraz dodatkowe obciążenia. Ważne jest też odpowiednie dostosowanie parametrów zarówno samej wyciągarki, jak i elementów dodatkowych – liny i haka. Oprócz sprzętu równie ważny jest montaż urządzenia. Dobra wyciągarka musi być przede wszystkim odpowiednio zamontowana. Można zainstalować ją samodzielnie albo w autoryzowanym serwisie. Do samodzielnego montażu potrzebne są odpowiednie narzędzia, ale też duża wiedza i sporo wolnego czasu. Niestety, montaż serwisowy, wykonany przez profesjonalistów ma swoją cenę, a ponadto może zająć kilka dni, jednak zyskuje się pewność, że został wykonany profesjonalnie i nie spowoduje utraty gwarancji samochodu. Wyciągarki samochodowe mają bardzo różne parametry, a oferta na rynku szeroka – w zależności od marki i siły uciągu – dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

W co wyposażyć terenówkę?

Oprócz elementów stałych ważne jest również wyposażenie dodatkowe – drobne, ale nie mniej istotne. Najbardziej przydatne podczas wypraw typu off-road są siekierka i saperka. Przydadzą się one zarówno podczas rozbijania obozu, jak i odkopywania samochodu w razie zaklinowania. Podobnie jest z lewarkiem. Warto zainwestować w specjalny model, tzw. lif-jack. Jest on dużo bardziej przydatny niż zwykły lewarek, który nie zda egzaminu w trudnym terenie. Równie ważny jest też Snorkel, czyli odprowadzenie wlotu powietrza do silnika na dach. Jest to bardzo pomocne szczególnie na terenach podmokłych, gdzie nie trudno o zalanie silnika. Przedmioty, które nie są integralną częścią samochodu, również odgrywają bardzo ważną rolę i niejedna wyprawa off-roadowa zakończyłaby się fiaskiem, gdyby nie było ich na wyposażeniu. Warto więc pamiętać o tym, że nie jest to zbędny balast, ale istotne przedmioty, które mogą się przydać.

Podsumowanie

Każda wyprawa off-roadowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego warto pamiętać o tym, aby pojazd był sprawny. Należy też być przygotowanym na nieprzewidziane okoliczności. Off-road to nie tylko wspaniała przygoda, ale też sprawdzian kreatywności i tego, jak sobie radzić w nieprzewidywalnych warunkach.

Zobacz też: Wyciągarki samochodowe – o czym musisz wiedzieć przed zakupem?


Materiał partnera zewnętrznego