Rambo. Ostatnia krew – czyli filmowa legenda wraca do kin!

0
750
Rambo. Ostatnia krew
Seria filmów o bohaterskim weteranie z Wietnamu ma już blisko cztery dekady| fot.: StockAdobe.com

Seria filmów o bohaterskim weteranie z Wietnamu ma już blisko cztery dekady. Pierwsza ekranizacja książki Davida Morella pod tytułem „Pierwsza krew” powstała w październiku 1982 roku. Od tego czasu postać Johna Jamesa Rambo na stałe wpisała się do kanonu filmów akcji. Po trzech latach wydano kontynuację, aby po tym samym okresie następnie przedstawić obraz pod tytułem „Rambo II”. Widzowie musieli długo czekać na odsłonę trzecią, gdyż wyemitowano ją po ćwierćwieczu od debiutu, a na stołku reżyserskim zasiadł odtwórca głównej roli. W 2019 roku do kin trafiło zwieńczenie epopei.

Opis filmu

Film rozpoczyna się na terenie Arizony, gdzie podstarzały John Rambo (w tej roli tradycyjnie Sylvester Stallone) mieszka na ranczu swojego zmarłego ojca, które dzieli z bliską przyjaciółką Marią Beltran (Adriana Barraza) oraz jej nastoletnią córką Gabrielle (Yvette Monreal) traktującą mężczyznę, jako kogoś w rodzaju wujka. Przez lata od ostatniej birmańskiej operacji weteran był nękany przez zespół stresu pourazowego, a także wciąż prześladowały go wspomnienia śmierci, rozlewu krwi z Wietnamu, bądź Afganistanu. Gdy uprowadzone zostaje znajome dziecko, John po raz ostatni zostaje zmuszony do podjęcia walki za bliskie osoby. Wkrótce staje się jasne, że porywacze zatrudnieni są przez lokalną mafią, która z gwałtów młodych kobiet zrobiła dochodowy biznes. Próba ocalenia dziewczyny to nieuchronne wypowiedzenie wojny grupie bezwzględnych najemników.

Obsada i ekipa realizacyjna

Reżyserem filmu został Adrian Grunberg, który nakręcił poprzednio film we współpracy z Melem Gibsonem o tytule „Dorwać gringo”. Za scenariusz odpowiedzialny był sam odtwórca tytułowej roli oraz Matthew Cirulnick. Aktorzy, głównie młodego pokolenia lub nieznani szerokiej publiczności skupili się wokół głównej gwiazdy filmu Sylvestrze Stallone. Muzykę nagrał znany z kompozycji do superbohaterskich filmów, czy seriali – Brian Tyler, a zdjęcia wykonał operator sezonu pierwszego Westworld – Brendan Galvin. Obaj mogą poszczycić się kilkoma nominacjami na festiwalach branżowych (Emmy, IFTA, Saturn).

Ciekawostki z planu

Zdjęcia do filmu kręcono głównie na terenie hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Santa Cruz de Tenerife stanowiło tło dla miejskich ujęć. Pojedyncze sceny dogrywano w Bułgarii, a całość zajęła ekipie około dwóch miesięcy (od 2 października do 4 grudnia 2018 roku). Dzieło kinematografii szacuje się, że kosztowało twórców, a także sponsorów około 50 000 000 dolarów amerykańskich. Odbiór filmu w Stanach Zjednoczonych był pozytywny, gdyż podczas pierwszego weekendu zwróciło się mniej więcej czterdzieści procent budżetu produkcji.

Miłośnicy filmów akcji powinni zainteresować się seansem filmu „Rambo. Ostatnia krew”. Wynika to głównie z powrotu po latach legendy, bohatera serii oraz zaskakującej zmiany narracji dzieła. Postać grana przez Sylvestra Stallone nie jest już iście nieśmiertelna, przeżywa dylematy moralne. Odstępstwo od wizji człowieczej maszyny do eliminacji celów może się podobać lub nie. Na pewno nie można przejść obojętnie od tego wydarzenia.

KJA