Karboksyterapia w leczeniu zmian łuszczycowych i nie tylko

0
1578
Choroba skóry
Działanie medycznego CO2 to między innymi wzrost przepływu krwi, aktywacja fibroblastów i syntezy białek oraz poprawa gęstości i nawilżenia skóry. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, której nie można wyleczyć, ale istnieją sposoby łagodzenia jej objawów. Jednym z nich jest karboksyterapia, która wykonywana w serii zabiegowej minimalizuje objawy łuszczycy takie jak pojawiające się na skórze suche łuski i towarzyszący im stan zapalny skóry.

W chorobie jaką jest łuszczyca obserwujemy zaburzenia obrotu komórkowego czyli procesu keratynizacji. Proces ten polega na przemieszczaniu się komórek z warstwy podstawnej (rozrodczej) do warstwy najbardziej zewnętrznej, rogowej naskórka. Standardowy obrót komórkowy trwa około 28 dni w łuszczycy jest to kilka dni, dlatego komórki nie mają czasu, aby dojrzeć i kumulują się na powierzchni skóry. Przyczyną łuszczycy są zaburzenia immunologiczne. Limfocyty T, które mają za zadanie chronić organizm, są niepotrzebnie aktywowane i wyzwalają kolejne reakcje organizmu co prowadzi do zaburzeń w procesie keratynizacji i stanu zapalnego.

Łuszczyca nie jest chorobą, którą można się zarazić, ale można na nią zachorować w każdym momencie życia, dotyczy najczęściej osób dorosłych. Zmiany łuszczycowe najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach czy owłosionej skórze głowy, ale również na twarzy, dłoniach, podeszwach stóp oraz w dolnej części pleców. Zdarza się, że obserwujemy je na dolnych częściach ciała oraz płytkach paznokciowych czy w jamie ustnej. Niestety pewien procent chorych dotyka dodatkowo łuszczycowe zapalenie stawów.

„Plamy” łuszczycy charakteryzują się grudkami pokrytymi suchymi łuskami. Dodatkowo po zdrapaniu zmian możemy zaobserwować natychmiastowo pojawiające się kropelki krwi. Około 3% populacji jest dotkniętych łuszczycą, co powoduje, że jest ona jedną z najczęściej występujących chorób skóry, podobnie jak takich trądzik czy egzema. Zmiany łuszczycowe często swędzą i mogą boleć.

Chorzy na łuszczycę często obserwują nasilenia i cofanie się zmian, może na to wpływać rodzaj diety, a nawet stres. Do leczenia łuszczycy najczęściej stosuje się preparaty zewnętrzne w postaci maści i kremów, mających za zadanie zminimalizować objawy oraz fototerapie, czyli zabiegi polegające na naświetlaniu zmian.

Zabieg karboksyterapii polega na wprowadzeniu dwutlenku węgla do skóry i tkanki podskórnej. Lekarz lub specjalista kosmetolog za pomocą medycznego urządzenia, wprowadza gaz CO2 do tkanek w celu likwidacji zmian łuszczycowych. Iniekcje medycznego gazu CO2 wykazują zdolność rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia mikrokrążenia oraz działania lipolitycznego.

Karboksyterapia świetnie sprawdza się również w odmładzaniu i ujędrnianiu skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Zabieg ten stosujemy w celu poprawienia kondycji włosów oraz w terapii blizn i rozstępów.

Działanie medycznego CO2 to między innymi wzrost przepływu krwi, aktywacja fibroblastów i syntezy białek oraz poprawa gęstości i nawilżenia skóry.

Zabiegi są poprzedzone szczegółowym wywiadem i ustaleniem wskazań i przeciwwskazań do terapii CO2. Iniekcje wykonujemy w odstępach 1-2 tygodniowych, w serii około 10 zabiegów, w zależności od zaawansowania problemu.

mgr Zuzanna Orwat

Kosmetolog, szkoleniowiec


Materiał partnera zewnętrznego