Muzyczny wehikuł czasu, czyli o płytach winylowych

0
850
muzyka z winyla na adapterze
Początki płyt winylowych sięgają końca XIX wieku, a okres ich świetności to lata 70 i 80 | fot.: stock.adobe.com

Część z nas pamięta czasy, w których prym wiodły kasety magnetofonowe. Do ich odtwarzania służyła wieża stereo, walkman i radio samochodowe. W późniejszych latach zostały wyparte przez płyty CD. Dziś mało kto wyobraża sobie słuchanie muzyki bez korzystania z dobrodziejstwa portali streamingowych. Należy jednak zaznaczyć, że żyjemy w okresie, w którym wciąż wraca moda na przedmioty retro. Widać to nie tylko w aranżacji wnętrz, ale także w modzie i muzyce. Dużym powodzeniem cieszą się nośniki muzyczne dużo starsze od kaset i płyt audio. Mowa o płytach winylowych.

Płyty winylowe wracają do łask

Płyta winylowa to duża czarna płyta z reguły wykonana z polichlorku winylu. Jej powierzchnia pokryta jest spiralnymi rowkami, w których zapisane jest nagranie dźwiękowe. Do jej odtworzenia potrzebny jest adapter potocznie zwany gramofonem.

Początki płyt winylowych sięgają końca XIX wieku, a okres ich świetności to lata 70 i 80. Na szczęście ludzie coraz częściej tęsknią za tym, co było dawniej. Współczesny postęp technologiczny nie stanął na drodze staroświeckim winylom. Wręcz przeciwnie — przyczynił się do ulepszenia sprzętu służącego do ich odsłuchiwania.

Słuchanie nagrania dźwiękowego zarejestrowanego na płycie gramofonowej gwarantuje nie tylko wysokie wrażenia duchowe, ale sprawia, że choć na chwilę można przenieść się do dawnych czasów. Jeśli dodać do tego charakterystyczne szemrania podczas odsłuchu czarnych krążków, które nierzadko bywają porysowane lub zakurzone, korzystanie z adaptera może stać się niezwykle urokliwe.

Szeroka dostępność winyli i adapterów

Kolejną zaletą przemawiającą za modyfikacją rytuału słuchania muzyki jest wysoka dostępność płyt gramofonowych na rynku muzycznym oraz urządzeń do ich obsługi. W roku 2016 w Wielkiej Brytanii sprzedano około 3 mln winyli — ponad połowę więcej w porównaniu do roku poprzedniego. W 2020 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano najwyższą sprzedaż czarnych płyt od 34 lat. Nic więc dziwnego, że producenci na nowo dostrzegli w nich potencjał.

Aby stać się posiadaczem rzadkiego egzemplarza lub płyty kolekcjonerskiej, nie trzeba przeszukiwać targów staroci lub szerzyć poszukiwań na skalę krajową. W dobie internetu i bogatej oferty muzycznych sklepów internetowych zdobycie upragnionego krążka jest dużo łatwiejsze. Co więcej, możemy przebierać także w adapterach. Klasyczne urządzenia z przezroczystą klapą, gramofony w stylu vintage, czy ze wbudowanym głośnikiem — zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Przy okazji kierując się jakością sprzętu, można zwrócić uwagę na jego walory estetyczne. Gramofon może stać się bowiem ciekawym elementem wystroju mieszkania.

Jak dbać o płyty winylowe?

Ze względu na sposób użytkowania na płytach winylowych szybko gromadzi się kurz. Regularny odsłuch wymaga więc szeregu czynności pielęgnacyjnych. Może posłużyć do nich kawałek ręcznika papierowego oraz płyn do mycia zawierający wodę destylowaną i alkohol izopropylowy. Do bardziej zaawansowanych akcesoriów konserwujących powierzchnię płyt winylowych należą: myjki ręczne i automatyczne. Co jakiś czas warto wymieniać stare koperty na nowe. W nich też bowiem gromadzi się dużo pyłu i brudu mającego negatywny wpływ na jakość dźwięku nagrania.


MŁĘ