Żylaki odbytu – jak sobie z tym poradzić?

0
1429
Przyjaciółki
Regularna gimnastyka, spacery, bieganie - to sprawia, że lepiej funkcjonuje tak zwany pasaż jelitowy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Częstą przypadłością u osób dorosłych są hemoroidy. To inaczej mówiąc, żylaki odbytu. Mogą być bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Są jednak sposoby na to, żeby sobie z nimi radzić. Chodzi przede wszystkim o łagodzenie bólu, dokuczliwe swędzenie, a nawet pieczenie w okolicy odbytu.

Do głównych sposobów na hemoroidy zaliczyć trzeba zwłaszcza utrzymywanie higieny okolic odbytu, ale to nie wszystko. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, a nawet zrównoważony wysiłek fizyczny. W naprawdę zaawansowanych przypadkach pomocne w łagodzeniu objawów są również leki takie jak np. Ruskorex, które nabyć można w postaci kremów czy maści, a także czopków. Warto stosować też odpowiednie, lecznicze żele myjące. W naprawdę zaawansowanym stadium choroby warto zasięgnąć porady lekarza.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy są to poskręcane i rozszerzone sploty żylne. Takiej ich postaci towarzyszy szereg dokuczliwych objawów. Powstają one wtedy, gdy występują przewlekłe zaparcia, a tkanka otaczająca okolicę odbytu jest osłabiona. Dzieje się to np. w okresie ciąży i po porodach.

Hemoroidy determinują powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości. Zwyczajnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Brak jest nagle komfortu w siedzeniu, chodzeniu czy uprawianiu sportu. W różnym stadium choroby pojawia się ból. Uczucie pieczenia i swędzenia zabierają całe dobre samopoczucie. Człowiek zaczyna się z tą chorobą czuć nieswojo i staje się podenerwowany. Powstają guzki krwawnicze, które powodują pojawienie się śluzu widocznego jest na bieliźnie, czasami nawet zabarwionego krwią.

Sposoby na radzenie sobie z hemoroidami

Na żylaki odbytu istnieje kilka skutecznych sposobów. Po pierwsze są leki, po drugie – właściwy dobór bielizny, po trzecie – odpowiednia dieta i w końcu – aktywność fizyczna. Codzienne zabiegi higieniczne, które ograniczają ryzyko rozwinięcia się miejscowego stanu zapalnego – to podstawa walki z żylakami odbytu.

Zabiegi higieniczne i bielizna

Co ważne, po każdej defekacji należy delikatnie oczyścić okolice odbytu najlepiej delikatną chusteczką nasączoną. Dodatkowo np. w bidecie warto podmyć całe okolice intymne letnią wodą. Woda nie powinna być zbyt ciepła, a także ustawiona pod zbyt dużym ciśnieniem, bo może uszkodzić guzki. Do mycia powinien być zastosowany specjalny żel z apteki. Taki preparat zadziała na wrażliwą skórę okolic odbytu kojąco i zmniejszy stan zapalny.

Po umyciu należy osuszać chore miejsce czystym, suchym bawełnianym ręcznikiem. Pamiętajmy też o tym, że w mokrym po wytarciu ręczniku mogą namnażać się bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach. Bakterie te mogą też doprowadzać do swędzenia. Trzeba pamiętać, że w przypadku zaparć musimy unikać intensywnego parcia na stolec. Kiedy nawet brak możliwości defekacji, trzeba mimo wszystko przemyć okolicę odbytu.

Z higieną osobistą wiąże się też odpowiednio dobrana bielizna. Powinny ona być wykonana z naturalnych, bawełnianych materiałów, które są przewiewne. Muszą też być nie przylegające zbyt mocno do ciała. Kobietom nie zaleca się noszenia stringów, bo ten właśnie rodzaj bielizny jest jednym z czynników uszkodzenie żylaków odbytu i wystąpienie krwawienia. Także odzież wierzchnia, czyli np. spodnie, rajstopy czy getry powinny być bardziej luźne oraz wykonane z naturalnych materiałów. Kobietom zaleca się po prostu noszenie luźniejszych sukienek czy spódnic. Gorzej jest z mężczyznami, oni nie mają aż tak dobrego wyboru, dlatego muszę postarać się o bardziej luźne spodnie na czas występowania choroby.

Łagodzenie bólu

Ból, świąd i pieczenie – to może wprowadzić w strasznie niekomfortowy stan. W takim przypadku trzeba postawić na szybkie łagodzenie objawów i jednocześnie leczenie. Istnieją leki na żylaki odbytu – kremy, żele, maści i czopki, które ratują sytuację, uśmierzając przykre objawy na pewien czas i w dłuższej perspektywie działają leczniczo. Najlepsze preparaty zawierają lidokainę. Jest to środek miejscowo znieczulający. Taki krem trzeba delikatnie rozsmarować w okolicach odbytu i poczekać, aż się wchłonie. Po jego zastosowaniu ulga jest natychmiastowa.

Bardzo skutecznym sposobem na hemoroidy odbytu są również czopki. Działają one w miejscu, gdzie rozwija się stan zapalny. Czym się kierować przy wyborze czopków? W czopkach na żylaki jest tianina. Substancja ta wpływa na łagodzenie bólu poprzez zmniejszenie wrażliwości komórek nerwowych na odczuwanie bólu.

Jest jeszcze jedna kategoria leków na żylaki odbytu. To preparaty do stosowania doustnego. Zawierają one diosminę. Ta z kolei wzmacnia mięśniówkę naczyń krwionośnych, uszczelniając je. Powoduje, że stają się bardziej odporne na pęknięcia. Terapia preparatem z tym składnikiem musi być stosowana przez dłuższy czas. Do nabycia w aptece bez recepty.

Aktywność fizyczna i dieta

Regularna gimnastyka, spacery, bieganie – to sprawia, że lepiej funkcjonuje tak zwany pasaż jelitowy. Oznacza to, że masy kałowe łatwiej przedostają się przez poszczególne części jelit. Zalecane jest spacerowanie szybkim marszem, trucht, gimnastyka, a także pilaste. Minimum trzy razy w tygodniu. Poprawi to oprócz walki z hemoroidami, także ogólny stan zdrowia całego naszego organizmu.

Odpowiednia dieta

Co się tyczy diety, to powinna ona zawierać dużą ilość błonnika. On przyspiesza i pobudza pracę jelit. Suszone śliwki, czarne porzeczki, pieczywo pełnoziarniste, otręby pszenne, seler fasola, migdały, kokos, a nawet tradycyjny popcorn – oto najlepsze źródło błonnika. W diecie ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu. Owoce cytrusowe zawierają rutynę i wpływają na szczelność naczyń krwionośnych, dzięki temu występują rzadziej krwawienia z odbytu. Unikać należy słodyczy, bo powodują one jedynie wzrost wagi ciała, a ta jest bezpośrednią przyczyną rozwoju hemoroidów. Do tego picie alkoholu jest jedną z przyczyn powstawania żylaków odbytu, więc jego spożywanie jest niewskazane.


Materiał partnera zewnętrznego