Rozliczenie PIT za 2019 rok. Jak zrobić to bez wychodzenia z domu?

0
755
para rozliczająca pit online
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie PIT-ów online. Nie ma się co dziwić, ponieważ takie rozwiązanie wymaga wykonania tylko kilku kliknięć | fot.: stock.adobe.com

Internet daje szereg nowych możliwości. Jest on znacznym ułatwieniem w załatwianiu rożnych, codziennych spraw. Dzięki niemu, można wiele zdziałać bez konieczności wychodzenia z domu. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się rozliczanie PIT-ów online. Jest to bardzo proste rozwiązanie. 

Jak rozliczyć PIT online?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie PIT-ów online. Nie ma się co dziwić, ponieważ takie rozwiązanie wymaga wykonania tylko kilku kliknięć. Program Twój e-PIT to specjalna platforma, która została przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Aby z niej skorzystać, wystarczy tylko zalogować się na stronie podatki.gov.pl podając: PESEL, kwotę przychodu za dwa poprzednie lata. Aby się zalogować można też wykorzystać profil zaufany.

Po zalogowaniu na konto użytkownik dostaje dostęp do wypełnionego zeznania podatkowego. Jest ono uzupełnione przez urząd i zawiera podstawowe dane, które zostały uzyskane z informacji od pracodawców, które muszą oni dostarczyć do końca stycznia bieżącego roku. System dostarczy także wszelkich innych informacji jak np. rachunek bankowy, ulga na dzieci, dane organizacji, na którą został przekazany 1% podatku w ubiegłym roku. Dane te można zmienić przed zaakceptowaniem.

Innym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z darmowego programu do rozliczania PIT-ów, który przeprowadza krok po kroku po rozliczeniu.  Można go pobrać na swój komputer. Wypełniając zeznanie podatkowe za jego pomocą można mieć pewność, że nie będzie ono zawierało żadnego błędu.

Jaki PIT można rozliczyć online

Rozliczanie PITu przez Internet jest darmowym, szybkim i bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że online można rozliczyć:

  • PIT – 28,
  • PIT – 36,
  • PIT – 36L,
  • PIT – 37,
  • PIT – 38,
  • PIT – 39.

Wszystkie zeznania podatkowe należy złożyć do końca kwietnia. Wyjątkiem jest deklaracja PIT – 28. Warto pamiętać, że potwierdzeniem złożonego PIT – u jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest równoznaczne z pieczęcią z urzędu skarbowego.

Zwrot podatku w przypadku rozliczenia online

Termin zwrotu podatku, w przypadku rozliczenia elektronicznego wynosi maksymalnie 45 dni. Jeśli rozliczenie zostaje wysłane do 15 lutego, czas jaki urząd ma na zwrot należy liczyć od 15 lutego. Dlatego, termin może się nieznacznie wydłużyć. Natomiast deklaracje wysłane po 15 lutym liczone są od dnia złożenia zeznania podatkowego. W przypadku rozliczania PIT – u drogą tradycyjną, urząd skarbowy ma 3 miesiące na zwrot podatku. Warto także podkreślić, że osoby, które posiadają Kartę Duża Rodzina, mają otrzymać zwrot podatku do 30 dni.

W każdym z wymienionych wyżej przypadków podane terminy są maksymalne. Urząd skarbowy jak najbardziej może je skrócić, jeżeli jednak będzie zbyt długo zwlekał zostaną naliczone odsetki za zwłokę.

Internet to duże dobrodziejstwo. Dzięki niemu można załatwić wiele ważnych spraw. Rozliczanie podatków online niesie za sobą dużo korzyści. Można bardzo szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu zyskać zwrot podatku.

AKU