Piłka nożna w telewizji – jakie kanały i platformy są do wyboru?

0
1418
piłka w tv
W TVP można zobaczyć wszystkie mecze reprezentacji Polski | fot.: stock.adobe.com

W dawnych czasach piłka nożna była dostępna w zasadzie w jednym miejscu. Chodzi konkretnie o Canal+, który miał w swojej ofercie w zasadzie wszystkie ligi europejskie i rozgrywki pucharowe. Prawa do transmisji jednak mocno podzieliły się w ostatnich latach. W zasadzie każda stacja posiada swoje najważniejsze rozgrywki, które są źródłem ich dochodu. Doszły do tego telewizje internetowe. Jakie kanały i platformy ma się do wyboru i jakie ligi one oferują?

Canal+ i Viaplay

Co prawda Canal+ nie jest już takim monopolistą na rynku jak kiedyś, ale wciąż posiada szeroką ofertę piłkarską. Transmituje dwie najważniejsze ligi z perspektywy Polaka, czyli angielską i polską. W przypadku tej pierwszej obecny sezon jest ostatnim, bo przenosi się ona do platformy internetowej Viaplay. Liga angielska uznawana jest za najbardziej prestiżową i najatrakcyjniejszą w Europie. Wiele ludzi posiadało abonament Canal+ jedynie dla niej. Przewiduje się, że wiele ludzi przeniesie się przez to do Viaplay, które posiada również ligę niemiecką. Dla fanów Roberta Lewandowskiego i Bayernu Monachium to bardzo duża zachęta.

Canal+ jest jednym z najważniejszych sponsorów ligi polskiej. Posiada dostęp do wszystkich meczów i transmituje rozgrywki własnym sprzętem. Robi to już od ponad 20 lat i wydaje się, że prędko się to nie zmieni. Canal+ posiada oprócz tego dostęp do najważniejszych meczów ligi hiszpańskiej, między innymi FC Barcelony z Realem Madryt.

Eleven Sports 

Znacznie tańszą opcją jest zakupienie Eleven Sports, gdzie również można zobaczyć wiele rozgrywek europejskich. To najważniejsza stacja dla fanów włoskiej ligi, gdzie występuje bardzo dużo Polaków. Eleven Sports dzieli się z Canal+ transmisjami z meczów ligi hiszpańskiej. Za niewielką dopłatą można mieć obie te telewizje jednocześnie. Zazwyczaj jeśli jeden mecz leci na Eleven to drugi transmitowany będzie na Canal+. Jednocześnie lecą tu jedynie te najbardziej prestiżowe mecze w rodzaju derbów Madrytu. Oprócz tego w telewizji tej można znaleźć spotkania pucharu Anglii, Pucharu Ligi Angielskiej, ligi francuskiej oraz portugalskiej.  

Polsat Sport i telewizja publiczna 

Dla wielu kibiców najważniejsze są spotkania Ligi Mistrzów. Transmisje wszystkich meczów można zobaczyć w Polsce jedynie na Polsat Sport. Cztery kanały dostępne są jedynie na Cyfrowym Polsacie albo po wykupieniu opcji dodatkowej w Canal+. Polsat Sport posiada w ofercie również wszystkie inne puchary europejskie. To bardzo ważne z perspektywy polskiego kibica, bo rodzime drużyny grają zazwyczaj w Lidze Europy. Ostatnio doszła jeszcze Liga Konferencji, do której dostęp będzie miało wkrótce Viaplay. Na Polsat Sport można zobaczyć również mecze eliminacji do Mistrzostw Świata lub Europy.

Niektóre ze spotkań piłki nożnej można zobaczyć również w telewizji publicznej. Pokazywane są tu wybrane spotkanie Ligi Mistrzów ze środy. Zazwyczaj w czwartki pokazywane są mecze polskich drużyn w pucharach. W TVP można zobaczyć wszystkie mecze reprezentacji Polski. Telewizja publiczna pokazuje też zazwyczaj wszystkie spotkania Mistrzostw Świata oraz Europy. 

MMI