Kilka faktów o szczepieniu przeciw grypie

0
979
Szczepienie
Szczepionka przeciwko grypie sezonowej należy do szczepień zalecanych przez polskie rekomendacje epidemiologiczne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla kogo?

Szczepionka przeciwko grypie sezonowej należy do szczepień zalecanych przez polskie rekomendacje epidemiologiczne. Zastosowanie szczepionki przynosi korzyść pacjentom w każdej grupie wiekowej, jednakże Program Szczepień Ochronnych jako grupy szczególnie wymagające profilaktyki przeciwgrypowej wyróżnia dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, osoby które ukończyły 55 lat oraz pacjentów u których występują niedobory odporności, a także cierpiących na choroby przewlekłe. Szczepieniu powinny się także poddawać osoby pracujące w ochronie zdrowia, a także kobiety w ciąży oraz planujące ciążę.

Kiedy?

Wirus grypy jest drobnoustrojem podlegającym częstym mutacjom, dlatego dla osiągnięcia skutecznej ochrony, szczepienia trzeba powtarzać każdego roku. Dostępne na rynku szczepionki są dostosowane do szczepu wirusa występującego w danym sezonie. Najlepszy okres na podawanie szczepionki to wrzesień i październik, ale można to zrobić także w kolejnych miesiącach sezonu grypowego.

Czym jest szczepienie przeciw grypie i jakie korzyści daje?

Szczepionka na grypę nie zawiera żywych wirusów, a jedynie inaktywowane cząstki wirusa. Niemożliwe jest więc zachorowanie na grypę w wyniku podania szczepionki. Ewentualne objawy grypopodobne występujące po zaszczepieniu spowodowane są przez reakcję immunologiczną organizmu, a nie przez żywego wirusa.

Poza ochroną przed zachorowaniem, szczepionka przeciw grypie sezonowej zmniejsza znacząco ryzyko wystąpienia powikłań grypowych wymagających hospitalizacji, szczególnie u osób chorujących na przewlekłe choroby serca i układu oddechowego. Nawet jeśli osoba zaszczepiona zachoruje na grypę sezonową, to ma ona lżejszy przebieg i trwa krócej niż u osób nieszczepionych.

Szczepionka nie jest z kolei skuteczna jako profilaktyka innych chorób wirusowych, takich jak przeziębienie i choroby wywołane przez wirusa paragrypy. Nie są to jednak schorzenia tak groźne jak sama grypa i zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. W celu skrócenia infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych można stosować preparaty takie jak QUIXX® Grip-protect w formie sprayu, który tworząc powłokę ochronną na błonie śluzowej zapobiega przyleganiu i wnikaniu wirusów do organizmu.

Kiedy nie szczepić?

Podobnie jak każdy lek, szczepionka przeciw grypie jest w niektórych przypadkach przeciwwskazana. Szczepionki nie należy podawać pacjentom, u których wystąpiła ciężka reakcja alergiczna (duszność, omdlenie, powikłania krążeniowo-oddechowe, ostra pokrzywka) po spożyciu jaja kurzego, bądź ciężkie objawy niepożądane po poprzednim podaniu szczepionki. Szczepienie należy także odroczyć w przypadku wystąpienia gorączki.

Jakie są objawy uboczne?

Stosunkowo często występującymi działaniami niepożądanymi szczepionki są objawy grypopodobne, takie jak ból mięśni, ból głowy, uczucie zmęczenia, potliwość, a także objawy miejscowe w okolicy podania. Jak już było wspominane, niemożliwe jest zachorowanie na grypę w wyniku zaszczepienia, zaś objawy grypopodobne ustępują zazwyczaj do 2 dni po zaszczepieniu. Poważne działania niepożądane występują niezwykle rzadko i obejmują wstrząs anafilaktyczny, nerwobóle, parestezje, przejściową małopłytkowość, drgawki i zaburzenia neurologiczne.

Podsumowując, szczepienie na grypę należy do szczepień zalecanych, szczególnie w konkretnych grupach pacjentów. Redukuje ono ryzyko zachorowania, pozwala uniknąć powikłań grypy, co jest szczególnie istotne dla ludzi obciążonych poważnymi schorzeniami. Szczepionka bardzo rzadko wykazuje poważne działania niepożądane. Korzyść zdrowotna rekompensuje więc ryzyko związane ze szczepieniem.


Materiał partnera zewnętrznego