Jak sprawnie umyć z zewnątrz i wyczyścić od wewnątrz samochód? Kilka praktycznych porad

0
1558
mycie auta
Bardzo ważne jest to, by auto przynajmniej kilka razy w roku zostało gruntownie wyczyszczone | fot.: stock.adobe.com

Każdy właściciel samochodu dobrze wie, że trzeba o niego dbać i poświęcać mu raz na jakiś czas trochę uwagi. Bardzo ważne jest to, by auto przynajmniej kilka razy w roku zostało gruntownie wyczyszczone, ponieważ wpływa to nie tylko na komfort jazdy, ale również na stan tapicerki, lakieru, a także nawet na tendencję do korozji, i tak dalej. Dlatego warto wiedzieć, jak zabrać się za sprzątanie auta.

Pierwszy krok to przygotowania

Zanim w ogóle ktoś zacznie sprzątanie samochodu, powinien dobrze się do tego przygotować. W tym celu warto zakupić specjalne kosmetyki i płyny do czyszczenia pojazdu wewnątrz i na zewnątrz. Oczywiście, można to zrobić zwykłym płynem uniwersalnym i wodą, ale efekt będzie naprawdę marny. Dlatego najlepiej jest używać dedykowanych kosmetyków. Przyda się również wiaderko, gąbka, odkurzacz, ściereczki z mikrofibry, a także wąż podłączony do wody, bądź profesjonalna myjka ciśnieniowa, i tak dalej.

Gdy cały sprzęt już gotowy, to czas na odpowiednie ustawienie auta. Powinno się ono znajdować w cieniu i na utwardzonej powierzchni. Słońce sprawia, że woda bardzo szybko paruje, a piana wysycha, co utrudnia czyszczenie. Natomiast jeśli chodzi o powierzchnię, to chyba każdy wie, co się stanie, gdy zacznie lać wodą po piasku i trawie. Gdy auto już znajdzie się w odpowiednim miejscu, to należy sprawdzić, czy aby na pewno wszystkie szyby są zamknięte i wyjąć wycieraczki, a także całą resztę zbędnych elementów, które będą przeszkadzać w trakcie czyszczenia. Można je położyć na ziemi, czy też schować do skrzyneczki, bądź wiaderka.

Czas na czyszczenie wnętrza. Na początku warto pozbyć się całego kurzu i brudu z obicia drzwi, a także deski rozdzielczej. W tym celu najlepiej jest użyć ściereczki, a także specjalnego płynu, który następnie będzie zapobiegać osiadaniu kurzu. Gdy to zostanie zrobione, można przystępować do odkurzenia auta. Przydadzą się różne końcówki do odkurzacza, szczególnie te, które pozwolą dotrzeć w każdą szczelinę. Podczas tego etapu nie można zapomnieć również o bagażniku. Jeśli wnętrze jest bardzo zabrudzone, to można sobie pozwolić również na jego wypranie.

Teraz pora na zadbanie o prezencję auta

Gdy samochód będzie już lśnić w środku, to należy zająć się całym autem z zewnątrz. W tym celu samochód powinien zostać dokładnie opłukany wodą pod ciśnieniem, by pozbyć się brudu, kurzu i kamieni z każdego zakamarka. Takie opłukiwanie ułatwi również późniejsze mycie, ponieważ brud będzie łatwiej schodzić.

W wiaderku należy przygotować sobie wodę z szamponem do mycia aut, a następnie okrężnymi ruchami nakładać przygotowany szampon na samochód dokładnie czyszcząc każdy element. W tym miejscu warto szczególnie się skupić, by pozbyć się szczególnie uciążliwych zabrudzeń. Gdy już auto z zewnątrz zostanie dokładnie wyczyszczone, to czas na to, by skrupulatnie je opłukać. Najlepiej jest to zrobić kilkukrotnie, by piana i brud z każdego miejsca zostały wymyte.

Teraz pozostaje już tylko wytarcie samochodu suchymi ścierkami i polerowanie. Dzięki temu na karoserii nie pozostaną żadne zacieki, a auto będzie lśnić i naprawdę dobrze się prezentować. Oczywiście, można jeszcze pozwolić sobie na woskowanie i dalsze polerowanie, jednak do już są dodatkowe elementy upiększające samochód, które można robić według uznania i potrzeby.

SŁU