Premiera zbioru wierszy Michała Sobola „Schrony”

0
1351
Schrony Michał Sobol
Schrony Michał Sobol, premiera: 15 września 2016, Wydawnictwo Nisza

Schrony to piąty zbiór wierszy Michała Sobola, który ukaże się 15 września nakładem Wydawnictwa Nisza.  W Schronach przenikaniu się perspektyw czasowych, kulturowych i międzygatunkowych towarzyszy jeden element wspólny wszystkim istotom żywym – jest nim potrzeba miejsc, w których można poczuć się bezpiecznie.

Znakiem rozpoznawczym tej poezji jest długie zdanie, wypełniające cały wiersz. Michał Sobol jest bowiem poetą namysłu biorącego się z obserwacji; zdanie musi więc udźwignąć zarówno to, co jest treścią spostrzeżenia, jak i to, co jest interpretacją (…). Skoro wciąż z obserwacji rodzi się refleksja, skoro język ma zapisaną w sobie tęsknotę za ujęciem tego, co dane w doświadczeniu poeta nie odpuszcza, szuka nowych możliwości. – Wojciech Bonowicz.

Michał Sobol, urodzony w 1970 roku w Cerekwi pod Radomiem, studiował historię Kościoła
i filozofię. Mieszka w Zabierzowie Bocheńskim na skraju Puszczy Niepołomickiej, pracuje
w Krakowie w klasztornej bibliotece. Schrony są jego piątym zbiorem wierszy. Wcześniej wydał: Lamentacje (2001), Działania i chwile (2007), Naturalia (2010), Pulsary (2013). Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku. Za tom Pulsary otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Radomia, był nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i do Nagrody Literackiej Gdynia. Wiersze Sobola tłumaczono na angielski, hiszpański, kataloński, niemiecki, słoweński i szwedzki.


Materiał partnera zewnętrznego