Czy warto rozważyć wykupienie CDA Premium? Jak prezentuje się oferta polskiego serwisu na tle Netflixa?

0
15747
dziewczyna oglądająca serial na tablecie
Netflix kontra CDA Premium - która platforma posiada ciekawszą biblioteczkę treści? | fot.: stock.adobe.com

Netflix, HBO GO, Amazon Prime. Tak prezentuje się trójka najpopularniejszych w Polsce platform streamingowych. Choć każda z nich oferuje materiały na długie godziny rozrywki, polscy widzowie wciąż szukają coraz to nowych treści. Alternatywą dla streamingowych gigantów jest polski portal CDA, który od kilku lat oferuje własną bazę legalnych filmów i seriali, na dodatek w atrakcyjnej cenie. Czy warto rozważyć subskrypcję CDA Premium? Jak wygląda oferta polskiego serwisu na tle innych gigantów streamingu?

Netflix i CDA Premium – cena i kwestie techniczne

Miesięczna subskrypcja w Netflixie kosztuje w zależności od wybranego planu 34, 43 lub 52 złote miesięcznie, z czego ze względu na ergonomię oglądania (odpowiednio wysoka jakość) warto jest wybrać jeden z dwóch ostatnich pakietów. CDA Premium natomiast jest znacznie tańsze – opłata miesięczna wynosi jedynie 19,90 złotych, a pierwsze 14 dni jest bezpłatne, co pozwala na bezpłatny test platformy. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, bezapelacyjnie wygrywa Netflix, który oferuje szybko odpisujący support, wygodną aplikację mobilną oraz udogodnienia takie jak „moja lista” czy propozycje nowych tytułów stworzone na podstawie indywidualnych preferencji użytkownika. Interfejs CDA Premium jest natomiast znacznie mniej intuicyjny, aplikacja mobilna często się zawiesza podczas oglądania materiałów w wyższej jakości, a portal pozbawiony jest wygodnych udogodnień znanych z Netflixa. Dużym plusem jest natomiast system komentarzy pod filmami, z których w łatwy sposób można poznać opinie innych użytkowników i ominąć szerokim łukiem najsłabsze treści.

Netflix kontra CDA Premium – która platforma posiada ciekawszą biblioteczkę treści?

Jeżeli chodzi o oferowane treści, Netflix wygrywa z CDA Premium w przedbiegach – na amerykańskiej platformie zobaczyć można zarówno klasykę kina, współczesne blockbustery, jak i liczne i niezwykle popularne seriale takie jak Stranger Things czy House of Cards. Mimo tego musimy przyznać, że znacznie większa i z pozoru ciekawsza oferta Netflixa wcale nie sprawia, że CDA Premium przestaje być warte uwagi. Polski portal ma w swojej ofercie przede wszystkim filmy, których jest… ponad 8 tysięcy! Większość z nich to mało znane, niezależne produkcje (np. niskobudżetowe horrory czy thrillery), ale na stronie znaleźć można także kilka bardziej znanych hitów takich jak Next czy Służby specjalne Patryka Vegi. Niestety oferta serialów czy treści dla dzieci wygląda znacznie gorzej, a na stronie nie ma praktycznie żadnego znanego tytułu. Z tego względu wykupienie subskrypcji w CDA Premium powinny rozważyć przede wszystkim osoby poszukujące nowych, mniej znanych filmów, a także mające dosyć amerykańskiego czy polskiego kina  – platforma oferuje produkcje z całego świata, także z egzotycznych rynków takich jak Indie czy Iran.

Naszym zdaniem pomimo licznych wad warto jest dać CDA Premium szansę. Darmowy, czternastodniowy okres próbny pozwala na bezpłatne przetestowanie platformy, a bogata oferta tych mniej znanych treści sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie – nawet jeżeli to coś (jak to często w przypadku kina niezależnego bywa) będzie znacznie słabszej jakości niż wysokobudżetowe treści na Netflixie.


TBO