Amerykańskie seriale, które najtrudniej oglądać po angielsku

0
1617
Chicago
Aby nie mieć zbyt dużych wyrzutów sumienia, że zamiast się uczyć, znów oglądasz coś na Netflixie czy HBO GO. Przedstawiamy krótką listę seriali, przy których sprawdzisz swój angielski | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Oglądamy coraz więcej seriali. Serwisy streamingowe stają się nową telewizją, a sama telewizja staje się coraz bardziej serwisem informacyjnym. Aby nie mieć zbyt dużych wyrzutów sumienia, że zamiast się uczyć, znów oglądasz coś na Netflixie czy HBO GO. Przedstawiamy krótką listę seriali, przy których sprawdzisz swój angielski. 

Języka uczysz się nie tylko rozmawiając, ale i słuchając. Dlatego traktowanie oglądania seriali, jak nauki języka angielskiego od podstaw nie jest do końca nieprawdziwe. Oczywiście jeśli na samym oglądaniu nie poprzestaniesz. Rób przerwy, powtarzaj sceny, których nie rozumiesz i sprawdzaj w internecie nowe słowa. W ten sposób uda się pogodzić przyjemne z pożytecznym.

The Wire

Klasyk HBO trafia do każdego zestawienia serial, więc nie może zabraknąć go też w naszym. Uważany powszechnie za arcydzieło, serial Dawida Simona rozgrywa się w Baltimore. Ponieważ akcja koncentruje się (przynajmniej w pierwszych sezonach), na walce z ulicznymi handlarzami narkotyków – to właśnie slangu usłyszymy tam naprawdę dużo. Ale nie tylko ogromna ilość skrótów, idiomów i terminów branżowych (od tych policyjny, sądowych przez medyczne, po dziennikarskie) sprawiają, że oglądanie The Wire wymaga nie lada zdolności językowych. W zamian oferuje nie tylko świetną i mądrą rozrywkę, ale także przekrój przez to w jaki sposób porozumiewają się różne grupy społeczne i zawodowe w USA.

The Knick

Wyreżyserowany przez samego Steven Soderbergha serial opowiada o narodzinach nowoczesnej medycyny. Choć otrzymał on wiele nagród, to zakończył się po dwóch sezonach, na jakie scenarzyści rozpisali przygody  dr Johna Thackereya. Sportretowany przez Clivea Owena lekarz, jest chirurgiem w Nowym Jorku na początku XX wieku. Mamy zatem w serialu mnóstwo terminów medycznych oraz wyrazów, które nie pojawiają się już zbyt często w mowie potocznej. The Knick często trafia do zestawień seriali, które skończyły się zbyt szybko. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, to sprawdzenie czy poradzicie sobie z nim w oryginale, może być dobrym pretekstem do poznania tej wspaniałej historii.

Community

Sześć sezonów, które spędzamy ze studentami Greendale Community College, to prawdziwa wycieczka po zakamarkach popkultury. Każdy odcinek wypełniony jest aluzjami, mrugnięciami okiem, wewnętrznym żartami i meta rozrywką. Ciągłe nawiązania i cytaty, jakimi mówią do siebie bohaterowie, wymagają sporej znajomości nie tylko języka angielskiego, ale i popkultury. Dlatego jeśli chcesz sprawdzić nie tylko swój angielski, ale i to jak wiele żartów i nawiązań wyłapiesz w jednym odcinku. To serial Dana Harmona jest w sam raz dla Ciebie. Szczególnie, że pomimo iż od jego zakończenia minęły już 3 lata, to fani ciągle czekają na obiecany film zamykający historię.

Girls

Serial stworzony przez Lenę Dunham, który uczynił z niej gwiazdę i jeden z głosów swojego pokolenia, rozgrywa się w większości w Nowym Jorku. A że bohaterkami są 4 młode, dziewczyny z artystyczną duszą, to dzięki niemu można przekonać się jak, na początku XXI wieku, mówi Manhattan. Dialogi, pełne są wielkomiejskiego slangu, nawiązań do popkultury i sztuki oraz Internetu są zabawne, ale często niezrozumiałe nawet dla osób mówiących dobrze po angielsku. Jeśli szukasz serialu, który pomoże ci poznać słownictwo, które przyda się na zagranicznym festiwalu muzycznym, to oglądaj Dziewczyny, których wszystkie 6 sezonów jest dostępnych na HBO GO.


Materiał partnera zewnętrznego