Działaj online! Czyli jakie ważne sprawy załatwisz, nie wychodząc z domu?

0
699
piękna uśmiechnięta kobieta z długimi włosami przed laptopem
Obecnie bardzo dużo kwestii formalnych możemy załatwić, nie wychodząc z domu | fot.: stock.adobe.com

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa niejako zachęca, a w skrajnych przypadkach zmusza nas do unikania bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Często jednak życia płynie dalej a my i tak musimy załatwić swoje sprawy – zarówno formalne jak i urzędowe. Niestety obecnie większość urzędów działa zdalnie a osobiście możemy załatwić bardzo wąski zakres urzędowych spraw. Co w takim razie zrobić, gdy urodzi nam się dziecko, a my musimy zgłosić to do urzędu, w którym nikt nie pracuje? Na szczęście na ratunek przychodzą nam usługi online! Obecnie bardzo dużo kwestii formalnych możemy załatwić, nie wychodząc z domu. Jakich dokładnie urzędowych kwestii możemy dopilnować z poziomu swojego laptopa lub telefonu? Szczegóły poniżej.

Formalności związane z dzieckiem

Za pomocą usługi profilu zaufanego, który pozwala nam załatwiać formalności online, możemy dokonać wielu ważnych potwierdzeń i złożyć wiele wniosków, które są integralną częścią narodzin każdej pociechy. Po pierwsze – zgłoszenie narodzin dziecka. Obecnie nie musimy udawać do Urzędu Stanu Cywilnego w celu złożenia takiego zgłoszenia. Prosty formularz online możemy wypełnić w domu a już następnego dnia roboczego akt urodzenie, potwierdzenie nadania numeru Pesel i meldunek będzie dla nas gotowy. Co więcej, za pośrednictwem usługi profilu zaufanego z powodzeniem zgłosimy wniosek o becikowe, a także zapiszemy starsze dziecko o przedszkola, co od kilku lat stanowi prawdziwie skomplikowaną procedurę.

Formalności związane z naszymi dokumentami

Profil zaufany pozwala nam również na wykonanie wielu formalności związanymi z naszym życiem nie tylko osobistym, ale też służbowym. Online jesteśmy w stanie wnioskować o nowy dowód osobisty, paszport, a także prawo jazdy. Mamy możliwość wymeldowania się z danej nieruchomości czy wypisania się z listy wyborczej danego okręgu wyborczego. Co zrobić w momencie, gdy akurat w samym środku epidemii i zamrożenia gospodarki my chcemy założyć nową działalność gospodarczą? Nic prostszego! Możemy bez problemu dopilnować wszelkich formalności właśnie z poziomu własnej kanapy w salonie.

Formalności związane z samochodem

Oczywiście profil zaufany umożliwia nam również załatwienie kilku rzeczy związanych z naszymi pojazdami. Po pierwsze, możemy zarejestrować swój samochód. Co więcej? Jeśli nie pamiętamy, ile punktów karnych dotychczas udało nam się zdobyć, tę informację również uzyskamy za pomocą naszego profilu zaufanego.

Jak załatwiać sprawy online?

Do załatwienia większości formalności urzędowych musimy założyć tak zwany profil zaufany. Gdzie założyć profil zaufany? Obecnie większość największych banków komercyjnych w Polsce umożliwia założenie takiego profilu w swojej bankowości internetowej. Profil zaufany jest potwierdzeniem naszej tożsamości, co w wypadku takich wrażliwych urzędowych formalności jest niezwykle ważne. Odpowiednio założony i zweryfikowany profil zaufany da nam dostęp do ePUAP, czyli Platformy Usług Administracji Publicznej, która już od 15 lat rozwija zakres usług tak, by jak najwięcej rzeczy można było załatwić online.


ŁNA