Ozark: kolejna historia o kartelach z solidną dawką emocji

0
864
OZARK
Zaskakujący, tajemniczy, ze świetnymi kreacjami aktorskimi: oto siła Ozark | fot.: Netflix

Zacznijmy od sedna sprawy. Dlaczego serial Ozark, emitowany przez platformę Netflix, cieszy się coraz większą popularnością? No cóż, Jason Bateman stanowi tu klasę sam dla siebie. Ale oprócz genialnej kreacji aktorskiej w thrillerze psychologicznym mamy jeszcze sam serial przedstawiający złożone losy w tajemniczym rezerwacie przyrody. Zaskakujący, tajemniczy, ze świetnymi kreacjami aktorskimi: oto siła Ozark.

O czym jest Ozark?

Marty Byrde (Jason Bateman) jest doradcą finansowym w Chicago. Oprócz doradzania stałym klientom, przez dziesięć lat, ze swoim partnerem Brucem, prał pieniądze dla drugiego co do wielkości kartelu narkotykowego w Meksyku. Pewnego dnia odwiedza ich wysłannik kartelu, Del. Brakuje ośmiu milionów dolarów, które Bruce wyciągnął z kont. Del zaczyna zabijać pracowników, a z pistoletem przy czole Marty przypomina sobie broszurę turystyczną, którą ma w kieszeni. W ostatniej desperackiej próbie uratowania życia Del uświadamia sobie, że Rezerwat Przyrody Ozark w Missouri może być nowym rynkiem dla kartelu. Marty ma 48 godzin na zebranie skradzionych pieniędzy i dotarcie do Ozark, gdzie rozpocznie pranie pieniędzy. W tym samym czasie Marty dowiaduje się, że jego żona była niewierna, jej kochanek zostaje zabity, a kiedy rodzina w końcu ląduje w malowniczym Ozark, sytuacja zagraża ich życiu.

Wspaniała gra aktorska

To, co może wydawać się mniej wiarygodnym założeniem przeciętnej serii, zamienia się w ostrą estetykę i fenomenalne występy aktorskie w inteligentny, psychologiczny thriller. Jason Bateman, najlepiej do tej pory znany jako Michael Bluth z Arrested Development, daje popis swych aktorskich możliwości. Wszystko, co robi, wydaje się wiarygodne – od kłótni rodzinnych z żoną Wendy (Laurą Linney) i dwójką dzieci Charlotte i Jonah, po trudne negocjacje z trudnymi mieszkańcami Ozarku. Potrafi przedstawić uwagę, spojrzenie lub zwykłe zmarszczenie brwi w taki sposób, aby pojąć w mig, o co mu naprawdę chodzi. A przy tym postać Marty’iego jest tak przyjemnie dla widza złożoną i nieoczywistą, że nie traci naszej uwagi ani na chwilę.

Ale ta złożoność postaci i świetna gra aktorska nie jest jedynie specjalnością postaci granej przez Batemana. Wendy Laury Linney nie jest zwykłą gospodynią domową. Jest twardym i zdeterminowanym graczem, próbującym wymyślić własne plany prania pieniędzy. Para zaczyna kupować obiekty w Ozark, które można wykorzystać do tego celu. Na początek w kawiarni The Blue Cat Lodge, a później także w klubie ze striptizem, w którym Marty z kamienną twarzą organizuje spotkanie personelu. Rodzina Langmore Redneck staje się centralna dla rozwoju całej akcji. Tutaj wyróżnia się z kolei przykuwająca oko Julia Garner jako szczupła dziewczyna z lokami i t-shirtem Tupaca, próbująca chwycić wiele milionów, zmagając się z własnymi problemami rodzinnymi.

Sztuczki twórców serii

Wszystko łączy się w Ozark. Gigantyczne jeziora i zielone lasy zamykają pewną specyficzną społeczność. Mamy tu do czynienia ze swoistym kultem morza, gdzie gromadzą się liczne motorówki, aby usłyszeć słowa pastora. Wszystkie domy są zwrócone w stronę wody, zarówno wille, jak i przyczepy. Obrazuje to kapryśną kompozycję przybyszów żyjących z turystyki i tych, którzy żywią się mniej legalnie. Podobnie, jak w mistrzowskim Breaking Bad i True Detective, lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla Ozarka. Rezerwat przenika estetykę wizualną, gdzie niebieskozielony blask jezior barwi każdy obraz.

To nie jedyne podobieństwo. Ozark wykorzystuje także strukturę narracyjną, w której bawi się rozumieniem widza. Każda sekcja zaczyna się sceną, do której powraca na końcu, gdzie nabrała zupełnie nowego znaczenia. Sekwencja tytułowa zawiera duże „O”, na którym znajdują się cztery różne piktogramy. Na przykład lornetka, mysz, drabina i szklanka z oczyma, które podsumowują elementy akcji w sekcji. To może być sztuczka, ale twórcom seriali Bill Dubuque i Mark Williams udało się stworzyć serial, który jest ciągle zaskakujący. Jednak spokojne tempo, które spowalnia serię, gdy tylko dotrzemy do Ozark, może czasem wydawać się trochę zbyt wolne. Niektóre wątki fabularne też nigdy nie docierają do mety, ale wszystko to zostaje wybaczone ze względu na niezwykle wprawne postaci.

Dlaczego serial Netflixa „Ozark” tak szybko zyskuje na popularności? Dlatego, że to serial, który nie kieruje się stereotypami, ale w rzeczywistości tworzy całe osobowości i właśnie ta odmienność przyciąga coraz więcej widzów.

ABA