Przyczyny bólu biodra u starszych i młodszych

0
1992
Ból biodra
Choroby stawu biodrowego mogą prowadzić do zmniejszenia zakresu ruchów, a co za tym idzie utrudniają bieganie czy chodzenie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Budowa i funkcja stawu biodrowego – staw biodrowy jest dużym stawem kulistym, łączącym głowę kości udowej oraz panewkę znajdującą się w kości miednicznej. Połączenie wzmocnione jest kilkoma więzadłami przyczepiającymi się do kości udowej, kulszowej, łonowej i biodrowej. Staw biodrowy pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka.

Przenosi ciężar ciała z tułowia na nogi, a także umożliwia ich ruchomość. Choroby stawu biodrowego mogą prowadzić do zmniejszenia zakresu ruchów, a co za tym idzie utrudniają bieganie czy chodzenie. Często powodują też znaczne dolegliwości bólowe. Diagnostyka tego rodzaju schorzeń nie jest łatwa, ponieważ przyczyn może być wiele i nie zawsze są one oczywiste. Zdarza się, że ból biodra tak naprawdę nie wynika z choroby stawu, a np. z zaburzeń ukrwienia kończyny dolnej lub z uogólnionego procesu chorobowego całego organizmu.

Jak szybko walczyć z bólem biodra?

W ogromnej liczbie przypadków ból biodra wynika z toczącego się w jego obrębie stanu zapalnego. Najszybszą metodą walki z bólem i toczącym się procesem zapalnym są doustne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. od niedawna dostępny bez recepty – deksketoprofen. Należy też powstrzymać się od wysiłku fizycznego i odpocząć w wygodnej pozycji.

Jakie są częste przyczyny bólu biodra u starszych ludzi?

Choroba zwyrodnieniowa stawów

To najbardziej prawdopodobna diagnoza u osób starszych z ograniczonym zakresem ruchów i stopniowym narastaniem objawów. Zmiany pojawiają się w związku z zaburzeniem fizjologicznej równowagi między rozpadem i odnową tkanek budujących staw. Dochodzi do tego w wyniku urazu lub postępujących, degeneracyjnych procesów biologicznych. Pacjenci opisują wówczas ból jako tępy i umiejscowiony głęboko w tkankach. Występuje także sztywność, która nasila się po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej, na skutek obciążenia przez własny ciężar.

Jakie są przyczyny bólu biodra u młodych ludzi?

Konflikt udowo-panewkowy

Problem ten dotyczy najczęściej ludzi młodych i bardzo aktywnych fizycznie. Wynika z zaburzeń  wzrostowych skutkujących zniekształceniem powierzchni stawowych i ,,nieidealnego” dopasowania między głową a panewką. Chorzy zgłaszają podstępny początek bólu, który nasila się przy siadaniu, wstawaniu z siedzenia, wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdu, a także przy pochylaniu się do przodu. Jako lokalizację wskazują biodro, pachwinę, czasami również przednią powierzchnię uda.

Uszkodzenie obrąbka stawowego

Obrąbek stawu biodrowego to włóknisto – chrzęstna struktura, powiększająca powierzchnię panewki stawu biodrowego. Jego rolą jest stabilizacja połączenia stawowego i ochrona głowy kości udowej. Do uszkodzenia obrąbka stawowego dochodzi w wyniku bezpośredniego urazu, sumującego się działania mikrourazów lub występujących zaburzeń anatomicznych, takich jak chociażby wspomniany wyżej konflikt udowo-panewkowy. Ból przy tego typu schorzeniu opisywany jest jako ostry lub tępy, dochodzący do pachwiny i promieniujący na boczną i przednią część uda oraz pośladek. U dużej części pacjentów pojawiają się mechaniczne objawy np. trzaskanie w trakcie wykonywania ćwiczeń gimnastycznych lub uczucie ,,przeskakiwania” struktur stawu.

Zapalenie kaletki i krętarza większego

Kaletka maziowa to pomocniczy element budowy stawu, woreczek błony maziowej wypełniony płynem. Zapalenie kaletki krętarza większego powoduje ból bocznej powierzchni biodra, który nasila się przy wywieraniu na niego nacisku, podczas chodzenia i wchodzenia po schodach. Jest to charakterystyczne dla osób intensywnie używających stawu biodrowego np. dla biegaczy lub kolarzy. Powstanie dolegliwości wynika z powtarzającej się sekwencji ruchów prostowania i zginania kończyny dolnej w stawie kolanowym i biodrowym.


Materiał partnera zewnętrznego