Dlaczego przed zimą warto zadbać o płyny chłodnicze?

0
351
Jak dbać o układ chłodniczy?
Ostatnie tygodnie przed zimą to najlepszy moment, by zweryfikować sprawność układu chłodzenia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Płyn chłodniczy jest kluczowy dla sprawnej pracy całego samochodu. Dowiedz się, jak dbać o układ chłodniczy i czym się kierować przy doborze odpowiednich specyfików.

Jak dbać o układ chłodniczy?

Układ chłodzenia silnika to niezwykle ważna część każdego samochodu. Podobnie jak w przypadku wielu innych elementów pojazdu, zapobieganie usterkom i zapewnienie sprawnej pracy wymaga odpowiedniej dbałości i wykorzystania odpowiednich środków. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju szkody czy pęknięcia potrafią być bardzo kosztowne w naprawie. Z tego względu powinniśmy dbać o chłodzenie na bieżąco – punktem wyjścia będzie korzystanie z właściwego płynu chłodniczego.

Zaleca się ponadto sprawdzenie układu przed każdym długim wyjazdem i po powrocie, a także wtedy, gdy dokonaliśmy zakupu używanego auta. Warto wtedy udać się do zaufanego mechanika, który sprawdzi, czy ten niesamowicie istotny element pojazdu pracuje prawidłowo i podejmie się ewentualnych poprawek. Koszt napraw może znacznie się różnić w zależności od stopnia zużycia poszczególnych części.

Dlaczego powinniśmy zająć się układem chłodniczym właśnie jesienią?

Ostatnie tygodnie przed zimą to najlepszy moment, by zweryfikować sprawność układu chłodzenia. Dzięki temu mamy gwarancję, że w trakcie najcięższych miesięcy w roku silnik pojazdu będzie działał z odpowiednią sprawnością. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego i uzupełnienie ewentualnych braków, pamiętając o przepłukaniu układu. Musimy również mieć na uwadze, że zabieg powinien być wykonywany wyłącznie przy wyłączonym, zimnym silniku.

Jaki płyn do chłodnicy wybrać?

Kosmetyki samochodowe: jakie wybrać oraz dlaczego warto je stosować? To istotna kwestia, jednak w kontekście dbania o odpowiednią pracę silnika ważniejsze jest zaopatrzenie się we właściwe płyny eksploatacyjne. Poza olejem silnikowym i przekładniowym musimy zadbać także właśnie o płyn chłodniczy. Producenci oferują obecnie wiele różnorodnych opcji, dzięki czemu z łatwością dobierzemy preparat do naszego samochodu. Wiele propozycji w atrakcyjnych cenach możemy znaleźć pod linkiem https://www.moje-auto.pl/katalog-online/plyny-chlodnicze/.

Płyny chłodnicze same w sobie nie wymagają przesadnie wysokich wydatków, dzięki czemu niemal wszyscy kierowcy mają możliwość zdecydowania się na produkty od znanych i docenianych firm. Postawienie na środki z wyższej półki pomoże uniknąć nam rozczarowania i problemów z nieprawidłową pracą układu.

Czy kolor płynu chłodniczego ma znaczenie?

Wiele się mówi także o różnych kolorach płynów chłodniczych. Kierowcy często zastanawiają się, czy mogą używać płynu o barwie innej niż do tej pory. W praktyce ta kwestia ma niewielkie znaczenie – o przydatności danego preparatu decyduje jego skład, który w dużej mierze jest podobny. Różnice w kolorze wynikają przede wszystkim z zastosowania innych barwników.

Biorąc pod uwagę szybki rozwój rynku i nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań przez producentów akcesoriów i samych samochodów, warto skonsultować zmianę stosowanego płynu z mechanikiem. Dzięki temu uzyskamy rzetelne informacje na temat użycia środku odpowiedniego dla chłodnicy naszego pojazdu. To istotne zwłaszcza przed zimą – jeśli płyn nie będzie spełniał swojej funkcji lub będzie za bardzo rozcieńczony, możemy się spodziewać problemów z włączeniem silnika. Niedogodności z tym związane w skrajnych przypadkach mogą spowodować konieczność dokonania naprawy, której koszt może wynosić nawet kilkaset złotych.


Materiał partnera zewnętrznego