Internet mobilny – wszystko, co musisz wiedzieć

0
1204
Mobilny internet
Czasy, w których internet bezprzewodowy działał bardzo wolno, odeszły w niepamięć. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Bezprzewodowy dostęp do internetu staje się coraz bardziej powszechny, jednak nie wszyscy potencjalni użytkownicy wiedzą, na jakiej zasadzie działa ta usługa. Dziś odpowiadamy na kluczowe pytania dotyczące internetu mobilnego. Sprawdź, zanim zaczniesz korzystać.

Jaka jest prędkość internetu mobilnego?

Czasy, w których internet bezprzewodowy działał bardzo wolno, odeszły w niepamięć. Dzięki wprowadzeniu standardu LTE (4G) można przesyłać dane z dużą prędkością. Obecnie maksymalny transfer wynosi 150 Mb/s, a łączność bezprzewodowa wyprzedza pod tym względem niektóre usługi światłowodowe dostępne na rynku. Nie musimy montować instalacji kablowej, chcąc mieć dostęp do szybkiego internetu. Przykładowo, korzystając z internetu mobilnego, możemy swobodnie oglądać filmy w serwisach streamingowych, pobierać duże pliki, a także tworzyć kopie bezpieczeństwa w chmurze.

Dlaczego nie wystarczy mi internet w telefonie?

Przyczyna jest bardzo prosta. Abonamenty telefoniczne obejmują zwykle niewielki pakiet danych: 2, 5 lub 10 GB. Taka ilość danych zupełnie wystarcza do korzystania z usług mobilnych, jednak nie pozwala na codzienne oglądanie filmów czy pobieranie większych plików. Z punktu widzenia kosztów bardziej opłaca się wykupić dodatkową usługę niż rozszerzać wliczony w abonament limit transferu danych za pomocą dodatkowych pakietów internetowych.

Ile wynoszą limity danych?

Zawierając umowę na internet mobilny, wybierasz jeden z dostępnych pakietów. Obecnie standardem są pakiety 50 i 100 GB. Po ich wykorzystaniu dalej możesz korzystać z usługi, lecz prędkość transferu spadnie. Pakiet rzędu 100 GB to jednak bardzo duża ilość danych, pozwalająca zrezygnować z tradycyjnego internetu domowego.

Czego potrzebuję, żeby zacząć korzystać z usługi?

To zależy od sposobu, w jaki chcesz wykorzystywać internet mobilny. Najprostszym sposobem jest umieszczenie karty SIM bezpośrednio w tablecie lub innym urządzeniu. Internet bezprzewodowy może stać się również podstawowym źródłem dostępu do sieci w każdym domu – warunkiem jest wówczas posiadanie odpowiedniego modemu połączonego z routerem. Ceny urządzeń dostępnych u operatorów rozpoczynają się od złotówki. Jeżeli mieszkasz poza miastem, mogą Cię zainteresować zestawy z modemem zewnętrznym. Dzięki nim moc sygnału znacząco wzrasta, a Ty zyskujesz stabilne połączenie z internetem i raz na zawsze możesz uwolnić się od kabli i lokalnych operatorów.

Jak wygląda standardowa umowa?

Umowa na internet mobilny przypomina standardową umowę telekomunikacyjną. Jeżeli zwiążesz się z operatorem na rok lub dwa, możesz otrzymać za darmo – lub w mocno obniżonej cenie – router. W sieci Play za kilkadziesiąt złotych można otrzymać np. wydajny modem zewnętrzny Huawei NET BOX. Możesz oczywiście wybrać umowę na kartę, lecz wówczas nie skorzystasz z możliwości okazyjnego zakupu sprzętu. Jeżeli masz już jednak odpowiedni modem, warto, abyś przyjrzał się ofertom typu prepaid.


Materiał partnera zewnętrznego