Regularnie konserwowany rower zużywa się bardzo powoli i może służyc swojemu właścicielowi przez wiele lat. Aby zadbać o rower i utrzymać go w pełnej sprawności, nie potrzeba ani specjalistycznej wiedzy, ani doświadczenia: wystarczy pamiętać o regularnym powtarzaniu kilku prostych czynności i o przeprowadzaniu raz w roku całościowego przeglądu. Jakie to są czynności i co powinien uwzględniać przegląd techniczny roweru? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Podstawowe czynności serwisowe
Do najważniejszych czynności, które warto wykonywać co pewien czas, należą:
-
Czyszczenie roweru z brudu.
-
Regulacja przerzutek i hamulców.
-
Pompowanie opon.
-
Smarowanie i wymiana łańcucha.
Nawet jeżeli nie jeździsz w trudnym, błotnistym terenie, to rower zbiera znaczne ilości kurzu, który osiada na ramie i ruchomych elementach, co stopniowo prowadzi do pogorszenia komfortu jazdy i przyspiesza zużywanie się części. Z tego powodu warto raz na jakiś czas rower umyć. Chociaż wiele osób wykorzystuje myjki ciśnieniowe, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mycie roweru wilgotną gąbką. Woda pod ciśnieniem zdziera smar z łańcucha i może dostać się do łożysk.
Przerzutki i hamulce warto sprawdzać przed każdym wyjazdem, a regulować je wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Warto nauczyć się samodzielnego regulowania przerzutek i hamulców, gdyż jest to przydatna i nieskomplikowana umiejętność. Podstawową wiedze na ten temat można łatwo znaleźć w Internecie.
Powietrze schodzi z dętek powoli, jednak co pewien czas – zwykle raz na miesiąc – warto sprawdzić, czy ciśnienie nie spadło do poziomu, w którym opory toczne są zbyt duże, a jazda niewygodna.
Nie da się natomiast jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy należy smarować lub zmieniać łańcuch. Konieczność powtórnego smarowania pojawia się mniej więcej co sto kilometrów, ale jest to uzależnione od warunków w jakich się jeździ. Oczywiście przed smarowaniem trzeba łańcuch oczyścić. Bardzo dobre efekty daje zanurzenie łańcucha w benzynie ekstrakcyjnej i wytarcie go za pomocą szczoteczki do zębów.
Jak samodzielnie wykonać przegląd techniczny roweru?
Kompleksowy przegląd roweru powinno się wykonywać raz w roku lub częściej, jeżeli eksploatuje się go wyjątkowo intensywnie. Podczas przeglądu sprawdza się stan techniczny całego roweru i serwisuje wymagające tego elementy. Do czynności wchodzących w skład przeglądu można zaliczyć:
-
Kontrolę stanu zużycia klocków hamulcowych
-
Smarowanie linek
-
Kontrolę stanu szprych i piast
-
Kontrolę i smarowanie łożysk
-
Kontrolę oporów i luzów w śrubach
-
Kontrolę stanu i ewentualnie wymianę zużytego napędu
-
Kontrolę zużycia innych elementów i ich ewentualną wymianę
Ponadto, każdy kompleksowy przegląd powinien uwzględniać czynności wymienione w poprzedniej części artykułu, czyli mycie roweru, regulację przerzutek i hamulców, pompowanie opon i smarowanie napędu.
Podstawowy przegląd techniczny można przeprowadzić samodzielnie. Większość napraw także można wykonać samemu, aczkolwiek niektóre poważniejsze remonty, na przykład wymiana napędu albo suportu, wymagają odpowiednich narzędzi i są czasochłonne. Z tych powodów dobrym rozwiązaniem jest zlecić je pracownikom serwisu rowerowego. Warto natomiast samodzielnie zdiagnozować wszystkie nieprawidłowości, aby nie być zmuszonym do płacenia za sam przegląd.
Najlepszą porą roku na przegląd techniczny jest początek sezonu rowerowego, który dla większości ludzi zaczyna się wiosną. Mniejszy przegląd warto też zrobić na zakończenie sezonu. Nawet jeśli nie planujemy jazdy zimą, to usunięcie wszelkich usterek przed zimowaniem pozwala na oszczędzenie sobie kłopotów wiosną i zmniejsza całościowe zużycie roweru.
Rower jest pojazdem o prostej budowie, więc nawet najbardziej skomplikowane awarie są stosunkowo łatwe do uniknięcia, wykrycia i naprawienia. Systematyczna konserwacja i regularne przeglądy, przeprowadzane samodzielnie lub w serwisie, pozwalają zachować rower w bardzo dobrej formie i jeździć nim przez wiele sezonów.
EMA