Ciekawostki o najciekawszych, najnowocześniejszych pojazdach powietrznych

0
1129
Pojazdy powietrzne to niesamowity wynalazek | fot.: stock.adoe.com

Obecnie produkowane pojazdy są coraz bardziej nowoczesne, intuicyjne, posiadają coraz więcej technologicznych i technicznych udogodnień. Społeczeństwo przykłada wagę, aby nowo powstające samochody spełniały oczekiwania kierowców, samochody samodzielnie jeżdżące, porozumiewające się z jego użytkownikiem, to wszystko jest w naszym zasięgu. Jednak pojazdy powietrzne to dopiero zadziwiający wynalazek! Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat najciekawszych i najbardziej nowoczesnych pojazdów powietrznych.

Kilka słów na temat pojazdów powietrznych

Pojazdy, a więc jak sama nazwa wskazuje samochody latające od kilku lat wciąż powstają. Prototypy, przetestowane już latające pojazdy są wciąż udoskonalane. Jednak warto podkreślić, że nie są to samochody latające, jakie może sobie wyobrażać wiele osób. Samochód jadący autostradą, nagle podnoszący skrzydła i unoszący się w górę – to brzmi bardziej bajkowo, niż realistycznie. Należy podkreślić, że pojazdy powietrzne, nad którymi pracują wielkie koncerny przypominają bardziej gigantyczne drony dostosowane to przewozu ludzi. Są one określane mianem eVTOL, czyli Electric Vertical Take-Off and Landing, co oznacza z języka angielskiego elektryczny pionowy start i lądowanie. Audi, Mercedes, czy Porshe to tylko niektóre z wielkich, znanych koncernów samochodowych, które od lat inwestują środki w rozwój powietrznych pojazdów. Jedne z nich wciąż są w fazie testowania, inne można już zakupić.

Najciekawsze pojazdy powietrzne

Pierwszy latający pojazd, o którym warto wspomnieć to właśnie PAL-V Liberty. Jest to pojazd określany mianem żyrokoptera. Został skonstruowany przez holenderską firmę PAL-V i jest obecnie dostępny. Twórcy podkreślają, że może on osiągać prędkość 160 km/h na ziemi, oraz180 km/h w powietrzu. Posiada on 3 koła, a także składany wirnik. Ponadto, podkreśla się, że przemiana pojazdu z jeżdżącego w latający trwa około 5 minut i jest on bardzo cichy, łatwy w obsłudze, znacznie bardziej niż helikopter.

Na przedstawienie zasługuje również słowacki model Aeromobil 4.0 Flying Car. Po swoich czterech prototypowych poprzednikach, maszyna w końcu trafiła do produkcji. Ten pojazd jest w pełni dostosowany zarówno do ruchu lądowego, jak i powietrznego poprzez składane skrzydła i tylne śmigło. Transformacja samochodu w samolot jest znacznie szybsza niż w PAL-V, ponieważ trwa jedynie 3 minuty. Podkreślić należy także, że jego zasięg lotu wyniesie aż 750 km, a pojazd napędza dwulitrowy silnik Boxer, wyposażony w turbodoładowanie.

Trzeci pojazd powietrzny, który warto przedstawić, naprawdę robi wrażenie. Wygląda jak mały samochód i jest to na razie jedynie prototyp, ale jego zapowiedzi zapierają dech w piersiach zwolenników technologicznych nowinek. Chodzi o Airbus Pop-up, pochodzenia włoskiego. Tutaj zdecydowanie jest to bardzo ciekawe i nowoczesne urządzenie. Airbus będzie całkowicie autonomiczny – podróżujący określą tylko trasę, a specjalnie dopasowany system sam wybierze, czy pokonać ją drogą lądową, czy też wzbić się w powietrze. Dodatkowo, całość ma funkcjonować w trendzie car sharingu, ponieważ maszynę będzie można wezwać przez aplikację. Airbus Pop-up narazie pozostaje jedynie wizją, ale prace nad nim trwają.

Pojazdy powietrzne to niesamowity wynalazek. Czytając o nich, pojawia się silna refleksja na temat tego, jak ogromne są możliwości techniczne i wynalazcze ludzkości. Jedne z nich już powstały i można je zamawiać, inne są wciąż opracowywane. Jednak pojazdy powietrzne istnieją i są coraz bardziej unowocześniane. Ich ceny zaczynają się od miliona złotych.

PBĄ