Ostry ból gardła – jest na to sposób!

0
1914
Badanie gardła
Ból gardła to zwykle jeden z objawów infekcji wirusowej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nagły, ostry ból gardła to bardzo poważny stan. Dolegliwości mogą być nie do zniesienia, a nawet utrudniać połykanie i normalne jedzenie. W przypadku tak ostrego bólu domowe sposoby często zawodzą. W jaki sposób leczy się ostre bóle gardła? Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowego leczenia tej dolegliwości? Jak na nasze gardło działa benzydamina? Czy to skuteczny lek?

Skuteczne leczenie ostrego bólu gardła

Ból gardła to zwykle jeden z objawów infekcji wirusowej. Kiedy wirusy wnikną do naszego organizmu, uszkadzają błonę śluzową przełyku. Gardło zaczyna obrzękać i robi się czerwone. Przez rozwijający się stan zapalny odczuwamy bardzo silny ból. Takiego stanu nie należy bagatelizować i czekać aż dolegliwość sama przejdzie. Nieprawidłowo leczony stan zapalny gardła to otwarta furtka dla bakterii, które wywołują poważne choroby. Uszkodzona śluzówka to świetna pożywka dla bytujących w gardle bakterii i stanowi idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów. Jeśli dopadnie nas infekcja bateryjna, do leczenia trzeba będzie włączyć antybiotyki, które bardzo wiele osób źle toleruje. Pamiętajmy o tym szczególnie w przypadku ostrego bólu gardła u dziecka. U kilkulatków ryzyko rozwinięcia się anginy (bakteryjnego zakażenia gardła) jest dużo większe niż u osób dorosłych. Jeśli zauważymy u dziecka białawy nalot lub ropną wydzielinę na migdałkach, którym towarzyszy wysoka gorączka, ból głowy, osłabienie i dreszcze, to znak, że trzeba udać się do lekarza.

Aby złagodzić ostry ból gardła, najlepiej połączyć leczenie domowymi sposobami z aptecznymi lekami. Dlaczego? Jeśli bardzo cierpimy i nie możemy nic połykać, to domowe sposoby będą niewystarczające, żeby pozbyć się przykrych dolegliwości raz na zawsze. Warto jednak pamiętać o ciepłej herbacie z miodem i cytryną, płukaniu gardła sodą lub naparami z ziół oraz robieniu sobie ciepłych okładów. Te sposoby na pewno nie zaszkodzą, a mogą wspomóc główne leczenie.

Jeśli ból gardła jest ostry, piekący, nasila się przy przełykaniu i towarzyszy mu chrypka to pomogą nam jedynie odpowiednie leki. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego wybierajmy leki, które działają wielokierunkowo. Aby wyzdrowieć, potrzebujemy substancji, która odkazi gardła, znieczuli bolące miejsce, złagodzi stan zapalny oraz zmniejszy obrzęk. W przypadku ostrego bólu gardła polecane są leki zawierające benzydaminę, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny o bardzo skutecznym działaniu.

Jak działa benzydamina?

Benzydamina to niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, dostępny bez recepty. Działa przeciwobrzękowo, miejscowo znieczulająco, odkażająco oraz zmniejsza napięcie mięśni gardła. Może być stosowany w przypadku licznych gatunków bakterii i grzybów. Benzydaminę poleca się przede wszystkim przy leczeniu objawów stanów zapalnych jamy ustnej i gardła (bakteryjnych i wirusowych) i przy zapaleniu krtani. Lek pomoże nam również po usunięciu zęba, w przypadku zapalenia dziąseł, przy aftach i chorobach przyzębia.

Benzydaminę znajdziemy w aptece w formie tabletek do ssania, płynów do płukania jamy ustnej i gardła oraz aerozolów do stosowania w jamie ustnej i gardle. Wybierając się do apteki z problemami z gardłem, zwykle prosimy o tabletki do ssania. W przypadku ostrego bólu gardła lepszym wyborem będzie lek w formie sprayu (np. Tantum Verde Forte http://tantumverde.pl/aerozol-forte). Stosując tego typu preparat, możemy podać lek bezpośrednio na bolące miejsce i szybciej pozbyć się dokuczliwych objawów choroby. Po zażyciu leku możemy odczuwać lekkie drętwienie i utracić czucie w miejscu podania specyfiku. Delikatne mrowienie, a nawet kłucie jest również naturalną reakcją i nie należy się tym niepokoić. Kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą stosować benzydaminę tylko po konsultacji z lekarzem.

Czy benzydamina jest bezpieczna?

Pamiętajmy, że benzydamina, tak jak każdy lek, może być niebezpieczna, jeśli zażyjemy nieprawidłową dawkę. Substancja przenika barierę krew-mózg i w zbyt wysokich dawkach może mieć działanie psychoaktywne i narkotyczne. Kiedy lek z benzydaminą dostanie się do naszego układu pokarmowego, bardzo szybko się wchłania i zaczyna od razu działać. W przypadku zażycia zbyt dużej dawki leku mogą wystąpić u nas halucynacje, kołatanie serca oraz pobudzenie ruchowe.

Benzydamina uwalnia duże ilości dopaminy, dlatego po zażyciu nieprawidłowej dawki możemy czuć chwilową euforię i błogostan. Inne symptomy świadczące o przedawkowaniu to suchość w ustach, drgawki, urojenia, występowanie poświaty i powidoków, widzenie poklatkowe, spowolnienie ruchowe oraz halucynacje wzrokowe i słuchowe. Kiedy działanie leku ustanie, poczujemy się zmęczeni, zlęknieni, osłabieni i będziemy mieć problemy ze snem. Stosowanie leków w nieprawidłowych dawkach jest bardzo niebezpieczne. Zawsze przed zażyciem danego leku przeczytajmy ulotkę i zastosujmy się do sugerowanych dawek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Materiał partnera zewnętrznego