Nowości wydawnicze jesieni i zimy, czyli co czytać, gdy zapadnie zmrok

0
852
mężczyzna czytający książkę w kawiarni
Pasjonujące książki pozwolą nam się przenieść w inne, czasem bardzo odległe, światy. Zmuszą do refleksji albo zweryfikują poglądy. Tej jesieni i zimy każdy znajdzie coś dla siebie | fot.: stock.adobe.com

Druga połowa roku obfitować będzie w liczne, ciekawe i różnorodne nowości na półkach polskich księgarni. Po kilku miesiącach zastoju na rynku wydawniczym będzie można nadrobić stracony czas i sięgnąć po najnowsze książki. Które z nich warto przeczytać?

Obraz przełożyć na słowo

Tej jesieni ukaże się kilka wartych uwagi ilustrowanych przewodników dla fanów gier i seriali. Kilka lat temu wśród gier królował “Wiedźmin”. Razem z grą pojawiały się w sprzedaży różne gadżety i książki. Teraz palmę pierwszeństwa przejmuje “Cyberpunk”.

Jesienią będzie można nabyć dwie pozycje, które będą gratką dla fanów tej gry. Pierwszą z nich będzie “Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077” Marcina Batyldy – kompendium wiedzy o wirtualnym wszechświecie, które systematyzuje informacje o grze; bohaterach, Night City (miejscu akcji) i zastosowanych technologiach. Drugą propozycją jest “Cyberpunk 2077: Oficjalny Kompletny Poradnik. Edycja Kolekcjonerska”, które zawierać będzie dodatkowe materiały.

Natomiast wielbiciele najbardziej znanego sitcomu wszech czasów mogą sięgnąć po książkę “Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach” Susman Gary, Dillon Jeannine, Cairns Bryan. To ilustrowane vademecum poświęcone serialowi “Przyjaciele” wciąż nadawane jest przez kanały telewizyjne i platformy internetowe. Nie dziwi zatem fakt, że i na rynku wydawniczym zagościli bohaterowie serialu. Z jednej strony otrzymamy przewodnik po kolejnych sezonach serialu, z drugiej – kompendium wiedzy na temat wszystkich postaci. Znajdują się tu również podsumowania czy zestawienia (np. listy serwowanych potraw). To pozycja obowiązkowa dla każdego prawdziwego fana serialu!

Rzeczywistość jest lepsza niż fikcja

Wielbiciele beletrystyki i reportaży będą usatysfakcjonowani. Ucieszy ich biografia “Keanu Reeves. W roli głównej” Larissy Zageris i Kitty Curran. Książka ta musi być intrygująca, podobnie jak niezwykle ciekawe, chociaż tragiczne, jest życie samego aktora. Chłopca wychowywała mama, ponieważ ojciec był narkomanem. I odsiadywał wyrok w więzieniu. Jako dorosły mężczyzna stracił ukochaną, dziecko i najlepszego przyjaciela, a jednak nie załamał się. Stanowi dziś przykład gwiazdy, która nie straciła kontaktu z rzeczywistością.

Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatra i tajemnice ludzkich umysłów” Anthony’ego Davida zaspokoi ciekawość tych, którzy interesują się tajnikami ludzkiego umysłu. Autor, wybitny psychiatra kliniczny z długoletnim stażem, stara się dociec, na czym polega problem z komunikowaniem się z pacjentami leżącymi w śpiączce, mającymi zaawansowane choroby psychiczne lub stwarzającymi blokady uniemożliwiające im kontakt ze światem zewnętrznym.

Do wnętrza człowieka postarają się dotrzeć Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk dzięki książce „Poznaj siebie” oraz dołączonej do niej talii kart. Dzięki temu zestawowi czytelnik będzie mógł rozpoznać swoje emocje, co z pewnością polepszy jakość jego życia i relacji z samym sobą.

Inną propozycją będą“Klerycy. O życiu w polskich seminariach” Mariusza Sepioły . Dociekliwy reportażysta opowiada całą prawdę o życiu w polskim seminarium. Rozmawia z przyszłymi i byłymi kapłanami. Porusza tematy kontrowersyjne, jak homoseksualizm czy molestowanie i mobbing. Zastanawia się, w jaki sposób życie w samotności wpływa na młodych mężczyzn, jak wygląda ten zamknięty świat? To książka dla tych, którzy zamiast poprawności politycznej wybierają szorstką prawdę o rzeczywistości.

Coraz dłuższe wieczory z pewnością nie będą nudne. Pasjonujące książki pozwolą nam się przenieść w inne, czasem bardzo odległe, światy. Zmuszą do refleksji albo zweryfikują poglądy. Tej jesieni i zimy każdy znajdzie coś dla siebie.

MOL