Kultowe produkcje studia Ghibli

0
701
Spirited Away: w krainie bogów
"Spirited Away: w krainie bogów" opowiada historię Chihiro - dziesięcioletniej dziewczynki, która przez zupełny przypadek trafia do tytułowej Krainy Bogów | fot.: stock.adobe.com

Anime jest specyficzną formą filmu. Cały świat zgodnie podzielił się na wielkich miłośników oraz sceptyków tego typu formy. Niezależnie od tego, po której stronie barykady się znajdujesz, nie doceniać produkcji studia Ghibli byłoby ignorancją. Zapewne nie każdy miał przyjemność zetknąć się z dziełami wychodzącymi pod szyldem tego studia. Dlatego postaramy się pokrótce odpowiedzieć czym jest studio Ghibli, jak i przedstawić kultowe produkcje, które w nim powstały.

Czym jest studio Ghibli oraz dlaczego warto je znać?

Każdy fan gatunku zna Ghibli, jest to kultowe studio animacyjne. Zostało założone w Tokio w roku 1985. Co ciekawe pierwszy film, który jest przypisywany do studia Ghibli wyszedł już rok wcześniej, czyli w roku 1984. Nazwa studia wprost nawiązuje do wschodniego wiatru, który ma przynieść zmiany. Nazwa okazała się bardzo trafna, ponieważ produkcje studia Ghibli za sprawą swojej popularności oraz licznych nagród wyznaczają trendy, oraz wskazują kierunek zmian we współczesnej animacji.

Założycielami studia są:

  • Hayo Miyazakiego
  • Isao Takahatę
  • Toshio Suzuki

Obecnie jednak dla studia tworzy znacznie więcej znanych i uznanych reżyserów, animatorów oraz producentów.

Kultowe oraz nagradzane produkcje

Studio Ghibli wyprodukowało łącznie 23 lub 22 filmy animowane. Ta różnica jednego filmu wynika z wcześniej już wspomnianego dzieła, które powstało teoretycznie rok przed oficjalnym założeniem studia. Tytuł tego filmu to Nausicaä z Doliny Wiatru, który w roku 1985 zdobył aż 3 nagrody (najlepszy krótki film na Fantafestival, nagroda czytelników Kinema Junpo, nagroda im. Ōfuji Noburō na Mainichi Eiga Concours). Jednak największą wartość ten film posiada ze względu na rozpoczęcie pewnego etapu w animacji.

W roku 1986 powstał film do dzisiaj uznawany za największe dzieło wyprodukowane przez HayaoMiyazakiego, Laputa — podniebny zamek, długometrażowy film opowiadający o poszukiwaniach legendarnej wyspy. Film ten został nagrodzony nagrodą czasopisma poświęconego anime Animage, z którym w późniejszych latach studio Ghibli ściśle współpracowało.

Jednak studio Ghibli to nie tylko wiekowe produkcje. W roku 2016 powstał Czerwony żółw, czyli pełnometrażowy film animowany nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Jest to japońsko-francuska współpraca opowiadająca historię rozbitka, który musi poradzić sobie z funkcjonowaniem na bezludnej wyspie.

Zdecydowanie warto również wspomnieć o takich produkcjach jak:

  • Ruchomy zamek Hauru
  • Zrywa się wiatr
  • Spirited Away: W krainie bogów

Produkcje studia Ghibli są nie tylko kultowe i wielokrotnie nagradzane, one przede wszystkim są wartościowe. Animacje te na początku wzbudzają zachwyt pod względem estetycznym, a następnie opowiadają historię, która porusza nawet największych przeciwników anime.

Dla osób, które wciąż są sceptycznie nastawione, polecam zobaczyć sobie przynajmniej te pozycje, które były nominowane do Oscara. Niech ta prestiżowa nagroda będzie potwierdzeniem jakości dzieł, które wychodzą ze studia Ghibli.

ŁDY