Dlaczego warto zdawać prawo jazdy w dużym mieście?

0
1182
Kobieta na kursie prawa jazdy
Warto przećwiczyć jak najwięcej manewrów pod czujnym okiem instruktora | fot.: stock.adobe.com

Kiedy masz do wyboru możliwość zapisania się na prawo jazdy w mniejszym lub dużym mieście, coś pewnie podpowiada Ci, że warto wybrać pierwszą opcję, prawda? Na pewno myślisz sobie, że ruch uliczny nie będzie tak gęsty, układ miasta nieskomplikowany, niewiele trudnych miejsc, które mogłyby pokrzyżować Ci plany w czasie egzaminu na prawo jazdy… Argumentów znalazłoby się wiele. My postaramy się pokazać, że warto do tematu podejść rozsądnie i zdecydować się na szkołę jazdy w dużym mieście.

Patrz dalekosiężnie

Zdać prawo jazdy, a zostać kierowcą to dwie różne kwestie. Jeśli potrzebujesz dokumentu, ale nie masz zamiaru prowadzić samochodu, to wybór miejsca do jazdy jest bez znaczenia. Ale jeśli naprawdę chcesz zostać kierowcą, musisz być przygotowany na wiele sytuacji za kółkiem. Warto przećwiczyć jak najwięcej manewrów pod czujnym okiem instruktora. Oprócz tego, że możesz w takiej sytuacji czuć się bezpiecznie, najwięcej nauczysz się dzięki jego wskazówkom i doświadczeniu.

Okazja do ćwiczeń

W dużym mieście będziesz mieć możliwość przećwiczenia zachowań i manewrów, o których czytasz w kodeksie ruchu drogowego, ale w praktyce – najczęściej – nie masz z nimi żadnej styczności. W największych miastach wielokrotnie sprawdzisz swoje umiejętności na dużych skrzyżowaniach, będziesz ćwiczyć zasady ruchu na rondach wielopasmowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że miasta te są usiane siecią komunikacji miejskiej. Oprócz dużego natężenia autobusów musisz liczyć się z niespodziewanym pojawieniem tramwaju – nauczysz się często spoglądać w lusterka wsteczne, solidnie przećwiczysz zasady pierwszeństwa i poprawnego włączania się do ruchu. Będzie to równie pomocne ze względu na motocyklistów, których spotkasz tu dużo częściej. Oczywiście swoje zrobią też piesi i inni kierowcy. Spotkasz się z irracjonalnymi zachowaniami i nauczysz się uważności. Po takiej szkole jazdy nabierzesz pewności – nawet jeśli mieszkasz w mniejszym mieście, przećwiczone w czasie kursu manewry zaprocentują i sprawią, że będziesz dobrze czuć się za kółkiem.

Zdawalność

Oczywiście, nieco trudniej zdać egzamin w dużym mieście. W stolicy część praktyczną zdaje co trzeci kursant. Wartość ta nie odbiega jednak od krajowych statystyk. Średnia zdawalność tego etapu wynosi 35%. W małych miastach statystyki te są oczywiście nieco lepsze, ale czy to oznacza, że rzeczywiście rodzą się tam lepsi kierowcy?

Duży wybór szkół jazdy

Większe miasto pozwoli Ci łatwiej wybrać odpowiadającą Ci szkołę jazdy. Możesz jeździć tylko wieczorami? Najwięcej wolnego czasu masz w weekendy? W dużym mieście szkoły nie będą tak obciążone, co stworzy Ci dogodne możliwości dostosowania godzin praktyki do Twojego grafiku. Często są one taż najlepiej wyposażone i posiadają takie zaplecze, które pomoże Ci przygotować się do egzaminu państwowego. Jeśli szukasz dobrego instruktora w stolicy, najlepszym wyborem może okazać się szkoła jazdy Warszawa Gazelka. Duże zaplecze, możliwość dostosowania terminów oraz podejście i doświadczenie instruktorów pozwolą Ci zdobyć pewność siebie niezbędną do tego, by zdać egzamin, a następnie zostać kierowcą, który poradzi sobie na drodze w wielu trudnych sytuacjach.


Materiał partnera zewnętrznego