Życie z chorobą zwyrodnieniową stawów

0
1375
Życie z chorobą zwyrodnieniową stawów

Zwyrodnienie stawów wiąże się z ograniczeniami w poruszaniu się. Aby je opóźnić, należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające, np. w wodzie i rozciągające. Pacjent powinien też zadbać o swoją kondycję psychiczną poprzez kontakt z innymi ludźmi.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy

Choroba zwyrodnieniowa jest uważana z jedno z zagrożeń cywilizacyjnych i wpływa na jakość życia pacjentów w znaczny sposób. Początkowo objawia się bólem pojawiającym się przy zmianie pozycji, chodzeniu lub innej aktywności obciążającej staw. Często dotyczy stawu biodrowego, ale także stawów rąk. Dolegliwościom może towarzyszyć także ograniczenie zakresu ruchomości stawu, które utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Przy zmianach zwyrodnieniowych występuje również sztywnienie stawów, pojawiające się szczególnie po okresie bezruchu. W zaawansowanym stadium choroby bolesność towarzyszy także niewielkim ruchom (źródło: Apteline).

Aktywność fizyczna a zwyrodnienie stawów

Osoby, u których zdiagnozowano zwyrodnienie stawów, powinny zadbać o aktywność fizyczną. Dzięki niej zahamują rozwój choroby i poprawią jakość życia. Bardzo istotne jest zachowanie prawidłowej postawy i unikanie garbienia się. W trakcie pracy bądź podróży należy wstawać co godzinę, aby nie pojawiła się sztywność stawów. Najlepiej zrezygnować z aktywności, które powodują przeciążenia, czyli ze skakania i biegania. Dobrze jest ograniczyć wszelkiego rodzaju wspinaczki, zarówno po schodach, jak i wycieczki w góry. Warto unikać niskich siedzeń, by nie narażać kolan i bioder na siły stresowe pojawiające się podczas siedzenia i wstawania. Bardzo przydatne jest wzmacnianie mięśni. Bóle i obrzęki stawów zmniejszają bowiem siłę mięśniową. Mięśnie chronią natomiast stawy przed kontuzjami, dlatego warto zadbać o ich stan. Osoby z chorobą zwyrodnieniową mogą bezpiecznie ćwiczyć w wodzie. Opór pomaga wzmacniać mięśnie, a wyporność zmniejsza obciążenie dla stawów. Podczas aqua fitnessu ryzyko kontuzji jest znikome. Bardzo korzystne jest też chodzenie. Problemy ze stawami zmniejszą ćwiczenia rozciągające. Elastyczność pozwala na łatwiejsze poruszanie się. Rozciąganie dodatkowo rozluźnia i relaksuje, co również jest ważne dla osób z chorobą zwyrodnieniową. Uprawiając sport, należy obserwować swoje ciało. Obrzęk i zmniejszenie zakresu ruchu oraz ciągłe zmęczenie to sygnały do zmniejszenia ilości ćwiczeń.

Wpływ zwyrodnienia stawów na jakość życia

Choroba zwyrodnieniowa wpływa nie tylko na fizyczność, ale także na psychikę pacjenta. Ograniczenia w poruszaniu się i częsty ból zmniejsza chęci do poznawania nowych ludzi i utrzymywania kontaktów towarzyskich. Niekiedy objawy choroby zmuszają pacjenta do rezygnacji z aktywności zawodowej. Idące za tym problemy finansowe oraz rosnące koszty leczenia przygnębiają i mogą prowadzić do znacznego obniżenia nastroju. Ważne, aby pacjent nie rezygnował z kontaktów z bliskimi. Poprawiają one bowiem samopoczucie i obniżają poziom stresu związanego z chorobą.